Кременчуцької міської ради Кременчуцького району
Полтавської області VIII скликання
Розділ I
Загальні положення
Стаття 1. Міська рада
1. Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області (далі - Рада) є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представляє територіальну громаду міста Кременчука, сіл Потоки, Придніпрянське, Мала Кохнівка, Соснівка та здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування.
2. Порядок діяльності Ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про запобігання корупції», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Земельним кодексом України, Бюджетним кодексом України, Виборчим кодексом України, іншими законодавчими актами України, цим Регламентом, рішеннями Ради.
Стаття 2. Предмет Регламенту
1. Цим Регламентом встановлюється порядок скликання сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень Ради, порядок формування та організації роботи постійних та інших комісій Ради, порядок формування виконавчих органів Ради, здійснення депутатської діяльності, обрання та затвердження посадових осіб та інші процедури, які випливають з повноважень Ради, встановлених Конституцією та законами України.
2. Регламент Ради затверджується не пізніше як на другій сесії. Внесення змін та доповнень до Регламенту здійснюється за поданням пропозицій від міського голови, постійних депутатських комісій у порядку, встановленому цим Регламентом.
3. Регламент Ради діє протягом скликання до прийняття його у новій редакції.
4. Положення цього Регламенту є обов’язковим для виконання депутатами Ради, посадовими та службовими особами виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, працівниками підпорядкованих департаментів, управлінь, комунальних підприємств, закладів, установ, організацій, а також особами, присутніми на пленарному засіданні Ради.
Стаття 3. Місце проведення та мова роботи Ради
1. Рада проводить засідання у будинку Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (м. Кременчук, пл. Перемоги, 2).
2. В окремих випадках за розпорядженням міського голови засідання Ради можуть проводитись в іншому місці.
3. Робота Ради та її діловодство ведеться державною мовою.
Стаття 4. Відкритість і гласність в роботі Ради
1. Засідання Ради, її Президії, постійних депутатських комісій є відкритими і гласними, крім випадків, встановлених законами України і цим Регламентом.
2. Відкритість засідань Ради, депутатських комісій забезпечується правом кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається Радою відповідно до закону та цього Регламенту.
3. Гласність роботи Ради забезпечується:
3.1. доведенням до відома громадськості інформації про план роботи Ради, розміщення редакції Статуту територіальної громади, Регламенту Ради, Регламенту виконавчого комітету, Генерального плану міста, бюджету міста зі всіма додатками та рішеннями про внесення змін до цього;
3.2. трансляцією онлайн в мережі Інтернет та в холі адміністративного будинку Ради засідань Ради, виконавчого комітету, депутатських комісій; створенням та зберіганням відеоархіву трансляцій пленарних засідань Ради на офіційному вебпорталі Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету, розміщенням протоколу пленарного засідання Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на офіційному вебпорталі Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету;
3.3. офіційним оприлюдненням проєктів рішень та рішень Ради, висновків і рекомендацій постійних комісій, звітів тимчасових контрольних комісій, протоколів пленарних засідань Ради, протоколів постійних депутатських комісій, результатів поіменного голосування шляхом розміщення на офіційному вебпорталі Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету; кожен проєкт рішення Ради з усіма додатками публікується на вебпорталі окремо;
3.4. розміщення інформації про депутатську діяльність, яка включатиме біографічні відомості, дні і місце прийому, контакти для листування та телефонного зв’язку, декларації про доходи згідно з Законом України «Про запобігання корупції»;
3.5. розміщення інформації на вебпорталі Ради про особисте відвідування пленарних засідань та засідань постійних депутатських комісій депутатами Ради із зазначенням причин відсутності;
3.6. розміщення інформації про міського голову, звіти депутатів Ради, постійних та тимчасових контрольних комісій Ради;
3.7. платформа створення електронних петицій та збору підписів в її підтримання;
3.8. наданням можливості громадянам спостерігати (в порядку, обумовленому в частині 6 цієї статті) за роботою Ради;
3.9. присутність представників засобів масової інформації, організацією висвітлення діяльності Ради, її органів та посадових осіб, які покладаються на уповноважений структурний підрозділ – управління інформаційних комунікацій виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
4. Представники телебачення, радіо і преси своїми діями не повинні перешкоджати чи створювати незручності роботі депутатів та інших представників Ради та її органів. Вони повинні дотримуватися журналістської етики, висвітлювати діяльність Ради та її представників збалансовано і неупереджено.
5. На пленарному засіданні сесії Ради, депутатських комісій можуть бути присутніми представники громадськості. Присутнім забороняється вносити до залу гучномовці, плакати, будь-які колючі, ріжучі чи рублячі предмети або інструменти, холодну та вогнепальну зброю, будь-які види газової зброї, спиртні напої, наркотичні засоби, будь-які рідини, окрім води та безалкогольних напоїв.
6. Персональні робочі місця в залі засідань відводяться для учасників пленарного засідання: депутатів Ради, Кременчуцького міського голови (головуючого), секретаря міської ради.
Персональні робочі місця відводяться також для першого заступника та заступників міського голови, членів виконавчого комітету міської ради, співробітників департаменту забезпечення діяльності ради виконавчого комітету Кременчуцької ради Кременчуцького району Полтавської області та юридичного департаменту виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
Персональні місця передбачаються також для присутніх на засіданні: народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, депутатів та посадових осіб Полтавської обласної ради, голови та посадових осіб Полтавської обласної державної адміністрації.
Присутнім на пленарному засіданні особам, в тому числі народним депутатам України, представникам центральних органів виконавчої влади, депутатам та посадовим особам Полтавської обласної ради, голові та посадовим особам Полтавської обласної державної адміністрації забороняється займати робочі місця міського голови (головуючого), секретаря міської ради.
Місця для депутатів Ради, заступників міського голови та членів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області не можуть бути зайняті іншими особами. Під час засідання Ради, особи (за винятком технічних працівників та телеоператорів), які не є її депутатами, не повинні знаходитися в місці розміщення депутатів.
Стаття 5. Запрошені на засідання Ради
1. На пленарні засідання Ради та засідання її органів можуть запрошуватися гості та службові особи.
2. Рада процедурним рішенням може вимагати присутності на засіданні будь-якої посадової особи місцевого самоврядування міста Кременчука.
На пленарному засіданні сесії Ради інші посадові особи органу місцевого самоврядування мають право бути присутніми при розгляді питань, що включені до порядку денного в межах своєї компетенції.
3. Постійна (тимчасова контрольна) депутатська комісія має право вносити пропозиції (завчасно) про присутність відповідних осіб на пленарному засіданні Ради під час розгляду питань, підготовка яких здійснюється відповідно цією комісією.
4. Комісія Ради може запросити службовців органу місцевого самоврядування, експертів, фахівців на засідання Ради, на яких розглядаються питання, що опрацьовуються цією комісією або стосуються предмету діяльності.
