Сьогодні у виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради відбулося засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії, на якому розглядалося питання щодо вживання заходів з недопущення занесення і розповсюдження збудника африканської чуми свиней на територію м. Кременчука. Це пов’язано із виявленням захворювання в с. Дзержинське Кременчуцького району. Засідання проводила заступник міського голови Ольга Усанова. У ньому взяли участь перший заступник міського голови Володимир Пелипенко, головний державний інспектор ветеринарної медицини Кременчука Юрій Сливка, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергій Киричейко, заступник начальника поліції міста Дмитро Ломов, представники санітарно-епідеміологічної служби, МНС та інші.
Юрій Сливка у своїй доповіді зазначив, що захворювання на африканську чуму свиней реєструється в Україні з 2013 року, особливо загострилася ситуація у 2014-2015 роках. Протягом 2015 року в Україні зареєстровано 49 випадків цього небезпечного інфекційного захворювання у 9 областях: Чернігівській, Київській, Сумській, Рівненській, Полтавській, Одеській, Миколаївській, Житомирській та Черкаській.
17 грудня шляхом лабораторно-діагностичного дослідження підтверджено випадок захворювання на африканську чуму свиней у с. Дзержинське Кременчуцького району. За словами Юрія Сливки фермер завіз свиней без відповідних ветеринарних посвідчень до свого підсобного господарства із чотирьох-п’яти місць. Зі слів власника встановлено, що загибель тварин розпочалася 5-7 днів тому. Всіх свиней, які були у цьому домогосподарстві, було знищено безкровним методом, а їх туші спалено. У трикілометровій зоні, що граничить з Дзержинським, проводяться карантинні заходи. Кременчук попадає до зони захисту, де також повинні бути вжиті необхідні попереджувальні заходи.
Головний державний ветеринарний лікар Кременчука зазначає, що головною проблемою у місті залишається стихійна торгівля, де здійснюється продаж м'ясо-молочної продукції невідомого походження. Не можна гарантувати, що її завезено не з карантинної зони, або зони, де виявлено африканську чуму свиней. Він підкреслює, що у великих супермаркетах та на ринках працюють ветлікарі і продається продукція, яка має відповідні ветеринарні сертифікати, на стихійному ж ринку її перевірити неможливо.
З метою недопущення подальшого розповсюдження та занесення на територію м. Кременчука африканської чуми свиней Державною надзвичайною протиепіозоотичноїю комісією при виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради сьогодні прийняте рішення, яким епізоотичну ситуацію щодо цього захворювання у Кременчуці визнано загрозливою. Відповідно до цього рішення буде визначено територію міста, яка оточує межі зон захисту від епізоотичного вогнища – с. Дзержинське Кременчуцького району. Ввезення та вивіз з Кременчука тварин, продуктів тваринного походження без дозволу Головного державного інспектора ветеринарної медицини заборонено. Роботу свиногосподарств необхідно організувати у «закритому режимі» та вжити додаткових заходів з ліквідації стихійної торгівлі на території Кременчука, забороняти незаконну торгівлю м’ясом та м’ясопродуктами, молоком, молокопродуктами, кормами для сільськогосподарських тварин.
Будуть також вживатися додаткові заходи щодо викидання сміття, відходів, залишків продуктів у спеціальне не відведених для цього місцях. Має бути також забезпечене своєчасне вивезення сміття з обладнаних контейнерних майданчиків. Рішенням також передбачено відлов котів та собак гуманним методом. Службу державної ветеринарної медицини в Кременчуці перевезено у режим чергування з 7.00 до 20.00.
Серед населення міста, суб’єктів господарювання різних форм власності, діяльність яких пов’язана з обігом сировини та продуктів харчування тваринного походження, проводитиметься роз’яснювальна робота з метою попередження занесення на територію міста збудника африканської чуми свиней. Заборонено торгівлю на ринках живими свинями, м’ясом з них й іншими продуктами свиногосподарства, постачання населенню продуктів тваринництва без наявності відповідних ветеринарних документів. М'ясо у торговельну мережу та заклади громадського харчування повинно поставлятися тільки після обов’язкового дослідження в Державних лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи.