новини за сьогодні
Ви тут: Новини >> Дитяча праця. Ризики і правова відповідальність
Дитяча праця. Ризики і правова відповідальність
Щороку, 1 червня, в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей. З метою привернення уваги до глобальних масштабів дитячої праці, а також до дій і зусиль, необхідних для її ліквідації Міжнародна організація праці ( МОП) у 1997 році започаткувала 12 червня щорічно відзначати Всесвітній день боротьби з дитячою працею.
Боротьба з дитячою експлуатацією в першу чергу полягає в правовій обізнаності суспільства щодо захисту прав дітей.
Досвід Першої та Другої світових війн, інших конфліктів спонукав світову спільноту розробити та ухвалити додаткові міжнародні документи та конвенції, спрямовані на боротьбу з дитячою експлуатацією.
Завдяки таким діям виникли Декларація прав дитини (1959), Європейська соціальна хартія (1961), Європейська соціальна хартія про мінімальний вік для прийняття на роботу (1973), Конвенція Міжнародної організації праці № 182 про найгірші форми дитячої праці (1999). Даними документами закріплено основні права дитини, зокрема, право на захист від експлуатації та незаконної праці, забезпечення належної освіти та соціального захисту, стандарти щодо мінімального віку для працевлаштування дітей та обмеження доступу до небезпечних форм праці, боротьбу з найгіршими формами дитячої праці (рабство, сексуальна експлуатація, залучення до збройних конфліктів) тощо.
Але найважливішим міжнародним нормативно-правовим актом у сфері захисту прав дітей є Конвенція ООН про права дитини (1989), ратифікована Україною у 1991 році.
Конвенція закріплює право дитини на захист від експлуатації, забороняє найгірші форми дитячої праці, наголошує на потребі захисту вразливих груп дітей (сироти, біженці, діти, задіяні в сексуальному та торговельному заробітку) та надає їм особливий захист і допомогу.
В українському законодавстві питання дитячої експлуатації та відповідальності закріплено в Кримінальному кодексі України (ст.ст. 149-1501, 3011-304), Конституції (ст. 43), Законі України «Про охорону дитинства» (ст. 21), у Кодексі законів про працю (ст.ст. 188, 192).
Законом України «Про охорону дитинства» передбачений захист дитини з боку держави від усіх форм фізичного і психічного насильства, образи, недбалого і жорстокого поводження, експлуатації, включаючи сексуальні зловживання. Також Законом визначено особливості залучення дітей до праці та наведений перелік найгірших її форм.
Кодекс законів про працю України окреслює вікові обмеження щодо праці неповнолітніх, забороняє залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.
Кримінальним кодексом України дитяча праця без дотримання законних вимог визначається як експлуатація, а відповідно є злочином, який карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Окремо у КК винесені статті про торгівлю дітьми, втягнення дитини у зайняття проституцією, жебрацтво, створення порнографії та іншої незаконної діяльності.
Усі діти потребують особливої турботи, допомоги, охорони і належного правового захисту. Гармонійний розвиток можливий виключно в атмосфері щастя, любові і безпеки.
Джерело:https://www.ombudsman.gov.ua/news_details/dityacha-ekspluataciya-riziki-i-pravova-vidpovidalnist
Дізнавайтесь відповіді на запитання щодо законодавства про працю на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/, сайтах Держпраці https://dsp.gov.ua та Східного міжрегіонального управління https://smu.dsp.gov.ua, а також на Telegram-каналі https://t.me/smudsp і сторінці на Facebook Міжрегіонального управління.
За інформацією Північно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці
Фотогалерея