5. На вимогу Ради та її посадових осіб керівники розташованих або зареєстрованих на території міста підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, зобов’язані прибути на засідання Ради або її органів для подання інформації з питань, віднесених до відання Ради та її органів, відповідей на запити депутатів.
6. Головуючий на засіданні повідомляє депутатів про осіб, присутніх на засіданні за офіційним запрошенням.
7. Особи, присутні на засіданнях Ради та її органів, повинні утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на засіданні, і не порушувати порядок. У разі порушення порядку, за пропозицією головуючого та схваленим рішенням Ради присутніх негайно випроваджують з приміщення, де відбувається засідання. Дане рішення є процедурним та приймається більшістю від присутніх депутатів.
Особи, запрошені на пленарне засідання Ради, розміщуються на відведених для них в установленому порядку місцях.
Стаття 6. Встановлення державних та місцевих символів
1. Державний прапор України на будинку Ради встановлюється на постійно.
2. Міський герб та міська хоругва (прапор) встановлюються поблизу будинку Ради на постійно.
3. На час пленарних засідань Ради Державний прапор та міська хоругва (прапор міста) встановлюються в залі, де проходить засідання.
Розділ II
Депутати, посадові особи й органи Ради
Підрозділ 1. Депутати
Стаття 7. Обов’язки депутата та його діяльність
1. Депутат Ради зобов’язаний:
1.1. додержуватись Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, цього Регламенту та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності Ради та її органів;
1.2 брати участь у роботі сесій Ради, засідань постійної депутатської комісії, робочих чи підготовчих груп та інших комісій, до складу яких його обрано. У разі неможливості взяти участь у роботі комісії з поважних причин, депутат зобов’язаний повідомити про це департамент забезпечення діяльності ради;
1.3. виконувати доручення Ради та її органів;
1.4. дотримуватись вимог Закону України «Про запобігання корупції»;
1.5. заповнити та повернути до департаменту забезпечення діяльності ради облікову картку депутата, офіційно (письмово) надавати інформацію у разі змін місця роботи, адреси, посади, контактних телефонів;
1.6. не рідше одного разу на рік звітувати про роботу перед виборцями. Проведення звіту депутата відбувається з 01 по 15 лютого наступного за звітним року. Звіт депутата повинен містити відомості про його діяльність у Раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті Радою та її органами рішення, про їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень Ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. Депутат зобов’язаний подати завчасно письмовий звіт для його розміщення на офіційному вебпорталі Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету, а також провести звітну зустріч із виборцями у строки, вказані вище;
1.7. інформувати Раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту, надавати висловлені виборцями зауваження і пропозиції;
1.8. керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади чи виборців свого виборчого округу, від якого його обрано;
1.9. утримуватись від дій, заяв та вчинків, що здатні скомпрометувати його самого та виборців, яких він представляє;
1.10. не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисних цілях;
1. 11. не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів місцевого самоврядування, органів державної влади, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських фракцій, груп, окремих депутатів Ради;
1. 12. не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов’язані зі здійсненням ним депутатських повноважень;
1. 13. проявляти ввічливість, тактовність і повагу до головуючого, доповідачів, депутатів, посадових осіб місцевого самоврядування та інших осіб, присутніх на засіданнях, утримуватись від дій, наслідком яких може бути перешкоджання веденню засідань, пошкодження або знищення майна Ради, або особистого майна присутніх на засіданні;
1. 14. не використовувати під час проведення засідань плакати, гучномовці, інші предмети та технічні засоби, що не мають на меті забезпечення нормотворчої діяльності, чи навпаки, створювати перешкоди у роботі технічного обладнання, що необхідно для проведення засідань;
1. 15. утримуватись від дій, що можуть зашкодити позитивному іміджу Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та її виконавчим органам;
1.16. не рідше одного разу на місяць здійснювати прийом виборців, для якого за пропозиціями депутатських фракцій визначити дні та часи прийому, їх територіальне закріплення. Звернення, заяви, скарги та пропозиції, що надійшли від громадян, депутат розглядає у визначений законодавством термін та вживає необхідних заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення, користуючись наданими законодавством правами.
2. Діяльність депутата, зазначена в підпунктах 1.-1.16. частини 1 статті 7, здійснюється у період між пленарними засіданнями Ради, за винятком випадків виконання невідкладних доручень Ради.
3. Участь у засіданнях Ради та її органів, виконання доручень Ради є підставою для відкладення депутатом усіх інших службових справ. Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах.
4. Депутати Ради звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків на час сесій, засідань комісій, робочих груп, утворених Радою, виконавчого комітету Ради; нарад, які проводить міський голова, секретар Ради, заступники міського голови, нарад у виконавчих органах, комунальних підприємствах, у яких вони беруть участь. Підставою для звільнення є в кожному випадку лист за підписом секретаря Ради.
Стаття 8. Права депутата в Раді
1. Депутат набуває своїх повноважень у результаті обрання його до Ради відповідно до Виборчого кодексу України. Повноваження депутата починаються з дня відкриття першої сесії з часу офіційного оголошення підсумків виборів міською територіальною виборчою комісією і закінчуються у день відкриття першої сесії нового скликання, крім передбачених законом випадків.
2. Після набуття депутатом повноважень йому видається посвідчення депутата та нагрудний знак. Повноваження депутата Ради, обраного замість депутата, який вибув, починається з дня оприлюднення на черговому пленарному засіданні Ради повідомлення територіальної виборчої комісії про набуття повноважень депутатом.
3. Депутат користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях Ради та її органів (комісій), до складу яких він входить.
Кожний депутат у Раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат, який не входить до складу будь-якого органу Ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.
4. Депутат в порядку, визначеному Регламентом, має право:
4.1. обирати і бути обраним до органів Ради;
4.2. пропонувати питання для розгляду Радою та її органами
4.3. вносити пропозиції щодо порядку денного засідання Ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
4.4. вносити для розгляду проєкти рішень, які відповідають вимогам
ст. 44 Регламенту;
4.5. висловлювати думку щодо персонального складу утворюваних Радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються Радою;
4.6. брати участь у дебатах, звертатися із запитами, зверненнями, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, з процедурних питань – головуючому на засіданні;
4.7. вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні Ради звіту чи інформації керівника будь-якого органу, підзвітного чи підконтрольного Раді, а також з питань, що входять до компетенції Ради, інших органів і посадових осіб, які діють на території Ради. Це право реалізується шляхом підготовки відповідного проєкту рішення Ради. Питання щодо проведення звіту узгоджується з відповідними структурними підрозділами виконкому міської Ради у межах компетенції та виноситься (у разі необхідності) на розгляд найближчої чергової сесії Ради;
4.8. виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, надавати довідки;
4.9. оголошувати на засіданнях Ради депутатські звернення та заяви, при цьому тексти цих звернень обов’язково надаються до секретаріату;
4.10. знайомитися з будь-якими офіційними документами Ради в порядку, визначеному чинним законодавством;
4.11. брати участь з правом дорадчого голосу в роботі інших місцевих Рад та їх органів, загальних зборах громадян, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах територіальної громади.
