новини за сьогодні
Ви тут: Новини >> Як працюватиме новий механізм забезпечення заходами з реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП
Як працюватиме новий механізм забезпечення заходами з реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП
У поточному році запроваджений новий механізм забезпечення заходами з реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу за принципом «гроші ходять за людиною». Він дозволить покращити адресність, прозорість і підвищити якість надання реабілітаційних послуг.
На виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», яким передбачені видатки за бюджетною програмою 2507100 «Реабілітація дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу» Урядом 27.03.2019 був прийнятий проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання у 2019 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу».
Порядком використання у 2019 році коштів, передбачених у державному бюджеті для реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу (далі – Порядок), передбачено, що головним розпорядником бюджетних коштів є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
Фонд за погодженням із головним розпорядником бюджетних коштів розподіляє бюджетні кошти, що спрямовуються на здійснення реабілітаційних заходів для дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП (далі – діти) між регіональними органами, які натомість розподіляють бюджетні кошти між місцевими органами пропорційно до чисельності дітей, які потребують реабілітаційних заходів, за місцем їх проживання (перебування) відповідно до індивідуальних програм реабілітації.
Бюджетні кошти спрямовуються на відшкодування вартості реабілітаційних заходів для дітей закладам охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або їх відокремленим підрозділам, що забезпечують медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників, а також реабілітаційним установам, підприємствам, закладам, зокрема їх відділенням, структурним підрозділам незалежно від форми власності, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Перелік базових реабілітаційних заходів призначається індивідуально залежно від потреб дитини та включає:
Вартість реабілітаційних заходів для кожної дитини визначається реабілітаційною установою відповідно до індивідуальної програми реабілітації, в якій зазначаються обсяг і строки проведення таких заходів.
Гранична вартість реабілітаційних заходів не перевищує для однієї дитини, яка відповідно до індивідуальної програми реабілітації за більшістю основних категорій життєдіяльності має обмеження I та II ступеня – 16 тис. гривень, III ступеня – 25 тис. гривень.
Гранична вартість реабілітаційних заходів для однієї дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, яка відповідно до індивідуальної програми реабілітації за більшістю основних категорій життєдіяльності має обмеження I, II, III ступеня, збільшується на 50 відсотків для кожного ступеня.
Реабілітаційні заходи можуть надаватися як у стаціонарі, так і амбулаторно.
Вартість витрат реабілітаційної установи за здійснені для дитини реабілітаційні заходи становить не менше 30 відсотків граничної вартості реабілітаційних заходів для однієї дитини.
Під час здійснення реабілітаційних заходів у стаціонарі їх гранична вартість може включати вартість проживання та харчування дитини, одного з батьків дитини чи її законного представника. Під час здійснення реабілітаційних заходів амбулаторно у граничну вартість можуть включатися витрати на харчування дитини, одного з батьків дитини чи її законного представника.
Реабілітаційні заходи в межах їх граничної вартості можуть бути надані одній дитині декілька разів протягом бюджетного року.
Питання та відповіді
– Які установи відповідно до даного Порядку можуть надавати реабілітаційні заходи з реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу (далі – ДЦП)?
Реабілітаційні заходи для дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП можуть надаватися закладами охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або їх відокремленим підрозділам, що забезпечують медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників, а також реабілітаційним установам, підприємствам, закладам, зокрема їх відділенням, структурним підрозділам незалежно від форми власності, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Перелік реабілітаційних установ, закладів охорони здоров’я формується Фондом згідно із заявницьким принципом установи (закладу).
Для включення до зазначеного Переліку реабілітаційна установа, заклад охорони здоров’я повинні звернутися до Фонду із заявою (див. Методичні рекомендації щодо формування Фондом соціального захисту інвалідів переліку реабілітаційних установ, закладів охорони здоров’я, які здійснюють заходи із реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП).
– Яким чином здійснюється облік дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу?
Відповідно до Порядку днем звернення одного з батьків дитини з інвалідністю внаслідок ДЦП або її законного представника до місцевого органу вважається дата надходження документів.
Форма журналу реєстрації документів затверджена наказом Міністерства соціальної політики від 27.09.2018 №1423 «Про затвердження форм документів щодо направлення окремих категорій осіб на комплексну реабілітацію (абілітацію)», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 жовтня 2018 р. за № 1160/32612.
– До якого саме (обласного чи місцевого) органу соціального захисту слід звертатися законим представникам дітей з інвалідністю для фінансування реабілітаційних послуг за рахунок коштів державного бюджету?
Для забезпечення дитини реабілітаційними заходами один із батьків дитини чи її законний представник подає до місцевого органу заяву про направлення дитини до реабілітаційної установи у довільній формі із зазначенням інформації про вибрану реабілітаційну установу разом із копіями:
Місцевий орган ‒ структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
– Яким чином має вестися черговість отримання відповідного фінансування?
