Офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету

2 °C
КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КРЕМЕНЧУКВОДОКАНАЛ"
Опис істотних передбачувальних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності підприємства

Опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками.

Найбільш істотними факторами ризику, що впливають на результати діяльності  КП "Кременчукводоканал", є зовнішні фактори, які викликані законодавчою політикою держави з регулювання господарської діяльності комунальних підприємств та недосконалістю нормативної та законодавчої бази.

1. Зовнішні факторами ризику:

1). Розбіжність у термінах зміни цін на ресурси  та введенням в дію тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення

Зміна протягом строку дії тарифів вартості окремих складових структури тарифів, з причин, які не залежать від підприємства. Зокрема, збільшення розміру мінімальної заробітної плати, ставок податків та зборів, підвищення вартості паливно-енергетичних та інших матеріальних ресурсів.

2).Несвоєчасне відшкодування  з державного бюджету різниці в тарифах на централізоване водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) населенню, а також організаціям та установам, що фінансуються з державного та\\або місцевих бюджетів, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) тарифам, що затверджувались та/або погоджувались органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.

Законом України від 03 листопада 2016 року №1730_VIII "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" передбачена процедура врегулювання заборгованості, яка виникла до 01.01.2016р., та має бути компенсованою з державного бюджету. Фактично, протягом 2017р., заборгованість держави з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення наданих споживачам за минулі роки  (до 01.01.2016р.) погашена не в повному обсязі.

3). Підвищення курсу долара США.

КП “Кременчукводоканал“ являється  учасником  проекту “Розвиток міської інфраструктури“. Внаслідок погіршення економічної ситуації в країні, різкого зростання офіційного курсу  НБУ гривні до долара  США, підприємство не має  можливості своєчасно та в повному обсязі погашати кредит Міжнародного банку реконструкції та розвитку. Виникають курсові різниці, що впливають на фінансовий результат діяльності підприємства.

4). Неврегульованість діючого законодавства стосовно обов’язків та вимог до споживачів послуг водопостачання та водовідведення в частині своєчасних розрахунків.

З вищезазначених причин, відбувається невідповідність чинних тарифів собівартості послуг, що зумовлює нестачу обігових коштів. Підприємство не в змозі здійснювати у повному обсязі розрахунки за спожиті енергоносії. А так виникають пені та штрафи, які нараховані енергопостачальною організацією. Джерела покриття витрат по пені та штрафам у підприємства взагалі відсутні. В свою чергу підприємство не має можливості нарахування пені населенню – боржникам з оплати послуг водопостачання та водовідведення (питома вага населення у структурі споживачів складає близько 96 %)

5). Стан навколишнього середовища.

Зовнішнім фактором ризику основної виробничої діяльності являється  погіршення стану навколишнього середовища. Забруднення русла річки Дніпро негативно впливає на діяльність підприємства, яке змушене нести додаткові витрати на придбання реагентів для досягнення нормативного рівня якості питної води.

2. Внутрішні фактори ризику основної виробничої діяльності – це незаплановані зупинки устаткування чи переривання технологічного циклу підприємства, аварії.

Підприємством експлуатується обладнання зі значним ступенем зносу. Застаріле насосне обладнання  не відповідає сучасним вимогам. Кількість аварій на   мережах водопостачання та водовідведення з кожним роком зростає. Ці умови погіршує невідповідність діючих тарифів водопостачання та водовідведення фактичним витратам, а як наслідок – постійна нестача коштів. Основні засоби не оновлюються в достатніх об’ємах. Темпи старіння перевищують можливості підприємства оновлювати основні засоби, тому існує ймовірність виникнення відмов обладнання та аварій. Усунення цього фактору полягає у значному оновлюванні основних засобів підприємства.

КП "Кременчукводоканал" неодноразово зверталося до вищестоящих органів та установ з проханням ініціювання розгляду питання щодо внесення відповідних змін до діючих нормативних та законодавчих актів та надавало свої пропозиції. Позитивне вирішення визначених питань сприяло б покращенню фінансового стану підприємства та забезпечило би його стабільну роботу.