новини за сьогодні
Ви тут: Новини >> Зміни в оподаткуванні нерухомості
Зміни в оподаткуванні нерухомості
З 1 січня 2015 року набрали чинності норми Закону України №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи". Відповідні законодавчі норми внесли зміни до порядку оподаткування нерухомості.
Відтепер об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості.
Згідно оновленої ст. 266 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Якщо зі сплатою податку на житлову нерухомість суспільство зіткнулося в минулих роках то оподаткування нежитлових будівель є новинкою в оподаткуванні та в свою чергу ще одним джерелом наповнення місцевого бюджету.
Будівлі, віднесені до житлового фонду, Кодекс поділяє на такі типи: житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах, садовий будинок, дачний будинок.
Усі інші будівлі, приміщення, які не віднесені законодавством до житлового фонду, пропонується вважати об’єктами нежитлової нерухомості, зокрема до них відносяться: готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори та будинки відпочинку, будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей; торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування; гаражі та криті автомобільні стоянки, склади.
Відповідно до п.266.3 ст.266 Податкового кодексу базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. При цьому, фізичні особи-власники житлової нерухомості будуть сплачувати податок з урахуванням наданих їм пільг у вигляді зменшення бази оподаткування:
для власників квартири/квартир (незалежно від їхньої кількості) на 60 кв.м,
для власників житлового будинку/будинків на 120 кв.м,
для власників різних типів об’єктів житлової нерухомості, в т.ч. їхніх часток - 180 кв.м.
Зменшення податку на вказані пільги фізичній особі надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік), юридичні ж особи пільги на житлову нерухомість не мають.
В свою чергу сільські, селищні, міські ради своїм рішенням можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування.
Мешканцям приватного сектора, слід звернути увагу на те, що з 1 січня 2015 року об’єктами оподаткування також є господарські (присадибні будівлі), до яких належать: сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо. Те саме стосується і власників індивідуальних гаражів та житлових заміських садових та дачних будинків, оскільки тепер з цих об'єктів нерухомості також стягується податок.
Проте органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року мають право визначитися яку саме нежитлову нерухомість обкладати податком і наповнювати за її рахунок місцевий бюджет, а на яку встановити додаткові пільги. Для фізичних осіб - власників житлової нерухомості пільги будуть встановлюватися в залежності від їх майнового стану та рівня доходів.
Ставки податку для об’єктів нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, а також пільги по сплаті, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, котрий не перевищує 2% (для житлової нерухомості) або 1% (для нежитлової нерухомості) розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м. бази оподаткування. Враховуючи те, що Законом «Про Державний бюджет на 2015 рік» станом на 1 січня 2015 року мінімальний розмір заробітної плати становить 1218 грн., то ставка податку на нерухомість може бути визначена міськими та селищними радами:
- для житлової нерухомості в сумі від 0 до 24,36 гривень за 1 кв. м.;
- для нежитлової нерухомості від 0 до 12,18 гривень за 1 кв.м.
Звертаємо увагу на те, що фізичні особи в 2015 році будуть сплачувати податок на нерухомість за 2014 рік за ставками та пільгами які діяли в 2014 році. Податок буде сплачуватися протягом 60 календарних днів з дня отримання повідомлення - рішення від органу Державної фіскальної служби.
Наголошуємо, що згідно оновлених норм, введених у законодавство з 2015 року, податок буде сплачуватися у 2016 році. В зв'язку з цим громадянам протягом 2015 року необхідно звернутися з письмовою заявою до Кременчуцької ОДПІ та провести звірку щодо житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебуває у їх власності, а також дізнатись чи мають вони право на користування пільгами.
Юридичні ж особи самостійно обчислюють суму податку і з урахуванням змін, що діють з 1 січня 2015 року, до 20 лютого зобов’язані подати до податкової інспекції за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію встановленої форми, з розбивкою річної суми податку рівними частками поквартально, які сплачуватимуть до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Повідомляємо, що після прийняття органами місцевого самоврядування ставок та пільг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, Кременчуцькою ОДПІ будуть надані додаткові роз'яснення.
Наразі за довідками можна звертатися до консультантів Центру обслуговування платників податкової інспекції та інспекторів сектору адміністрування майнових податків за адресою: м. Кременчук, вул. Красіна, 76, або за телефонами: 74-07-20; 74-34-87.