Офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету

5 °C

Ви тут: Новини >> КП "Кременчукводоканал" інформує:

КП "Кременчукводоканал" інформує:

Травень 29, 2020

Щодо застосування з 01.06.2020 року тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для мешканців багатоквартирних будинків

 

Інформуємо вас щодо застосування з 01.06.2020 року нового розміру тарифів на послуги для мешканців багатоквартирних будинків.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 283 від 04.02.2020 року   комунальному підприємству  «Кременчукводоканал» встановлено економічно обґрунтовані тарифи на 2020 рік на послуги централізованого водопостачання  в розмірі 9,73 грн/м3 (без ПДВ) та послуги централізованого водовідведення в розмірі 10,13 грн/м3 (без ПДВ). Вартість послуг з  ПДВ - 11,68 грн/м3 та 12,16 грн/м3, відповідно.

На виконання вищезазначеної постанови НКРЕКП КП «Кременчукводоканал» з 05.02.2020 року застосувало новий розмір тарифів на послуги для окремих категорій споживачів: підприємств, що розміщені в окремо розташованих будівлях, та для  населення - мешканців приватного сектору.

Тарифи не було застосовано до мешканців багатоквартирних будинків – населення та підприємств, що розташовані на перших поверхах багатоповерхівок.

Рішення щодо незастосування нового розміру тарифів на послуги для споживачів багатоквартирних будинків на той час було зумовлено перехідним періодом, що пов'язаний зі змінами законодавства.

До 1.05.2019 року водоканалом  зі споживачами укладалось два різних типи договорів на послуги в залежності від категорії споживача: договори на централізоване водопостачання та водовідведення (з населенням приватного сектору та підприємствами в окремих будівлях) та договори на  централізоване постачання холодної води, водовідведення, з використанням внутрішньобудинкових систем (з  мешканцями багатоквартирних будинків). Відповідно до діючого на той час законодавства  для вищезазначених послуг  НКРЕКП встановлювались і окремі тарифи.

 Різниця між вищезазначеними видами послуг, а, відповідно і відмінність структури тарифів, полягала, зокрема, в додаткових витратах на діяльність  водоканалу, що здійснювалась всередині багатоквартирного будинку (укладання договорів, ведення бази даних споживачів, врегулювання питань оплати).

Новою редакцією Закону України «Про житлово-комунальні послуги» змінено класифікацію  комунальних послуг. З 1.05.2019 року не передбачено такого виду комунальних послуг, як послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

Водночас з цим з усіх законодавчих актів, в тому числі ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», ЗУ «Про природні монополії» вилучено усі положення щодо державного регулювання тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

Із введенням в дію змін до законодавства єдиним видом комунальних послуг, що надаються суб’єктом господарювання в сфері питного водопостачання є централізоване водопостачання та централізоване водовідведення. І ця послуга на сьогодні водоканалом надається до водопровідного вводу будь-якого будинку, чи то багатоквартирний, чи будинок приватної забудови.

Діяльність всередині багатоквартирного будинку на сьогодні законодавчо  визначена немонопольною, витрати, пов’язані з її провадженням виокремлені із тарифів та мають оплачуватись у вигляді плати за абонентське обслуговування.

Плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач має сплачувати водоканалу за індивідуальним договором для відшкодування витрат,  пов’язаних з укладанням договору, індивідуальним обліком, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг, стягненням плати за послуги, тощо. Питання нарахування чи не нарахування  плати за абонентське обслуговування в умовах перехідного періоду залежить від обраної споживачами моделі організації договірних відносин.  І відповідно  до  діючого законодавства до  моменту прийняття споживачами відповідного рішення не може нараховуватись.

 Щодо питання  укладання договорів зі споживачами – мешканцями багатоквартирних будинків на підставі зміненого законодавства слід врахувати наступне.

 Відповідно до «Прикінцевих та перехідних положень» З У «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що не пізніше, як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону (тобто, не пізніш як 01.05.2020 року) співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов’язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.

У разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку самостійно не оберуть одну з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою статті 14 Закону, та/або не дійдуть згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником після 01.05.2020 року повинно було бути  укладено індивідуальний договір про надання комунальної послуги з урахуванням особливостей, визначених частиною сьомою статті 14 Закону.

КП «Кременчукводоканал» очікувало завершення перехідного періоду та готувалось до укладання індивідуальних договорів зі споживачами багатоквартирних будинків  з 1.05.2020 року та, відповідно, застосування діючих, встановлених НКРЕКП у 2020 році економічно обґрунтованих тарифів.

            Але  30.03.2020 року ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» від 30.03.2020 року № 540-ІХ) внесено зміни до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» в частині відтермінування строку для обрання власниками (співвласниками) моделі організації договірних відносин на невизначений термін (п’ять місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України).

             Тому, фактично до завершення поточного 2020 року не вбачається можливим укладення договорів нової редакції зі споживачами багатоквартирних будинків без їх особистої згоди.                               Станом на 01.06.2020 року з ініціативою щодо вибору моделі організації договірних відносин із водоканалом та, відповідно, з пропозицією щодо укладання договору до водоканалу звернулись мешканці 7 (семи) житлових багатоквартирних будинків із загальної кількості 1287 будинків.            