5. Депутат з обговорюваного на сесії Ради питання повинен надати головуючому, голові секретаріату або до секретаріату тексти свого невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень для включення до протоколу засідання Ради чи її органу, в якому він бере участь.
6. Депутат Ради може мати до п’яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах. Персональний підбір кандидатур на посади помічників-консультантів депутата Ради, організацію їх роботи та розподіл обов’язків між ними здійснює особисто депутат Ради, який несе відповідальність щодо правомірності своїх рішень. Умови їх діяльності визначаються Положенням про помічника-консультанта депутата, яке затверджується відповідною Радою. Інформація про помічників-консультантів депутатів розміщається на офіційному сайті Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету.
7. Депутат Ради на території відповідної Ради має право на невідкладний прийом посадовими особами місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної Ради, з питань депутатської діяльності.
Підрозділ 2
Депутатські фракції та групи Ради
Стаття 9. Добровільні об’єднання депутатів Ради
1. Депутати Ради мають право на об’єднання відповідно до норм
цього Регламенту у депутатські фракції та групи.
2. Депутати Ради для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень з метою більш ефективної діяльності за єдністю територій, спільних проблем можуть добровільно об’єднуватися у депутатські групи за умови, якщо до складу кожної з них входить не менш як п’ять депутатів.
3. Депутатські фракції Ради формуються на партійній основі депутатами Ради. До складу депутатських фракцій можуть входити позапартійні депутати Ради, які підтримують політичну спрямованість фракції.
4. Порядок роботи депутатської групи, умови вступу до неї, його виходу чи виключення визначаються відповідною депутатською групою.
5. Порядок вступу до депутатської фракції Ради або виходу з неї визначається рішенням керівного органу міського осередку політичної партії, за рішенням якої депутати були висунуті кандидатами у депутати міської ради.
6. Депутат не може входити до складу більш як однієї зареєстрованої депутатської фракції. До складу депутатської групи можуть входити депутати, що є представниками різних партій та позапартійні.
7. Реорганізація та формування нових депутатських груп можуть проводитися протягом повноважень Ради.
Стаття 10. Утворення депутатських фракцій (груп)
1. Депутатські фракції (групи) утворюються на засіданні депутатів,
які виявили бажання створити групу чи фракцію.
2. Рішення про утворення фракції (групи), обрання осіб, що уповноважені представляти фракцію(групу), оформляється протоколом, який підписують депутати-засновники фракції (групи).
3. Депутати Ради на основі партійного членства можуть об’єднуватися у депутатські фракції.
4. Депутати Ради, які входять до складу депутатської фракції, обирають особу, яка очолює депутатську фракцію – керівника депутатської фракції.
5. Порядок вступу до фракції та виходу з неї визначається відповідно до ст.10 цього Регламенту. Депутат Ради може входити до складу лише однієї фракції. Рішення про об’єднання депутатів у фракцію доводиться до відома депутатів Ради міським головою або секретарем Ради на пленарному засіданні ради. Вказане рішення повинно бути оформлено у відповідній формі та підписано всіма депутатами, що створили відповідну депутатську фракцію. У рішенні повинна бути зазначена назва депутатської фракції, кількісний склад депутатської фракції. До рішення додається письмове повідомлення про утворення депутатської фракції із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності (при її наявності) членів фракції та прізвища, ім’я, по батькові депутатів, які уповноважені представляти її. Назви депутатських фракцій повинні бути різними.
Стаття 11. Реєстрація депутатських фракцій та груп
1. Порядок роботи депутатської фракції визначається безпосередньо депутатською фракцією.
2. Депутатські фракції не можуть формуватися для захисту приватних, комерційних, професійних чи релігійних інтересів.
3. Депутатська група реєструється Радою за поданням особи, яка очолює депутатську групу, до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи та депутатів, які уповноважені представляти групу. Депутатські групи можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше, ніж на строк повноважень Ради.
Діяльність фракції припиняється у разі:
1. прийняття більшістю депутатів, які входять до складу депутатської фракції, рішення про припинення її діяльності, про що керівник депутатської фракції повідомляє Раду на її черговому засіданні;
2. закінчення строку повноважень Ради.
3. Якщо у складі депутатської фракції відбудуться будь-які зміни, керівник депутатської фракції повинен повідомити про це Раду на черговому пленарному засіданні Ради шляхом подання головуючому (секретарю міської ради, департаменту забезпечення діяльності ради) відповідної письмової інформації про це.
4. Розпуск (саморозпуск) депутатської фракції (групи) не є підставою для перегляду персонального складу органів Ради.
5. У Раді може бути створена лише одна фракція місцевої організації відповідної політичної партії, депутати від якої обрані до Ради.
Стаття 12. Права депутатських фракцій ( груп)
1. Депутатські фракції (групи) мають право на представництво в Президії Ради – від кожної фракції (групи) по одному представнику.
2. Депутатські фракції (групи) мають право на пропорційне представництво у постійних та тимчасових комісіях Ради, якщо вони були утворені до формування цих органів. Перегляд складу комісій, у зв’язку з утворенням нових фракцій (груп) в раді, можливий лише у випадку, якщо така пропозиція підтримується більшістю від складу Ради.
3. Депутатські фракції (групи) можуть попередньо обговорювати кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження Радою із запрошенням цих осіб на засідання відповідної фракції (групи).
4. Депутатські фракції (групи) мають право виступу представника з будь-якого питання, що розглядається Радою та на оголошення перерви на пленарному засіданні Ради перед голосуванням будь-якого конкретного питання (пропозиції, поправки, доповнення) для проведення консультацій та узгодження позиції членів депутатської фракції (групи).
5. Жодна депутатська фракція (група) не має права виступати від імені територіальної громади.
6. Депутати і депутатські фракції (групи) можуть вільно співпрацювати між собою шляхом утворення депутатських об’єднань і неформальних груп, які не підлягають реєстрації і не мають прав, встановлених цим Регламентом, об’єднувати зусилля з іншими фракціями для створення більшості в Раді чи опозиції.
7. Депутатські фракції (групи) проводять свої засідання відкрито і гласно.
8. Міський голова забезпечує зареєстровані депутатські фракції (депутатської групи) можливістю користуватися приміщенням, необхідним обладнанням, тощо для здійснення ними передбачених законами і цим Регламентом функцій.
9. За зверненням уповноваженого представника депутатської фракції (групи) секретар Ради озвучує перед депутатами підготовлені нею матеріали про її діяльність як офіційні від депутатської фракції.
Підрозділ 3
Президія Ради
Стаття 13. Утворення Президії Ради
1. У складі Ради утворюється та діє дорадчий орган – Президія Ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд Ради. Президія Ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
2. До складу Президії Ради входять: міський голова, секретар міської ради, голови постійних депутатських комісій Ради, керівники депутатських фракцій (груп), або уповноважені представники депутатських фракцій (груп).
Стаття 14. Діяльність Президії Ради
1. Президія Ради (далі – Президія) вносить пропозиції з питань порядку денного про раціональну організацію і планування роботи Ради та її органів, сприяє узгодженню позицій депутатів у разі виникнення спірних питань у роботі Ради та її органів.
2. Президія збирається на засідання за пропозицією міського голови за 10 днів до початку пленарного засідання сесії Ради. Протокол засідання Президії складається аналогічно з протоколом засідання постійної депутатської комісії. До протоколу додаються невиголошені заяви учасників засідання, подані до Президії у письмовій формі, та інші документи, які були озвучені.
3. Робота Президії здійснюється гласно, її засідання є відкритими, за винятком може бути прийнято рішення про проведення засідання Президії в закритому режимі. Президія здійснює свою роботу у формі засідань. Засідання Президії є повноважними за умови присутності на них не менш, як половини її складу. Засідання Президії веде міський голова, під час його відсутності – секретар міської ради. У разі відсутності (з поважних причин) міського голови, секретаря міської ради за їх дорученням засідання Президії може вести голова постійної депутатської комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності, етики, забезпечення правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, розгляду питань конфлікту інтересів та антикорупційної діяльності.
4. Рекомендації Президії приймаються на її засіданнях більшістю голосів від її складу. У разі відсутності голови постійної депутатської комісії на засіданні Президії право ухвального голосу з питань організації роботи Ради та її органів має уповноважений представник постійної комісії, і його присутність зараховується до кворуму. Те саме правило стосується керівника фракції.
5. Президія не приймає рішень, обов’язкових для виконання.
Рекомендації Президії направляються секретарем Ради органам та особам, яких вони стосуються.
Підрозділ 4
Посадові особи Ради
Стаття 15. Міський голова
1. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади. Міський голова обирається територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п’ять років у порядку визначеному законодавством, і здійснює свої повноваження на постійній основі.
2. Повноваження міського голови починаються з моменту складання /оголошення ним присяги відповідно до ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарному засіданні Ради, на якому відповідною міською виборчою комісією оголошено рішення щодо його обрання та реєстрації і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків дострокового припинення його повноважень.
Зміст Присяги:
«Я,___________, усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов’язки».
1. Повноваження міського голови визначаються законодавством (Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»), цим Регламентом, Статутом територіальної громади міста Кременчука, рішеннями Ради і можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законодавством.(Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Міський голова очолює виконавчий комітет Ради, головує на засіданнях Ради. Міський голова підписує рішення та протоколи пленарних засідань Ради та її виконавчого комітету.
2. При здійсненні наданих повноважень міський голова є відповідальним перед Радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади – також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. На міського голову поширюються повноваження та гарантії депутатів, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». При встановленні результатів голосування до загального складу ради включається голос міського голови, якщо він бере участь у пленарному засіданні Ради, і враховується його
3. Не рідше одного разу на рік міський голова зобов’язаний:
3.1 звітувати перед територіальною громадою міста;
3.2 звітувати Раді про здійснення державної регуляторної
політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами Ради;
3.3 звітувати Раді про роботу виконавчих органів ради на вимогу не менше половини депутатів Ради у будь-який визначений ними термін.
4. Дата звітування визначається міським головою.
5. Рішення про проведення пленарного засідання Ради в режимі дистанційного засідання приймається міським головою.
Стаття 16. Секретар Ради, його повноваження
1. Секретар Ради обирається за пропозицією міського голови радою в режимі таємного голосування з числа її депутатів не пізніше як на 2-й сесії на строк повноважень Ради та працює в Раді на постійній основі.
2. Секретар Ради:
2.1. здійснює повноваження міського голови у разі дострокового припинення повноважень міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень;
2.2. скликає сесії Ради у випадках, передбачених чинним законодавством та цим Регламентом;
2.3. веде засідання Ради;
2.4. підписує протоколи сесії та її рішення у випадках, передбачених законодавством;
2.5. організовує підготовку сесій Ради, питань, що вносяться на розгляд Ради;
2.6. повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії Ради, питання, які передбачається внести на розгляд Ради;
2.7. забезпечує своєчасне доведення рішень Ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням;
2.8. забезпечує оприлюднення рішень Ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» (зі змінами);
2.9. забезпечує офіційне оприлюднення рішень Ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення Радою регуляторної діяльності;
2.10. за дорученням міського голови координує та контролює діяльність постійних депутатських та інших комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій (Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»);
2.11. сприяє депутатам Ради у здійсненні їх повноважень;
2.12. організовує за дорученням Ради відповідно до законодавства
здійснення заходів, пов’язаних з підготовкою та проведенням референдумів і виборів до органів державної влади та місцевого самоврядування;
2.13. сприяє у забезпеченні зберігання у Раді офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
2.14. вирішує за дорученням міського голови або Ради інші питання, пов’язані з діяльністю Ради та її органів;
2.15. здійснює інші повноваження, що випливають із Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та цього Регламенту.
3. Секретар Ради за пропозиціями відповідних комісій Ради організовує планування роботи з підготовки проєктів рішень Ради і, враховуючи висновки профільних комісій про готовність проєктів рішень та інших актів до розгляду, вносить відповідні пропозиції на розгляд міського голови та Президії згідно з положенням цього Регламенту.
Підрозділ 5
Постійні комісії Ради
Стаття 17. Постійні комісії
1. У відповідності із вимогами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Рада утворює постійні та тимчасові контрольні комісії. Функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних депутатських комісій визначається окремим положенням, яке затверджується міською радою.
2. Постійні комісії Ради є її органами, що утворюються для попереднього розгляду питань, що належать до її відання, а також здійснення контрольних повноважень щодо виконання рішень ради, діяльності виконавчих органів Ради у сфері компетенції комісії.
Стаття 18. Утворення постійних комісій
1. Постійні комісії обираються Радою на строк її повноважень.
2. Підготовча депутатська група, яка готує першу сесію новообраної Ради, розглядає заяви депутатів, узагальнює і систематизує пропозиції щодо кількості комісій, їх назв та персонального складу, готує попередні проєкти рішень Ради.
3. Повноваження постійних комісій Ради, порядок їх створення та діяльності визначаються чинним законодавством, цим Регламентом та Положенням про постійні депутатські комісії Ради.
4. Уточнення проєкту рішення Ради здійснюється після формування депутатських фракцій (груп) та отримання пропозицій від їх керівників.
5. Рада приймає рішення про перелік постійних комісій та затверджує їх персональний склад.
6. Персональний склад комісії затверджується рішенням Ради. Процедура формування складу комісій передбачає застосування принципу обрання їх членів на основі пропорційного представництва за пропозицією міського голови та депутатських фракцій.
7. У разі необхідності може бути створено нові постійні комісії, скасовано або реорганізовано раніше створені, змінено їх кількісний склад, переобрано персональний склад за умови дотримання норм цього Регламенту.
8. Рада обирає постійні комісії у складі їх голів і членів; інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. Голова комісії, заступник голови не можуть бути одночасно членами однієї фракції і головами фракцій.