Відповідно до Порядку місцевий орган забезпечує ведення обліку дітей, які в порядку черговості направляються на здійснення реабілітаційних заходів. Днем звернення одного з батьків дитини чи її законного представника до місцевого органу вважається дата надходження документів, що реєструються в журналі реєстрації документів.
Відшкодування вартості реабілітаційних заходів для дітей здійснюється місцевими органами в межах бюджетних коштів шляхом їх безготівкового перерахування реабілітаційним установам як оплати за надані послуги відповідно до укладених договорів на підставі актів наданих послуг у розмірі, що не перевищує встановлену граничну вартість реабілітаційних заходів, а якщо вартість таких заходів є меншою від граничної, – у розмірі, що не перевищує фактичну вартість реабілітаційних заходів.
– Чи може отримувати відповідні кошти дитина щороку?
Порядком передбачено спрямування бюджетних коштів на відшкодування реабілітаційним установам і закладам охорони здоров’я вартості заходів із реабілітації дітей внаслідок ДЦП.
Забезпечення реабілітаційними заходами дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП здійснюється відповідно до індивідуальної програми реабілітації, копію якої один із батьків дитини з інвалідністю внаслідок ДЦП чи її законний представник подає разом із заявою. У Порядку відсутні норми щодо обмеження забезпечення реабілітаційними заходами дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП, визначених індивідуальною програмою реабілітації.
Порядком передбачено, що реабілітаційні заходи в межах їх граничної вартості можуть бути надані одній дитині декілька разів протягом бюджетного року.
– Чи мають окремі категорії дітей пріоритет?
У Порядку відсутні норми щодо пріоритетного забезпечення реабілітаційними заходами окремих категорій дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП.
– Чи потрібно вказувати в індивідуальній програмі реабілітації дитини назву реабілітаційної установи?
Обсяг, терміни проведення, місце проведення реабілітаційних заходів для дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП визначає лікарсько-консультативна комісія лікувально-профілактичного закладу при складанні індивідуальної програми реабілітації.
Державною типовою програмою реабілітації інвалідів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1686 (зі змінами) внесення інформації до індивідуальної програми реабілітації щодо назви реабілітаційної установи не передбачено.
– Чи можуть бути забезпечені реабілітаційними заходами діти з інвалідністю, яким не встановлено діагноз ДЦП за бюджетною програмою 2507100 «Реабілітація дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу»?
Порядок використання у 2019 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу розроблений на виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», в якому передбачені кошти за бюджетною програмою 2507100 «Реабілітація дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу» в сумі 130022,6 тис гривень.
Діти з інвалідністю різних нозологічних форм захворювання, зокрема яким встановлено діагноз ДЦП, можуть бути забезпечені реабілітаційними послугами відповідно до Порядку надання окремим категоріям осіб послуг із комплексної реабілітації (абілітації), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 80 (зі змінами). Даний Порядок визначає механізм надання особам з інвалідністю та/або дітям з інвалідністю, та/або дітям віком до трьох років, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності (з метою попередження інвалідності), послуг із комплексної реабілітації (абілітації).
– Чи можуть бути забезпечені реабілітаційними заходами діти з інвалідністю, яким не встановлено діагноз ДЦП, але мають схожі порушення опорно-рухового апарату і органів центральної нервової системи за даною бюджетною програмою?
Міністерством соціальної політики та місцевими органами влади утворені й діють 153 центри комплексної реабілітації для осіб (дітей) з інвалідністю, зокрема 8 державної форми власності, які щороку обслуговують на безоплатній основі понад 23 тис. осіб, із них більше 19 тис. – діти з інвалідністю різних нозологічних форм захворювання.
Перелік реабілітаційних установ розміщений на веб-сайті Мінсоцполітики у розділі «Інвалідність – Реабілітація осіб з інвалідністю».
Організаційні питання щодо направлення та зарахування до реабілітаційних установ державної або комунальної форми власності здійснюється відповідно до Порядку надання окремим категоріям осіб послуг із комплексної реабілітації (абілітації), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 80 (зі змінами). Даний Порядок визначає механізм надання особам з інвалідністю та/або дітям з інвалідністю, та/або дітям віком до трьох років, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності (з метою попередження інвалідності), послуг із комплексної реабілітації (абілітації).
За повідомленням державних реабілітаційних установ «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» (м. Вінниця), «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Пролісок» (м. Луцьк), «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Мрія» (м. Миколаїв) ними надаються реабілітаційні послуги дітям з інвалідністю різних нозологічних форм захворювання, зокрема дітям з інвалідністю, яким не встановлено діагноз ДЦП, але мають схожі порушення опорно-рухового апарату й органів центральної нервової системи.
Нині Міністерством соціальної політики та місцевими органами влади створені умови для забезпечення реабілітаційними послугами дорослих та дітей з інвалідністю різних нозологічних форм захворювання.
Міністерство соціальної політики України
Детальна інформація – на офіційному сайті Міністерства соцполітики у розділі «Інвалідність» – «Реабілітація дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального перелічу»: