новини за сьогодні
Ви тут: Новини >> Цікаві маловідомі факти з життя Великого Кобзаря
Цікаві маловідомі факти з життя Великого Кобзаря
Щорічно 9 та 10 березня, до дня народження і смерті Тараса Григоровича Шевченка, Україна і Світ вшановують пам’ять Великого Кобзаря - генія, мислителя, пророка, який все своє життя присвятив боротьбі за свободу і незалежність України. У 2023 році виповнюється 209 років з дня його народження.
Цікаві маловідомі факти з життя Великого сина українського народу:
- Тарас Шевченко - культурний діяч, якому встановлено найбільшу кількість пам’ятників. В Україні та світі є 1384 пам'ятники Шевченку, з них 1256 — в Україні та 128 — за кордоном у 35 країнах.
- Переймаючись долею власного народу, письменник власним коштом видавав підручник для шкіл, які відвідували діти простих селян. Це був «Буквар», наклад якого становив десять тисяч екземплярів.
- Дослідники життєвого та творчого шляху Тараса Григоровича відзначають, що, судячи з його щоденникових записів, чоловік любив красивий, більше того, модний одяг.
- Хоча гарної освіти поет так і не отримав (за його плечима було тільки 2 роки навчання в церковно-приходській школі), але він мав неймовірний талант та ще більшу працелюбність, що дало йому змогу створити книгу, аналогів якої немає в усьому світі до цього часу — збірку віршів «Кобзар». Ні для кого не секрет, що з давніх-давен для більшості українців ця книга є не тільки настільною, а й такою, що дорівнюється до Святого письма. Тож недаремно збірник витримав більше восьми мільйонів перевидань.
- Помер письменник, перебуваючи у Петербурзі, де і був похований, але через два місяці після поховання, його останки було перевезено у місто Канів, де їх перепоховали. Таким було бажання автора, зазначене у заповіті. Тож на сьогодні письменник має дві могили.
- Поезія автора перекладена більш, ніж на сто мов світу. Вірші Тараса Шевченка можна зустріти японською, корейською, арабською та мовою есперанто. А найбільша кількість виконаних перекладів польською, англійською та російською мовами.
- Ім’я Тараса Шевченка настільки відоме та видатне, що люди в багатьох куточках світу дають його різним географічним точкам, населеним пунктам, вулицям, скверам та паркам тощо. Так, наприклад, в Україні як мінімум 160 таких назв. А ще на честь Тараса Григоровича названа гора на Північному Кавказі, протока в Аральському морі та навіть кратер на планеті Меркурій!
- Хоча Тараса Шевченка частіше згадують як літературного діяча, не менш цінним є його художні твори. Саме завдяки образотворчому мистецтву він отримав шанс стати вільною людиною. Згодом Тарас Григорович був удостоєний не тільки офіційного звання художника, а й став академіком Академії мистецтв. Всього до сьогодення дійшли 835 картин та малюнків Тараса Шевченка в оригіналах і частково в гравюрах на металі й дереві. Більшість з них зберігаються в Національному музеї Тараса Шевченка. Крім того, відомо про 278 втрачених або не знайдених робіт. За високохудожні твори в 1860 році Шевченко отримав звання академіка з гравірування.
За матеріалами відкритих джерел