9. Голови комісій обираються радою за пропозицією міського голови на підставі консультацій з фракціями (групами). Міський голова може пропонувати на обрання головою комісії одну й ту ж особу не більше двох разів. У разі відхилення пропозицій міського голови щодо кандидатури на посаду голови постійної комісії, може пропонуватись інша особа за узгодженням між депутатськими фракціями (групами).
10. До складу постійних комісій ради не можуть бути обрані міський голова, секретар Ради.
11. Питання про обрання депутата до складу іншої комісії може бути ініційовано за згодою конкретного депутата міським головою, головою постійної комісії, фракції (групи), до якої входить депутат, та самим депутатом. За рішенням Ради депутат може бути обраний до складу іншої постійної комісії. Рішення по внесення змін до складу постійної комісії приймається більшістю від загального складу Ради.
Стаття 19. Загальні повноваження постійних комісій Ради
1. Відповідно до компетенції, визначеної Положенням про постійні комісії Ради, постійні комісії:
1.1. на своїх засіданнях та готують висновки та рекомендації щодо проєктів рішень Ради, незалежно від суб’єкту їх внесення;
1.2. здійснюють загальний контроль за виконанням місцевого бюджету в частині, що відноситься до їх компетенції;
1.3. заслуховують на своїх засіданнях керівників виконавчих органів Ради, комунальних підприємств, установ та організацій щодо підготовлених ними проєктів рішень Ради;
1.4. аналізують, узагальнюють та систематизують заяви, звернення та скарги фізичних чи юридичних осіб з питань, що належать до компетенції комісій та готують пропозиції щодо поліпшення діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
1.5. розробляють проєкти рішень Ради та готують висновки з цих питань;
1.6. здійснюють контроль за виконанням прийнятих рішень Ради.
Стаття 20. Права постійних депутатських комісій Ради
1. Для реалізації своїх повноважень постійні депутатські комісії Ради мають право:
1.1. створювати із свого складу тимчасові робочі групи для аналізу необхідних матеріалів та підготовки проєктів висновків з найбільш складних питань на розгляд комісії;
1.2. проводити відкриті слухання в комісії, на які запрошувати керівників виконавчих органів ради, посадових осіб управлінь та відділів, департаментів та інших виконавчих органів Ради, підприємств, установ та організацій, що знаходяться на території Ради, з питань, що належать до компетенції місцевого самоврядування та відповідної комісії Ради;
1.3. запрошувати на засідання комісії посадових осіб виконавчих;
органів Ради під час розгляду питань, що належать до їх компетенції;
1.4. мати право обов’язкового слова від комісії при розгляді будь-якого питання на сесії Ради, що має пряме чи опосередковане відношення до компетенції комісії, або може призвести до зменшення надходжень чи збільшення витрат місцевого бюджету;
1.5. виступати організатором чи брати участь у роботі конференцій, семінарів, круглих столів, інших публічних заходів, що стосуються компетенції комісії;
1.6. попередньо розглядати кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною Радою, готувати висновки з цих питань;
1.7. попередній розгляд проєктів рішень Ради в постійних комісіях організовує голова постійної комісії відповідно до Положення про постійні комісії Ради. Депутат, який є ініціатором проєкту рішення, зобов’язаний бути присутнім при розгляді його питання на засіданні відповідної профільної постійної комісії. У разі відсутності з поважних причин депутата-ініціатора проєкту рішення на засіданні відповідної профільної постійної комісії може бути присутня особа, уповноважена депутатом;
1.8. постійні комісії Ради попередньо розглядають проєкт рішення Ради, приймають рішення у вигляді висновків та рекомендацій, котрі заносяться до протоколу комісії. Якщо в одного або декількох членів комісії думка щодо проєкту рішення відрізняється від прийнятої комісією, вони мають право викласти її в письмовому вигляді та додати її до рішення комісії, що є його невід’ємною частиною. Якщо більшістю голосів від присутніх на комісії депутатів, проєкт рішення не підтриманий, відповідний запис заноситься до протоколу засідання комісії та проєкт рішення виноситься на розгляд сесії Ради;
1.9. постійні комісії за дорученням Ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проєкти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд Ради, розробляють проєкти рішень Ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдопо-відями;
1.10. постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.
2. Для запрошення на своє засідання посадових осіб, визначених підпунктами 1.3 частини 1 цієї статті, постійна комісія не пізніше як за три робочих дні до дати засідання інформує про це департамент забезпечення діяльності ради, котрий забезпечує участь запрошених осіб на засідання комісії. У запрошенні вказується дата, час, місце проведення засідання та питання, для розгляду якого запрошується особа. У разі необхідності комісія може вказати на додаткові інформаційні матеріали, що потрібні від цієї особи на засіданні.
3. Посадова особа, яку запрошено на засідання, зобов’язана вчасно прибути на засідання комісії.
4. У разі неможливості прибуття на засідання комісії з поважних
причин запрошеної посадової особи, вона зобов’язана попередити про це голову комісії, вказавши причини відсутності, та направити замість себе уповноважену особу для розгляду питання.
5. Комісія, взявши до відома інформацію про причини відсутності, приймає рішення провести засідання комісії за участю особи, що замінює запрошену, або перенести засідання комісії на інший день.
6. У разі навмисної неодноразової неявки посадової особи органу місцевого самоврядування на засідання, комісія вправі ініціювати питання притягнення посадової особи до дисциплінарної відповідальності.
Стаття 21. Засідання постійної депутатської комісії
1. Засідання постійної депутатської комісії є основною формою її роботи і скликається головою комісії за потребою (у разі відсутності голови комісії з поважних причин, заступником голови комісії), відповідно до плану роботи комісії або у зв’язку з проведенням надзвичайної чи позачергової сесії Ради та інших обставин, відповідно до цього Регламенту.
2. Засідання комісії може бути скликане також за письмовим зверненням міського голови або ініціативою не менше як 1/2 членів комісії.
3. Департамент забезпечення діяльності ради після отримання звернення міського голови або ініціативи членів комісії, зобов’язаний сповістити голову та усіх членів комісії про проведення її засідання відповідно до дати та часу, що вказані у зверненні чи ініціативі, або на іншу дату, яка не може бути пізнішою 3-х днів від дати подання документів.
4. Засідання комісії є правочинним, якщо у ньому бере участь не менше половини депутатів від складу комісії.
5. Головує на засіданні комісії її голова, а у разі його відсутності – заступник голови комісії чи секретар комісії.
6. У разі відмови від головування на засіданні комісії осіб, визначених ч.5 цієї статті, члени комісії можуть обрати зі свого складу тимчасово головуючого, який наділяється правом підписання документів, ухвалених комісією. В протоколі засідання комісії вказується причина, що призвела до обрання головуючого на засіданні.
7. Рішення комісії, що ухвалюються у вигляді обґрунтованих висновків та рекомендацій, приймаються шляхом голосування більшістю голосів від складу комісії.
