Службу у військовому резерві в Збройних Силах України впроваджено з 2006 року.
Резервісти Збройних Сил України у добровільному порядку укладали контракт з командирами військових частин, проходили підготовку на зборах у складі штатних підрозділів під час активних практичних навчань, тренувань.
З початку кризової ситуації резервісти були завчасно викликані до бойових військових частин на навчальні збори, з наступним їх призовом під час мобілізації, та направлені у складі своїх штатних підрозділів у райони бойового призначення.
За оцінками командирів саме такі добровольці ставали основою підрозділів, швидко опановували військову техніку.
В особливий період одним із пріоритетних напрямів розвитку служби в резерві стало комплектування резервістами організаційного ядра рот охорони та загонів оборони військових комісаріатів (укладено більше 2 000 контрактів на проходження служби у військовому резерві) з метою створення нової системи територіальної оборони держави, переважно за рахунок добровольців.
Крім участі у навчальних зборах, резервісти підрозділів територіальної оборони здійснюють підготовку у добровільному безоплатному порядку, в тому числі у вихідні дні, вечірні часи.
У 2015 році для забезпечення планової заміни військовослужбовців, які прослужили по мобілізації один рік, проведено три нових черги часткової мобілізації, при одночасному звільненні тих, хто вже вислужили встановлені строки. При цьому спочатку забезпечувалося проведення мобілізації громадян, допідготовка всіх призваних у навчальних центрах, бойове злагодження на рівнях підрозділів, частини. І тільки після цього проводилася ротація підрозділів.
Це дозволило провести поетапну ротацію військовослужбовців, які тривалий час вже виконують бойові завдання в зоні проведення антитерористичної операції.
У той же час ми розуміємо, як важливо не допустити втрати для Збройних Сил підготовлених військовослужбовців, які звільняються з військової служби і брали безпосередню участь у бойових діях, зберегти накопичений бойовий потенціал підрозділів, після їх звільнення.
Тому одним із важливих завдань сьогодення, визначених Президентом України для Збройних Сил України, є створення військового оперативного резерву першої черги. У березні 2015 року прийнятий Закон, який встановлює обов’язкове зарахування в оперативний резерв військовослужбовців, які звільняються, як зі строкової служби, так і тих, хто був призваний по мобілізації. Резервісти призначаються на свої або ж вищі посади в тих частинах, підрозділах, де вони проходили службу.
Що дозволить при необхідності проведення чергової ротації або загальної мобілізації сформувати підрозділи з підготовлених, що вже пройшли бойове злагодження, військовослужбовців.
Виклик резервістів військового оперативного резерву першої черги на військову службу під час мобілізації здійснюється з оголошенням загальної мобілізації або за окремим рішенням Президента України в ході часткової мобілізації. Час на прибуття резервіста до військової частини (підрозділу) з моменту його оповіщення визначається — одна доба.
Військові частини, за рахунок доукомплектування ними, будуть готові у стислі терміни до виконання завдань без додаткового проведення бойового злагодження.
Ті ж військовослужбовці, які не отримали в ході служби необхідного рівня підготовки, зараховуються в територіальний резерв. Резервісти територіального резерву можуть використовуватися для комплектування бойових військових частин за рішенням військового комісара.
Призначення військовозобов’язаного до військового оперативного резерву не є перепоною щодо залучення його до проходження військової служби за контрактом. Навпаки, Генеральний штаб розглядає цю категорію військовослужбовців як пріоритетну для укладання з ними контрактів та комплектування ними військових частин, установ Збройних Сил України.
Дана норма, якою ми відходимо від принципу виключного добровільного комплектування військового резерву, діє тільки на особливий період. По його закінченню, всім резервістам оперативного резерву буде запропоновано в добровільному порядку укласти контракт на подальше проходження служби в резерві.
Генеральним штабом Збройних Сил України вже підготовлено законопроект, який передбачає забезпечення резервістів соціальним пакетом, аналогічним тому, який мають військовослужбовці за контрактом, у тому числі: безкоштовне медичне забезпечення резервістів у військово-медичних установах, пільгове отримання ними вищої освіти, врахування служби в резерві при обчисленні пенсії.
Інформацію надано Кременчуцьким міськрайонним об’єднаним комісаріатом за матеріалами, підготовленими Головному управлінні оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України