Офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету

5 °C

Ви тут: Новини >> Кременчуцькій міській публічній бібліотеці – 130 років

Кременчуцькій міській публічній бібліотеці – 130 років

Січень 20, 2023

Урочисте відкриття  міської бібліотеки у Кременчуці  відбулося  31 січня 1893. Перед цим гласний Г. І. Мойсеєнко  у 1889 році звернувся до міської думи із заявою, у якій ішлося про те, що деякі містяни готові пожертвувати бібліотеці до 800 томів журналів, наукових і художніх творів кращих російських та зарубіжних письменників на суму біля 1 тисячі рублів. У бібліотеці зберігся «Звіт про стан та діяльність міської громадської публічної бібліотеки за 1900 рік», у якому описуються ці пам’ятні події з 1893 року, коли й відбулося відкриття бібліотеки.

Історія зберегла ім’я першого бібліотекаря міської бібліотеки – Т. Пащенко. Бібліотекою керувала рада з 5 чоловік на чолі з А. І. Богомоловим. Завдяки йому в 1900 році до приміщення бібліотеки, яке до того ж регулярно упорядковувалося, було проведено електричне освітлення, систематично поповнювався новою літературою фонд бібліотеки.

За час свого існування кременчуцька бібліотека пережила багато  періодів трансформації, як позитивних, так і складних.

Відомо, що за перше півріччя 1897 року бібліотечний фонд нараховував 2 850 назв творів у 5 127 томах. У ньому було чимало цінних періодичних видань – 52 назви, з яких щомісячники «Вісник Європи», «Спостерігач», «Історичний вісник», «Київська старина» та ін., щотижневики «Усесвітня історія», «Нива», «Природа й люди», «Освіта», «Навколо світу» тощо. У бібліотеці було 310 передплатників, з яких за І розрядом (4 кн.) – 10, за II розрядом (3 кн.) – 21, за III розрядом (2 кн.) – 84 і за IV розрядом (1 кн.) – 195 читачів.

Після 1917 року націоналізовані приватні книгозбірні передавались до міської бібліотеки. У цей період бібліотека переїхала у двоповерхове приміщення по вул. Катерининській (нині вул. Соборна), будинок № 3. На першому поверсі розташувалася  читальна зала, а на другому – абонемент, де містяни мали можливість брати книги додому.

За свідченнями кременчужан та публікацій газет того часу, вона працювала навіть у  роки Другої світової війни. Перед відступом окупанти планували спалити всі приміщення в центрі міста,  приміщення бібліотеки залишилося неушкодженим, але книги були викинуті на вулицю. Рятуючи книги, частину з них містяни розібрали по домівках. Але, на жаль, основна частина фонду була втрачена.

Відродження міської бібліотеки відбувалося разом з відродженням міста, яке лежало в руїнах. 10 лютого 1944 року бібліотека відновила свою роботу. І почався  процес з поповнення фонду: громадськості міста вдалося зібрати 4 800 екземплярів. На той час бібліотека й типографія розташовувалися в одному маленькому приміщенні по вул. Парковій.

За високу якість обслуговування в 1959 році колектив бібліотеки був нагороджений дипломом з присвоєнням почесного звання «Бібліотека відмінної роботи».

Постановою Полтавського управління культури та президії обкому профспілки працівників культури від 25 березня 1960 року Кременчуцькій міській бібліотеці  було присвоєно звання культурно-освітньої установи відмінної роботи. У 1969 році міська бібліотека офіційно набула статусу центральної і стала методичним центром для 125 бібліотек міста різного підпорядкування.

Кілька років тому  Кременчуцькою міською радою прийнято рішення  про створення  Кременчуцької міської публічної бібліотеки з філіями.

Зустрічаючи зі своїми читачами нове, XXI століття, бібліотека активно змінювалася, прагнучи стати інститутом нового інформаційного суспільства, що вирішує завдання сучасними технічними засобами, привабливим місцем, де приємно провести вільний час, комфортно й цікаво відпочити, бути «територією творчості», залишаючи основним напрямом своєї діяльності інформаційне обслуговування читачів.  

Використовуючи можливості Інтернету в популяризації книги, бібліотекарі створили сторінку у соціальній мережі Facebook та блог, де оприлюднюється актуальна інформація про новинки літератури, найновіші, найпопулярніші книги для молоді, відбувається обмін думками про прочитане, описуються соціокультурні заходи та цікавинки з роботи філій бібліотеки.

Як і завжди впродовж усіх 130 років, КМБП гостинно запрошує своїх користувачів до різноманітного світу друкованого слова, йдучи в ногу з сучасністю до всесвітньої цифрової спільноти.

За інформацією управління культури та туризму виконавчого комітету Кременчуцької міської ради