8. Рішення про проведення засідання постійної депутатської комісії в режимі відеоконференції або аудіо конференції (дистанційне засідання), приймається головою постійної депутатської комісії за погодженням та пропозиціями членів комісії.
Стаття 22. Слухання в постійній комісії Ради
1. Слухання в постійній комісії Ради є особливою формою засідання комісії за участю інших осіб, присутність яких є доцільною з метою отримання необхідної інформації, аналізу усіх можливих варіантів вирішення питання та надання обговорюваному питанню публічності у випадках, коли питання є надзвичайно складним для вирішення, а наслідки від його вирішення можуть мати значний вплив на громаду в цілому чи на окремі її частини.
2. Рішення за наслідками слухання не приймаються, а отримана інформація використовується для підготовки проєктів документів Ради з питань, що належать до компетенції комісії.
3. Слухання мають відкритий характер і у місці їх проведення забезпечується доступ громадськості, представників засобів масової інформації.
4. До початку слухань комісія проводить попередній аналіз напрямків вирішення питання, отримує необхідну інформацію, запрошує необхідних для участі осіб, розміщує в засобах масової інформації повідомлення про час та місце проведення слухань, а також іншу інформацію, необхідну для успішного проведення слухань.
5. На слуханнях у порядку, встановленому головою комісії, мають право на виступ з доповіддю та в обговоренні запрошені та представники громадськості.
Стаття 23. Порядок денний засідання постійної депутатської комісії
1. Проєкт порядку денного засідання постійної депутатської комісії формується її головою з урахуванням питань, що готуються на розгляд чергової сесії ради, відповідно до плану роботи Ради, плану роботи комісії та за пропозицією міського голови, виконавчого комітету, членів комісії.
2. Перед початком засідання постійної депутатської комісії голова або особа, що його замінює, оголошує перелік питань, що пропонуються до розгляду. Кожен член комісії може пропонувати до порядку денного інші питання, що належать до компетенції комісії, або пропонувати зняти з розгляду питання, попередньо включене до проєкту порядку денного.
Відповідно до вимог діючого законодавства (Земельний кодекс України, Бюджетний кодекс України, Закон України «Про доступ до публічної інформації») профільна депутатська комісія може додатково в термін менше, до 10 днів до проведення пленарного засідання, розглядати проєкти рішень, підготовлені згідно з вимогами ст. 44 діючого Регламенту Ради.
3. Порядок денний вважається затвердженим, якщо проти цього не заперечує більшість членів комісії.
Стаття 24. Прийняття рішень на засіданні постійної депутатської комісії
1. Рішення комісії приймаються після всебічного обговорення та вивчення питання, що розглядається, шляхом голосування більшістю від складу комісії.
2. Рішення комісії ухвалюються у формі обґрунтованих висновків, рекомендацій та постанов. Рішення комісії підписуються її головою (у разі його відсутності – заступником голови комісії) та секретарем комісії.
3. Прийняті на засіданнях постійних комісій рішення фіксуються і відображаються у протоколах засідань. У разі, якщо рішення комісії містять рекомендаційних характер щодо вчинення посадовими особами певних заходів, департамент забезпечення діяльності ради узагальнює такі пропозиції, забезпечує їх направлення адресатам та інформує комісію про результати їх розгляду.
4. Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду та вжиті заходи ці суб’єкти інформують постійні комісії в зазначений комісіями термін.
5. У разі якщо пропозиції чи рекомендації комісії не були підтримані більшістю від складу цієї комісії, такі пропозиції не опрацьовуються департаментом забезпечення діяльності ради.
6. Проєкт рішення Ради, котрий відповідає вимогам ст. 44 Регламенту та має зауваження, пропозиції від комісії виноситься на розгляд сесії з відповідними письмовими пропозиціями комісії.
Стаття 25. Протокол засідання постійної депутатської комісії
1. Кожне засідання комісії оформляється протоколом, який складає
секретар комісії чи в окремих випадках – відповідальний працівник департаменту забезпечення діяльності ради.
2. У протоколі вказується:
2.1. дата та місце проведення засідання комісії;
2.2. список членів комісії, присутніх на засіданні;
2.3. список запрошених на засідання комісії;
2.4. перелік питань, що розглядались;
2.5. стислий виклад перебігу розгляду та обговорення питань;
2.6. результати голосувань по кожному з рішень.
3. У вигляді додатків до протоколу додаються: ухвалені рішення, особливі думки депутатів – членів комісії, не згодних з прийнятими рішеннями, а також стенограма засідання, якщо комісією було прийнято рішення про стенографування.
4. Протокол оформляється у двох примірниках і не пізніше двох робочих днів після проведення засідання надається до департаменту забезпечення діяльності ради, не пізніше трьох робочих днів з дня проведення засідання розміщується на офіційному вебпорталі Ради.
5. Один примірник належним чином оформленого та підписаного протоколу зберігається у справах департаменту забезпечення діяльності ради (у матеріалах комісії), другий – у секретаря комісії.
Стаття 26. Спільне засідання постійних депутатських комісій
1. За ініціативи міського голови чи за власної ініціативи членів комісії можуть проводитися спільні засідання двох чи більше комісій Ради.
2. Головує на такому засіданні голова комісії, що визначена головною у підготовці чи попередньому розгляді питання. У інших випадках головуючий визначається за взаємним погодженням.
3. Порядок проведення спільного засідання комісій має відповідати нормам, викладеним у цьому Регламенті, для засідання комісії.
4. Правомочним вважається спільна комісія, участь у якій приймає більшість депутатів від загальної сумарної чисельності членів комісій, котрі приймають участь в засіданні. Рішення вважається прийнятими у разі його схвалення більшістю депутатів від сумарної кількості членів комісій, що приймають участь в спільному засіданні.
5. Відповідальним за складання протоколу є головуючий на спільній комісії, або в окремих випадках – відповідальний працівник департаменту забезпечення діяльності ради.
6. Протокол спільного засідання підписується головуючим на засіданні та головами комісій, що брали участь у спільному засіданні, або особами, що їх замінюють.
7. Голосування по кожному питанню проводиться окремо по кожній із комісій.
8. Якщо на спільному засіданні постійних депутатських комісій немає кворуму, інформація з проєктів рішень приймається до відома, протокол оформлюється від групи депутатів, а підписує протокол головуючий від групи депутатів.
9. У випадку, коли результати голосування по окремому чи усім рішенням по різних комісіях є протилежними, оформляються окремі рішення по кожній із комісій у порядку, встановленому цим Регламентом.
Стаття 27. Забезпечення роботи постійних депутатських комісій
1. Департамент забезпечення діяльності ради забезпечує комісію для проведення засідань необхідним приміщенням та обладнанням, здійснює тиражування проєктів документів (за окремим списком у разі необхідності), що підлягають розгляду, у разі вчасного надходження їх до департаменту забезпечення діяльності ради, оприлюднює проєкти рішень на офіційному вебпорталі Ради.
2. За заявою голови комісії департамент забезпечення діяльності ради забезпечує присутність на засіданні комісії відповідального працівника для вирішення організаційних питань, що виникають під час проведення засідання.
