Кременчуцькі санлікарі наголошують, що станом на 01.01.16 року в місті на обліку знаходиться 27 осіб, що перебували в країнах, де реєструється значна захворюваність на малярію, з них три Всі ці особи є працівниками ЗАТ «Українські гелікоптери».
Дуже важливим після повернення є своєчасне звернення до лікаря- інфекціоніста. А продовження вживання протималярійних препаратів ще протягом 4 тижнів після повернення, е дуже важливим, оскільки відсутність хіміопрофілактики в цей період, може призвести до виникнення особливо злоякісної форми малярії. Протягом 3 років після повернення з ендемічних районів особи знаходяться на обліку у сімейного лікаря. При будь-якому нездужанні, пов'язаному з підвищенням температури тіла, при зверненні за медичною допомогою необхідно обов'язково нагадати лікарю про перебування в тропічній країні. Від цього залежить правильність встановлення діагнозу та вибір тактики лікування. За даними ВООЗ малярія продовжує загрожувати 40% населення світу. Щорічно на малярію хворіє більше 500 мільйонів чоловік, а майже один мільйон помирає. Найбільша кількість випадків малярії реєструється в країнах Африки, тих, що розташовані на південь від Сахари, але хвороба також вражає людей Азії, Латинської Америки, Близького Сходу і навіть деяких частин Європи. Вона поширена в регіонах з теплим та вологим кліматом, де середньорічна температура наближається до 16° С и вище. Реєструється малярія і в США, особливо в штаті Флорида, а також в долинах річок Місіссіпі та Ред-Рівер. Малярія розповсюджена також на узбережжі Красного та Середземного морів, на Балканах та навіть в Україні. До середини 40-х років минулого століття захворювання на малярію в Україні та більшості країн Європи, Північної Америки було ліквідовано. Але на даний час, враховуючи розширення можливостей туристичних відвідувань будь-яких країн, значну кількість мігрантів, осіб які від’їжджають в тропічні країни на роботу, враховуючи широку розповсюдженість переносників хвороби, реєструється значна кількість «завезених» випадків захворювання. Це має місце, наприклад, в Німеччині, Франції, та в Україні.
Санлікарі підкреслюють, що ендемічними по малярії е такі популярні у українців туристичні країни як Єгипет, Турція, Індія, Туніс. В Україні були зареєстровані випадки захворювання на малярію після відвідування Єгипту. Тому першочергове значення приділяється засобам профілактики хвороби.
Переносником збудника малярії є три види малярійних комарів. Зараження людей відбувається через кров при покусах комарами. Тому, застосування протималярійних препаратів та захист від укусів є найважливішим засобом захисту від хвороби. Для попередження проникнення комарів до приміщень, двері та вікна повинні мати захисні сітки. У сутінки та вночі бажано перебувати у приміщенні, недосяжному для проникнення комарів,
або оснащеному кондиціонером. При перебуванні в тропічній країні не економте на репелентах, зайдіть в місцеву аптеку та придбайте препарат для захисту шкіряних покровів від покусів комахами, тому, що препарати які пропонують торгівельні мережі України не завжди є ефективними на ендемічних щодо малярії територіях.
Для довідки: Всесвітній день боротьби з малярією відзначається щорічно 25 квітня починаючи з 2008року. У травні 2007року на 60-й сесії ВООЗ він був запроваджений спільно з Всесвітньою асамблеєю з охорони здоров'я. Мета проведення Міжнародного дня боротьби з малярією перш за все роз'яснення того, що малярія виліковна, а також пояснення громадськості про необхідність профілактичних заходів, залучення уваги як експертів, так і науково-дослідних і навчальних інститутів, компаній та фондів до пошуку варіантів розв'язання цієї проблеми.
За інформацією зав. відділенням профілактики інфекційних
захворювань Держсанепідслужби м. Кременчука,
лікаря-епідеміолога Лариси Коровіної