Офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету

12 °C

Ви тут: Новини >> В області зареєстрований випадок правцю, який закінчився смертю хворого

В області зареєстрований випадок правцю, який закінчився смертю хворого

Липень 05, 2016

В області зареєстрований випадок правцю, який закінчився смертю хворого

В області зареєстрований випадок правцю, який закінчився смертю хворого. Захворювання виникло у В.Багачанському районі, у дорослого, який отримав травму цвяхом. За медичною допомогою до виникнення симптомів правцю хворий  не звертався.
Правець — одна із найтяжчих інфекційних хвороб. Захворювання характеризується ураженням нервової системи з розвитком  судом скелетної мускулатури, які призводять до асфіксії та смерті.
Важливою властивістю збудника є здатність до спороутворення, розмноження без доступу повітря та створення  токсину. Спори надзвичайно стійкі до дії фізичних і хімічних чинників довкілля. У ґрунті, висушених випорожненнях, на предметах, захищених від сонячних променів, вони залишаються життєздатними навіть десятки років. В умовах відсутності повітря, при температурі 37 °С і достатній вологості спори проростають у вегетативну форму. Вона малостійка в довкіллі, але продукує токсин, який є однією з найсильніших біологічних отрут і за силою дії поступається лише ботулінічному токсину.
           Джерело збудника правцю — травоїдні тварини і гризуни. Правцева паличка є в кишках багатьох видів тварин (коні, корови, вівці, кози, свині, миші, щури тощо), можливо і  у людини, як у вигляді спор, так і у вегетативній формі, що продукує токсин. Травні ферменти не руйнують токсин, однак він, на щастя, не всмоктується слизовою оболонкою травного каналу. З випорожненнями правцеві палички потрапляють у довкілля і, перетворюючись у спори, довго зберігаються. Зараження людини здійснюється при  пораненнях, опіках, відмороженнях. Факторами передачі можуть бути будь-які забруднені мікробом предмети, що спричинили травму. Здебільшого хвороба виникає після травм із забрудненням рани грунтом. Безпосередньо від хворої людини або тварини правець не передається. Правець – це та хвороба, якої можна уникнути проводячи профілактичні щеплення, які створюють в організмі людини  штучний імунітет. Проблемою нашого міста, як і країни в цілому, є відсутність препаратів для активно-пасивної профілактики правцю в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу при травмах. Планову імунізацію проводять препаратами, які вміщують правцевий анатоксин АКДП, АДП-М, АДП – анатоксинами. Необхідно відмітити, що планові профілактичні щеплення дорослому населенню в місті не проводяться протягом декількох років у з'вязку з відсутністью препаратів для щеплень. Тривалий час не працював Харьківський завод «Біолік», який спеціалізується на виготовленні препаратів для щеплень з дифтерийно -  правцевим компонентом. На даний час АКДП, АДП-М, АДП – анатоксини згадане підприємство виробляє, препарати в наявності, але тільки в аптечній мережі. Лікарі закликають вживати всі необхідні заходи, які виключають травматизацію, особливо там, де можливо існування збудника. А на сам перед не відмовлятися від проведення профілактичних щеплень прочинаючи з дитинства. Дорослим особам нашого міста можу порадити провести всі необхідні щеплення проти правцю за віком придбавши препарати для щеплень в аптечній мережі. Для цього вам необхідно звернутися до сімейного лікаря та отримати рецепт і всі необхідні роз'яснення щодо транспортування препарату. В випадку отримання травми з пошкодженням шкірних покровів негайно звертайтеся до травматологічних пунктів дитячої лікарні та 3-ої міської лікарні, які працюють цілодобово. В складних умовах реформування медичних служб України на перші позиції виходить турбота за своє здоров'я з боку самої людини, яка повинна бажати бути здоровою! Тому пропоную не нехтувати порадами лікарів!    
Зав. відділенням  профілактики інфекційних
захворювань Кременчуцького МВПЛД
ДУ «Полтавський ОЛЦ ДСЕСУ»,
міський позаштатний лікар-епідеміолог                           Лариса Коровіна