Підрозділ 6
Тимчасові контрольні комісії Ради
Стаття 28. Тимчасова контрольна комісія Ради
1. Рада може створювати тимчасові контрольні комісії ради для контролю над виконанням конкретних рішень ради, а також інших конкретних питань, визначених Радою, що належать до компетенції місцевого самоврядування міста.
2. Питання про створення тимчасової контрольної комісії включається окремим пунктом до порядку денного сесії Ради за ініціативою міського голови або не менш як третини депутатів від складу Ради.
3. Тимчасова контрольна комісія здійснює свою діяльність відповідно до порядку, встановленого для постійних комісій Ради.
Стаття 29. Створення тимчасової контрольної комісії Ради
1. Тимчасова контрольна комісія Ради є органом Ради, який обирається з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених Радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування з урахуванням вимог ч.3 цієї статті. Тимчасова контрольна комісія утворюється шляхом ухвалення відповідного рішення Ради не менш як однією третиною депутатів від загального складу ради. Голосування щодо утворення та персонального складу кожної тимчасової контрольної комісії Ради здійснюється окремим рішенням Ради.
2. Рішення Ради про створення тимчасової контрольної комісії повинно включати в себе:
2.1. назву комісії;
2.2. завдання комісії;
2.3. кількісний склад комісії
2.4. обраного радою голову (співголів) комісії;
2.5. персональний склад членів комісії;
2.6. термін діяльності комісії;
2.7. додаткові права у межах законодавства України (якщо це необхідно), надані Радою цій комісії;
2.8. обсяг коштів (та їх джерела), попередньо виділених у розпорядженні для цієї комісії для оплати робіт чи послуг, виконаних або наданих юридичними і фізичними особами, залученими комісією для виконання завдання;
2.9. заходи щодо кадрового, матеріально-технічного, інформаційного, організаційного забезпечення роботи комісії.
3. Головою або членом тимчасової контрольної комісії Ради не може бути депутат, щодо якого може мати місце конфлікт інтересів, пряме підпорядкування, потенційний конфлікт інтересів, приватний інтерес, реальний конфлікт інтересів, а саме та не виключно: комісія розглядає питання, що стосуються діяльності депутата, пов’язаних з ним осіб у розумінні чинного законодавства або юридичних осіб, до керівництва якими чи щодо власності над якими він або пов’язані з ним особи безпосередньо причетні відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
4. У складі тимчасової контрольної комісії Ради мають бути представлені за їх бажанням усі депутатські фракції (групи) Ради.
5. Роботу тимчасових контрольних комісій забезпечує департамент забезпечення діяльності ради.
Стаття 30. Припинення діяльності тимчасової контрольної комісії
1. Тимчасова контрольна комісія у визначений Радою термін подає звіт про виконану роботу, а також підготовлені нею проєкти рішень Ради та інші матеріали (за підписом всіх членів комісії), що поширюються серед депутатів. У разі незгоди зі звітом, підготовленими проєктами рішень, матеріалами комісій її член може письмово викласти окрему думку та додати її до цих матеріалів.
2. Після обговорення результатів роботи тимчасової контрольної комісії в постійних комісіях Ради та на пленарному засіданні Рада приймає щодо цих результатів остаточне рішення або доручає комісії продовжити роботу та визначає для цього новий термін.
3. Повноваження тимчасової контрольної комісії припиняються з прийняттям Радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень Ради, яка створила цю комісію.
Розділ III
Сесії Ради
Підрозділ 1
Скликання, відкриття і закриття сесії
Стаття 31. Сесія Ради
1. Рада проводить свою роботу сесійно.
2. Сесія – форма роботи Ради як представницького органу, яка складається з пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради, що відбуваються тільки під час сесії.
3. Сесії можуть бути чергові та позачергові.
4. Чергові сесії скликаються згідно із затвердженим планом проведення та відповідно до цього Регламенту.
5. Позачергові сесії Ради скликаються у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» за ініціативи міського голови, або за пропозицією не менш третини депутатів від загального складу Ради.
Вмотивовані пропозиції про скликання позачергової сесії Ради, підписані ініціаторами, подаються міському голові з зазначенням питань і, за звичайних обставин, з проєктами рішень, розгляд яких пропонується.
Розпорядження про скликання позачергової сесії оприлюднюється не пізніше як за один день до її відкриття із зазначенням питань, які пропонується винести на розгляд позачергової сесії. Повідомлення про проведення позачергової сесії здійснюється відповідно до частини 2 статті 70 цього Регламенту. Під час реєстрації депутатам видаються документи позачергової сесії Ради, які попередньо оприлюднені на офіційному вебпорталі Ради.
У разі проведення позачергової сесії попереднє обговорення проєктів рішень сесії постійними депутатськими комісіями не потребується, за виключенням прямо передбачених чинним законодавством.
У разі запровадження в Україні або на території м. Кременчука, сіл Потоки, Соснівка, Мала Кохнівка, Придніпрянське режиму воєнного чи надзвичайного стану, пов’язаного з обмеженням конституційних прав громадян, Рада збирається на позачергову сесію у триденний термін після запровадження такого режиму. В цьому разі департамент забезпечення діяльності ради терміново повідомляє депутатів про місце засідань Ради, якщо вони відбуватимуться не в будинку Ради, а в іншому приміщенні.
6. Комісія Ради або її робоча група може проводити своє засідання одночасно з пленарними засіданнями Ради у тому разі, коли проєкт рішення визнано невідкладним, чи за дорученням міського голови.
7. Пленарні засідання сесії Ради як правило, проводяться з використанням електронної системи голосування. Дані письмової реєстрації є підставою для офіційного визнання присутності депутата на пленарному засіданні. За потреби може проводитися перереєстрація депутатів під час пленарного засідання Ради. Депутати на весь період скликання отримують індивідуальні коди доступу до роботи в даній системі, що забезпечує:
Стаття 32. Скликання сесії Ради
1. Сесії, наступні після першої, скликаються міським головою відповідно до плану проведення сесій, затвердженого Радою, за його ініціативи, у разі необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з земельних питань – не рідше, ніж один раз на місяць.
2. У разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію Ради, сесія скликається секретарем Ради.
3. Сесія повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради.
4. Пропозиції депутатів, оформлені неналежним чином, тобто без дотримання вимог даного Регламенту, пропозиції, до яких не додані необхідні документи та проєкти рішень Ради, розгляду не підлягають.
5. Рішення про скликання чергової сесії повідомляється депутатам та населенню не пізніш, як за 10 днів до сесії, у виняткових випадках – не пізніш, як за день до сесії.
6. Інформація про місце і час проведення та про плановий порядок денний засідань ради оприлюднюється на офіційному вебпорталі Ради.
Стаття 33. Відкриття та закриття сесії Ради
1. Відкриття сесії Ради оголошується головуючим на початку пленарного засідання. Кожна сесія Ради починається і завершується виконанням Державного Гімну України.
