Офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету

5 °C

Ви тут: Новини >> 30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми.

30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми.

Липень 29, 2021

Як торгівці людьми втягують підлітків у злочин

30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми. Щодня безліч людей по всьому світу, в тому числі  і в Україні, потрапляють в пастку торгівців людьми. Торгівля людьми – це злочин та порушення прав людини, що охоплює процес вербування, контролю та використання людей задля отримання вигоди від їх експлуатації.

Сучасна торгівля людьми набуває нового змісту, вона більш прихована та підступна. Часто жертви не усвідомлюють, що ними маніпулюють і використовують для отримання прибутків. Діти та підлітки є особливою мішенню для злочинців через легку довірливість. У підлітковому віці, як правило, зявляється прагнення до самостійності та незалежності, починають зявлятися друзі старшого віку та нові захоплення. Виникає бажання мати власні гроші, які ніхто не буде контролювати, і підліток готовий скористатися першою ж можливістю заробити «легкі гроші». При цьому, часто не аналізуючи і не розуміючи можливі наслідки, погоджується на небезпечну роботу.

 «Закладки»…в нашому дитинстві це слово мало єдине значення і асоціювалось з книгою, читацькою активністю учнівської молоді, а сьогодні його все частіше можна почути в поєднанні зі словами «кур’єр», «кладмен», «графітчик» і пов’язане воно з злочинними угрупуваннями наркоділерів. Як правило, все починається з того, що майбутній жертві пропонують привабливі можливості заробітку. Через вербування, що найчастіше здійснюється в соціальних мережах, школах, на клубних вечірках, відбувається втягнення підлітка в злочинну діяльність засобами впливу або використовуючи уразливий стан особи. Факт торгівлі людьми завжди передбачає дію, засоби впливу і ціль.

(Прим. Втягнення у злочинну діяльність - це дії, пов'язані з безпосереднім психічним чи фізичним впливом на особу та вчинені з метою викликання у неї прагнення взяти участь в одному чи кількох злочинах. Втягнення у злочинну діяльність передбачає всі види фізичного насильства і психічного впливу (переконання, залякування, підкуп, обман, розпалювання почуття помсти, заздрості або інших спонукань, пропозиція вчинити злочин, обіцянка придбати або збути викрадене, давання порад про місце і способи вчинення або про приховування слідів злочину, вживання спиртних напоїв, наркотичних засобів чи психотропних речовин разом з особою з метою полегшити схилення її до вчинення злочину та ін.)

Зазвичай, вербувальники добре знають психологію та вміють маніпулювати, знаходять механізм контролю, який є найбільш дієвим. Підлітків вербують курєрами для проведення «закладок» наркотиків або графітчиками для нанесення на будівлі, паркани, зупинки адрес наркосайтів. Для посилення контролю над жертвами їх можуть схиляти до вживання психотропних речовин, пропонуючи першу дозу безкоштовно. Молоді люди навіть не усвідомлюють, що їх використовують для отримання  прибутків наркоділки. Відомі факти подібної діяльності в великих містах Суми, Київ, Одеса, але і маленькі містечка також уражені цими злочинами. Якщо потерпілі можуть вільно пересуватися, це не означає, що вони вільні і не є жертвами торгівців людьми, адже припинити свою вимушену злочинну діяльність вони не можуть. Це може бути повязано з переконанням, що за порушення закону їм загрожує увязнення, саме страх переслідування потерпілих утримує їх від звернення до правоохоронних органів, батьків. Цей страх, а також переконаність підлітків у неможливості отримати допомогу активно підтримується торгівцями людьми для забезпечення контролю над ними.

В середньому діти підліткового віку складають 20% з усіх жертв торгівлі людьми. Для деяких це обмежується травматичним досвідом, деякі вже не повертаються в родину. До вразливої категорії людей, які потрапляють в ситуацію торгівлі людьми, відносяться діти  батьків-заробітчан, діти з малозабезпечених родин та діти, в сім’ях яких було присутнє домашнє насильство. Такі підлітки часто озлоблюються, стають агресивними, пропускають уроки, знайомляться і підтримують контакти з сумнівними особами, вони шукають психологічної підтримки, розуміння і прийняття за межами родини, таким чином натрапляючи на вербувальників чи трафікерів.

Ось лише декілька перших ознак, які можуть свідчити, що ваша дитина постраждала від експлуатації чи знаходиться в процесі вербування:

- Разюча зміна у зовнішньому вигляді;

- З’являються поведінкові реакції (надмірна підозрілість, замкнутість, небажання говорити, уникання погляду, залежності);

- Простежуються психологічні прояви (тривожність, надмірна збудливість, депресія, розлади сну, підвищена конфліктність, зниження потреби в соціальних контактах, труднощі в концентрації уваги);

- Проводить багато часу в соціальних мережах, грає онлайн;

- Зявляються дорогі речі, які раніше підліток не міг собі дозволити (мобільний телефон, новий одяг, косметика, доступ до платних ігор онлайн).

Але у батьків є влада втрутитись і вчасно захистити своїх дітей. Роль батьків дуже важлива у формуванні дитячої особистості, її взаємовідносин з однолітками, психологічного самопочуття, яке визначається задоволенням у сім’ї найголовніших потреб: любові та довіри, самостійності, самоствердження  і визнання. Якщо ви помітили ознаки небезпеки - будуйте відвертий діалог з підлітком, де кожен може вільно ділитися думками в безпечному середовищі, довіряючи один одному. Покажіть, що ви не засуджуєте його, а розумієте, що ви на боці підлітка і підтримаєте його. Звертайтесь за допомогою до правоохоронних органів. І памятайте, що жертвою торгівців людьми може стати будь-яка особа незалежно від віку та статі! 

 

Кременчуцький міський центр соціальних служб