Офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету

3 °C
ВІДДІЛ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
Заборона спалювання

 

Пожежонебезпечний період!

Згідно з інформацією Українського гідрометеорологічного центру, 29 червня в Тернопільській, Чернівецькій, Полтавській, Харківській, Луганській області переважатиме надзвичайний рівень пожежної небезпеки.

 

ТОЖ ПАМ’ЯТАЙТЕ! Перебуваючи на природі, подбайте про те, щоб ваш відпочинок був максимально безпечним як для вас та оточуючих людей, так і для навколишнього середовища.

 

Правила поведінки у пожежонебезпечний період

Для уникнення лиха не рекомендується відвідувати ліси на транспортних засобах у період високої пожежної небезпеки.

Важливо не допускати спалювання сухої рослинності, стерні, адже саме з цієї причини полум’я нерідко перекидається на лісові насадження та може призвести до лісових пожеж і досягнути рівня надзвичайної ситуації.

 

Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:

1. Розведення багать у лісі.

2. Заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів.

3. Палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки.

4. Залишати у непередбачених для цього місцях лісу обмащене, просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір`я тощо.

5. Палити або користуватися відкритим вогнем під час проведення робіт з паливно-мастильними матеріалами (переливання пального, заправлення двигунів тощо).

6. Розміщувати ближче ніж за 100 м від стіни хвойного лісу, 50 м - змішаного, 20 м - листяного склади паливно-мастильних та інших горючих матеріалів, автозаправні станції та вогненебезпечні виробництва, смітники, житлові і виробничі приміщення.

7. Випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу (у тому числі проводити сільськогосподарські пали).

8. Залишати під час будівництва доріг, газопроводів, нафтопроводів, мереж електропередачі, зв`язку, радіофікації, інших комунікацій та об`єктів дерев’яні залишки і горючі матеріали.

9. Звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

 

У разі виникнення пожежі необхідно негайно повідомляти про це лісогосподарські підприємства, територіальні підрозділи ДСНС України та місцеві органи влади.

 

Особи, винні у порушенні вимог пожежної безпеки, несуть адміністративну відповідальність згідно зі статтями 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та кримінальну відповідальність згідно зі статтею 245 ККУ в разі спричинення важких наслідків.

 

Міндовкілля пропонує нові підходи до управління ландшафтними пожежами

 

Природні ландшафти - ліси, заповідні території, водно-болотні угіддя, важливі для стабільності держави на всіх рівнях, особливо в умовах зміни клімату. Аби зберегти цінні природні території та захистити їх від ландшафтних пожеж Міндовкілля та Центр Глобального моніторингу пожеж (Німеччина) підготували проєкт Державної стратегії національної системи управління ландшафтними пожежами на 2021-2035 роки.

 

З більш детальною інформацією  можна ознайомитися на офіційному сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

 

 

 

 

ДІЄ ЗАКОН, ЯКИЙ ПІДВИЩИВ ШТРАФИ ЗА ПІДПАЛ СУХОСТОЮ 

 

Верховна Рада посилила відповідальність за підпал сухостою: 1500-153000 грн штрафу та до 5 років тюрми.

 

15 березня 2021 року на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Полтавської області були розглянуті питання про заходи щодо запобігання та протидії масовим пожежам лісів, торфовищ і сільськогосподарських угідь. За результатами засідання були надані протокольні доручення компетентним структурам державних установ та підрозділам обласної державної адміністрації щодо запобігання  виникненню і розповсюдженню пожеж у лісових масивах та інших екосистемах, дотримання вимог пожежної безпеки та заборони випалювання стерні, сухої рослинності і сміття лісового фонду, торфовищах, сільгоспугіддях, лісосмугах, заплавах річок та вздовж доріг.

 

Нагадуємо, що набув чинності закон, який підвищів штрафи за підпал сухостою.

Так, 13 квітня 2020 року Верховна Рада затвердила зміни у Кримінальному кодексі та Кодексі України про адмінправопорушення, якими посилила відповідальність за спалювання сухої трави та інших злочинів, що забруднюють повітря, знищують рослинний світ тощо. 17 квітня ці зміни набули чинності. Відповідний закон був опублікований у газеті ВР «Голос України».

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» затвердили голосами 328 депутатів

 

Цей закон удосконалює порядок притягнення до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення чи пошкодження рослин, порушення пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків. Прийняли його аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж.

 

 

 

Зокрема, він передбачає зміни у:

ст. 241, ст. 245 ККУ: розміри штрафів зростають

  • з 1700-3400 грн до 30600-61200 грн - за забруднення атмосферного повітря;
  • з 5100-8500 грн до 91800-153000 грн - за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу.

ст. 77, 77-1 КУпАП: розміри штрафів збільшуються

  • з 85-850 грн до 1530-15300 грн - за порушення вимог пожежної безпеки в лісах;
  • з 170-1190 грн до 3060-21420 грн - за самовільне випалювання рослинності або її залишків;
  • з 340-1700 грн до 6120-30600 грн - за самовільне випалювання рослинності або її залишків в межах заповідників.

 

Також ВР привела положення ст.77-1 КУпАП у відповідність з ч.3 ст. 27 ЗУ «Про рослинний світ», відповідно до якої випалювання сухої рослинності або її залишків проводять відповідно до порядку центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Якщо такі випалювання проводять без дотримання таких порядків, це тягне за собою накладання штрафу 3,6-6,12 тис. грн для громадян та 15,3-21,4 тис. грн для посадових осіб. Якщо це відбулося в межах територій заповідників — від 6,12 тис. грн до 12,24 тис. грн.

 

 

На сьогоднішній день гостро стоїть питання виникнення значної кількості пожеж, що виникають внаслідок спалювання стерні та соломи після завершення збирання сільськогосподарських культур.

Саме тому наголошуємо на неухильному дотриманні правил безпечної поведінки протягом пожежонебезпечного періоду підприємствами, установами і організація та населенням м. Кременчука  у природних екосистемах, вимог пожежної безпеки та природоохоронного законодавства у лісових масивах для недопущення випалювання залишків рослинності, стерні після завершення збирання сільськогосподарських культур, сміття та сухостою та запобігання виникнення пожеж у лісах.

Адже, неконтрольоване спалювання рослинності створює загрозу життю людей, призводить до значної шкоди довкіллю – забруднення атмосферного повітря, збіднення видового складу флори, деградації ґрунтового покриву, зникнення рідкісних видів, загибель корисних комах тощо.