Ви тут: Новини >> Про визначення розміру орендної плати
Про визначення розміру орендної плати
За змістом підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - Податковий кодекс, Кодекс) плата за землю входить до складу податку на майно та належить до місцевих податків, яка в силу вимог підпункту 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є обов’язковим платежем і справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Отже, Податковий кодекс визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136. пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
З метою забезпечення належного виконання платниками податків обов'язку з сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної форми власності Кременчуцька ОДПІ повідомляє, що Верховним Судом України (далі - ВСУ) у постанові від 02.12.2014 №21-274а 14 висловлено правову позицію щодо орендної плати за використання земельних ділянок.
Згідно із правовою позицією ВСУ з 1 січня 2011 року розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншим ніж 3 відсотки, але не більшою 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі (п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу). Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 Кодексу).
Іншими словами, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених Кодексом.
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що з набранням чинності Податкового кодексу річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати та внесення відповідних змін до договору оренди.