Ви тут: Новини >> У чому небезпека амброзії полинолистої
У чому небезпека амброзії полинолистої
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) – це один з найнебезпечніших карантинних бур’янів, що несе загрозу для людей та завдає великої шкоди сільському господарству. Походить з Північної Америки. На теперішній час розповсюджений майже по всьому світу, в Україні присутній в 21 областях.
Чому амброзія полинолиста небезпечна?
Амброзія школить не лише рослинам, із котрими росте поруч, а й людині.
В амброзії потужна надземну масу й коренева система, тому амброзія пригнічує культурні рослини та споживає з ґрунту велику кількість поживних речовин. При сильному засміченні посівів амброзією полинолистою врожайність культур різко знижується.
Під час збирання врожаю засмічених посівів пізньостиглих культур (соняшник, коноплі, люцерна, насінники овочевих) у нього потрапляє насіння амброзії, відокремити яке досить важко. У таких випадках необхідні додаткові витрати на очищення насіннєвого матеріалу.
При засміченні посівів багаторічних трав (конюшини, люцерни й ін.) і однорічних трав на зелений корм, а також луків і пасовищ якість корму, що заготовлюється, знижується.
Вплив амброзії на людину:
Амброзію полинолисту можна назвати екологічно небезпечним бур’яном. Адже, пилок амброзії викликає у людей захворювання — амброзійний поліноз,або «сінну пропасницю».
У період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає населення. У деяких людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей, з’являється нежить і сльозотеча, чхання, підвищення температури, розвивається астма.
Ефективних ліків проти цього захворювання поки що не існує.
Я розпізнати амброзію:
Амброзія нагадує полин звичайний. Стебло пряме розгалужене, опушене короткими волосками.
При густому травостої, на сухих схилах і бідних ґрунтах рослини ледь досягають 10-15 см; на родючих ґрунтах, за достатнього зволоження, і рідкого травостою, окремі рослини досягають 2-2,5 м висоти.
Сходи з’являються наприкінці березня – у травні, цвіте з середини липня до жовтня, плодоносить у вересні – листопаді.
Амброзія полинолиста розмножується лише насінням, яке утворюється у великій кількості. Невеликі рослини продукують 50-300 насінин, добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тис. насінин. Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками (талими водами навесні, по струмках, ярах, річках).
Як розповсюджується амброзія:
Розносять насіння бур’яну вітер, транспорт (колеса автомашин, тракторів і інших транспортних засобів), взуття людей, до якого насіння прилипає разом із ґрунтом. Амброзія полинолиста засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, луки, пасовища.
Де росте амброзія:
Часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків.
Як боротися із амброзією:
Агротехнічні методи:
Механічний метод:
Хімічний метод:
За інформацією ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області