Ви тут: Новини >> Потерпілі від катувань або жорстокого поводження під час війни можуть отримати безоплатно допомогу адвоката
Потерпілі від катувань або жорстокого поводження під час війни можуть отримати безоплатно допомогу адвоката
Конвенція проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання визначає катуванням дію, якою людині навмисне заподіюється сильний біль або страждання, фізичне чи моральне, щоб:
- отримати від неї або від іншої людини відомості;
- покарати її за дії, які вчинила вона або інша людина;
- а також залякати чи примусити її або іншу людину до дій тощо.
Катування та жорстоке поводження є воєнним злочином та не має строку давності — повідомити про цей злочин можна тоді, коли постраждала людина до цього готова.
Якщо ви зазнали катування в умовах війни — зверніться до поліції.
Після відкриття кримінального провадження ви отримаєте право на представництво ваших інтересів щодо цього кримінального провадження у суді — послуги адвоката будуть оплачені з Державного бюджету України.
Отже, як отримати безоплатну правничу допомогу:
- Повідомити про злочин поліцію (ПІП та контакті дані; дату, час, місце скоєння злочину); обставини злочину; контактні дані свідків/очевидців; інформацію про подібні випадки тощо).
- Після відкриття кримінального провадження отримати витяг з Єдиного державного реєстру досудового слідства.
- З ним звернутися до системи БПД (зателефонувавши до контакт-центру 0 800 213 103 або одразу до бюро правничої допомоги).
- Вам буде призначено адвоката за кошти Держбюджету.
Важливо знати:
Якщо людина під впливом катувань/жорстокого поводження заподіяла шкоду інтересам держави, була змушена співпрацювати з ворогом, то відповідно до статті 40 Кримінального кодексу України особу не притягнуть до відповідальності за співпрацю з окупантами, при умові, що буде доведено, що особа це робила без власної волі під безпосереднім впливом фізичного примусу.
Для застосування статті 40 ККУ необхідна сукупність наступних фактів:
- заподіяння особі болю, нанесення фізичних травм або позбавлення волі з метою примусити її вчинити злочин.
- відсутність в особи реальної можливості самостійно себе захистити або уникнути страждань.
Отже, той, хто постраждав від насилля та вимушено перетнув межу дозволеного, не буде відповідати за злочинні наміри свого мучителя.
За додатковою інформацією або консультаціями звертайтеся:
- Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.
- Номер для дзвінків з-за кордону: +38 044 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).
- Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть приватне повідомлення info@legalaid.gov.ua.
- Або зверніться до найближчого бюро: https://legalaid.gov.ua/buro