             Щодо листа  Мінрегіону, яке надало роз’яснення щодо умов  перехідного періоду,    відповідно до якого, за твердженням Міністерства,  підприємства-надавачі комунальних послуг до моменту укладання договорів нової редакції мають застосовувати тарифи, встановлені відповідним уповноваженим органом до 01.05.2019 року, -  він не є нормативно-правовим актом і не може встановлювати правові норми, має лише інформаційний, рекомендаційний та роз’яснювальний характер.

             При цьому слід враховувати наступне. Нормами ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та  ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»     передбачено обов’язок споживача здійснювати оплату за отримані послуги  централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до тарифів, встановлених відповідно до законодавства. Під поняттям тарифів слід розуміти не тарифи, встановлені раніше (до 01.05.2019 року), а тарифи, встановлені саме на момент надання послуг, за які справляється оплата, та які регулюються у встановленому законодавством порядку.

Без введення  економічно обґрунтованого розміру  тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення згідно постанови НКРЕКП від 04.02.2020 року № 283 для мешканців багатоквартирних будинків підприємство за період з лютого по квітень 2020 року вже отримало збитків на суму 6, 1 млн. грн. Річний обсяг збитків, нанесених підприємству через незастосування тарифів мешканцям багатоповерхівок, складатиме близько 26,0 млн. грн.

Відшкодування підприємствам водопровідно-каналізаційного господарства збитків, отриманих внаслідок обмеження можливості застосування  усім категоріям споживачів економічно обґрунтованого розміру  тарифів на послуги на законодавчому рівні на сьогоднішній день не передбачено.

Нормативно визначено, що Міністерство розвитку громад та територій України має проводити політику щодо забезпечення безперебійної роботи підприємств комунальної галузі.  Відповідно до покладених завдань, Міністерство, серед іншого, затверджує порядки, норми і правила у сфері ЖКГ.

КП «Кременчукводоканал» в квітні  звернулось до Прем’єр-міністра України та Міністерства розвитку громад та територій України щодо вирішення на державному рівні  питання компенсації підприємству вже фактично понесених збитків за лютий-березень 2020 року та термінового врегулювання нормативно-правових актів з метою безперешкодного  застосування економічно обґрунтованих тарифів для всіх категорій споживачів. Відповіді не отримано, будь-якого державного рішення  на сьогоднішній день не прийнято.

       Згідно з нормами ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»,   КП «Кременчукводоканал» зобов’язане забезпечувати безперебійне надання послуг водопостачання та водовідведення усім категоріям споживачів, здійснювати заходи щодо забезпечення нормативів питного водопостачання та додержання державних стандартів у сфері питної води та питного водопостачання.

        Відповідно до вимог постанови НКРЕКП «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», Ліцензіат, КП «Кременчукводоканал», зобов’язаний здійснювати реалізацію обсягів централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до тарифів, встановлених уповноваженим органом.

        При цьому при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Ліцензіат повинен дотримуватися структури витрат згідно із статтями, затвердженими у тарифі на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення. За порушення ліцензійних умов в частині застосування збиткових тарифів  передбачено застосування до підприємства  фінансових санкцій в розмірі різниці між економічно обґрунтованими та фактичними тарифами а також  позбавлення ліцензії.

За поточних  умов господарювання без застосування економічно обґрунтованих тарифів усім категоріям споживачів, у подальшому не можливо буде  забезпечити  сталу виробничо-господарську діяльність КП «Кременчукводоканал» та, відповідно,  уникнути  поглиблення збитків.

Підприємство вже сьогодні відчуває суттєву нестачу обігових коштів. Рівень відшкодування фактичної собівартості послуг  середніми доходами станом на 1.05.2020 року  становить 91,7 %.

З травня поточного року на підприємстві запроваджено заходи економії усіх видів трудових та матеріальних ресурсів.

Трудовий колектив працює за неповним графіком робочого часу, робітники недоотримують четверту частину штатної  заробітної плати.  

Не проводяться планові ремонти виробничих основних засобів.  Не виконуються заходи інвестиційної програми.

Вперше за останні роки не сплачено в повному обсязі чергову суму на погашення кредиту Світового банку.

Щомісяця водоканал має забезпечити попередню авансову, до початку розрахункового періоду, в розмірі 50 %  оплату за постачання та розподіл енергоносіїв. В разі несплати – розірвання діючих умов договору постачання, переведення на Постачальника останньої надії, як наслідок - зростання діючих тарифів на енергоносії на 30 %.

Щомісяця  підприємство має забезпечити своєчасну сплату  податків до державного бюджету, придбавати реагенти для очищення води, пальне для виїзду аварійних бригад.

В середньому до 7 аварійних ситуацій ліквідовується робітниками підприємства на зношених мережах міста кожного дня.   Через брак коштів у майбутньому взагалі виникне загроза неможливості усунення поривів, підпорів, засмічень, тощо. Під загрозою постане безперебійне та якісне водопостачання  та відведення стоків для споживачів міста.

Враховуючи вищевикладене, для забезпечення сталої роботи підприємства, на підставі Рішення НКРЕКП, що  є обов’язковим для виконання, підприємством прийняте рішення щодо застосування з 01.06.2020 року встановлених НКРЕКП тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для мешканців  (власників, співвласників) багатоквартирних будинків.

 

            Адміністрація  КП «Кременчукводоканал»                                                                                          

 

Фотогалерея