2. Відкриваючи сесію, головуючий повідомляє номер сесії, скликання Ради та оголошує підставу її скликання відповідно до цього Регламенту. Сесія Ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу Ради.
3. Перед закриттям пленарного засідання головуючий на засіданні уточнює час проведення наступного засідання Ради. Питання, не розглянуті на поточному пленарному засіданні, підлягають розгляду на наступному пленарному засіданні у визначеній послідовності.
4. Закриття сесії оголошується головуючим після завершення розгляду усіх питань, що були включені до порядку денного.
5. Сесія не може бути закрита, якщо Рада не визначилась щодо всіх питань порядку денного.
6. При використанні електронної системи голосування голова лічильної комісії Ради перед початком пленарного засідання повідомляє про готовність системи до роботи.
Підрозділ 2
Робочі органи сесії Ради
Стаття 34. Лічильна комісія
1. Лічильною комісією є робочий орган сесії Ради, що створюється для підрахунку голосів депутатів при голосуваннях.
Лічильна комісія підраховує голоси під час голосування, за дорученням Ради в разі необхідності встановлює присутність депутатів на пленарному засіданні, а також розглядає звернення депутатів Ради, пов’язані з порушенням порядку голосування чи іншими перешкодами в голосуванні, здійснює контроль за використанням електронної системи голосування під час підрахунку голосів пультами.
2. Лічильна комісія обирається Радою процедурним рішенням за пропозицією головуючого.
3. Лічильна комісія не може складатись тільки з членів однієї депутатської фракції (групи). Підрахунок голосів при обранні першої лічильної комісії здійснюється головуючим.
4. Лічильна комісія обирає зі свого складу голову. Засідання лічильної комісії проводяться гласно і відкрито.
5. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування.
6. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
Стаття 35. Секретаріат Ради
1. Для забезпечення роботи сесій Ради, за пропозицією міського голови, утворюється секретаріат як робочий орган Ради, який:
1. 1. оголошує депутатські запити при їх надходженні;
1.2. узагальнює пропозиції, що надійшли в ході пленарного засідання;
1.3. здійснює діловодство Ради у межах повноважень;
1.4 виконує інші повноваження, що випливають із рішень Ради чи процедурних доручень Ради;
1.5. обирає зі свого складу голову та заступника, про що інформує головуючого сесії.
2. Голова секретаріату та заступник не можуть бути представниками однієї фракції (групи).
Підрозділ 3
Перша сесія Ради нового скликання
Стаття 36. Скликання першої сесії
Перша сесія Ради скликається міською виборчою комісією не пізніше, як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів Ради у повноважному складі. Її відкриває і веде голова цієї виборчої комісії. Він інформує Раду про підсумки виборів депутатів та міського голови і визнання їх повноважень.
Стаття 37. Підготовча група
1. Для підготовки першої сесії новообраної Ради утворюється підготовча
депутатська група.
2. Персональний склад підготовчої депутатської групи формується міським головою з числа депутатів з урахуванням пропозицій голів осередків політичних партій, які за результатами виборів депутатів міської ради мають своїх представників у Раді.
3. Підготовча депутатська група на підставі пропозицій міського голови та депутатів Ради готує:
3.1. проєкт порядку денного першої сесії Ради нового скликання;
3.2. проєкт рішення про перелік постійних депутатських комісій та їх функції;
3.3. проєкти інших документів, що виносяться на першу сесію;
3.4. пропозиції щодо організації роботи першого пленарного засідання Ради.
4. Підготовча депутатська група здійснює роботу на засадах, встановлених для тимчасових контрольних комісій Ради, і призупиняє свою діяльність із створенням постійних депутатських комісій Ради.
Стаття 38. Порядок проведення першої сесії Ради
1. Першу сесію Ради відкриває і веде голова міської виборчої комісії. Він інформує Раду про підсумки виборів депутатів і міського голови, визнання їх повноважень і після складання присяги передає ведення сесії міському голові. Після оголошення підсумків виборів голова виборчої комісії запрошує депутатів до складання присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
2. Департамент забезпечення діяльності ради забезпечує реєстрацію депутатів Ради, які прибули на першу сесію новообраної міської Ради. Депутати міської Ради нового скликання на першому пленарному засіданні розміщуються у залі засідань у порядку, рекомендованому підготовчою депутатською групою. У подальшому порядок розміщення депутатів визначається постійною депутатською комісією, до предмета відання якої належить питання Регламенту, за пропозицією депутатських комісій, фракцій (груп).
3. Міський голова інформує депутатів Ради про роботу підготовчої депутатської групи та про формування депутатами депутатських фракцій (груп).
4. Пленарне засідання продовжуються і за головування на ньому міського голови проводиться за таким порядком денним:
4.1. інформація міського голови про створення депутатських фракцій (груп);
4.2 обрання секретаря Ради;
4.3. про кількісний і персональний склад виконавчого комітету Ради;
4.4. визначення переліку, складу і положень про постійні депутатські комісії Ради;
4.5. обрання постійних депутатських комісій Ради:
4.6. затвердження голів та членів постійних комісій;
4.7. оголошення складу Президії Ради;
4.8. різне.
5. Діяльність Ради, її органів здійснюється згідно з перспективним планом роботи на рік, що розробляється з урахуванням пропозицій міського голови, служб та управлінь виконавчого комітету.
6. Порядок проведення першої сесії, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови, секретаря Ради, скликання чергової та позачергової сесії Ради, призначення пленарних засідань Ради, підготовки і розгляду питань пленарних засідань, прийнятих рішень Ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються Регламентом Ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
7. До прийняття Регламенту Ради VIII скликання застосовується Регламент Ради, що діяв у попередньому скликанні.
Стаття 39. Особливості ведення першої сесії Ради за необрання міського голови
У разі, коли обрано повноважний склад Ради, але не обрано міського голову, головує на сесії тимчасова президія, обрана Радою з числа депутатів в кількості 3-5 осіб.
Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях Ради до обрання секретаря Ради. З часу обрання секретаря Ради він головує на пленарних засіданнях Ради.
Порядок денний сесії
Стаття 40. Формування проєкту порядку денного сесії Ради
1. Проєкт порядку денного сесії Ради, не пізніше як за десять днів до початку відповідного пленарного засідання сесії Ради, формує міський голова на основі:
1.1 затвердженого Радою перспективного плану роботи Ради;
1.2. пропозицій секретаря Ради;
1.3 пропозицій постійних депутатських комісій Ради;
1.4. пропозицій депутатів Ради;
1.5. пропозицій виконавчого комітету;
1.6. пропозицій відділів, управлінь, департаментів та інших виконавчих органів міської Ради;
1.7 пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи;
1.8. пропозицій тимчасових контрольних комісій Ради.
2. Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проєкту порядку денного сесії, подається з проєктом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами Регламенту.
Стаття 41. Затвердження порядку денного
1. Проєкт порядку денного підлягає затвердженню на початку пленарного засідання сесії Ради, для чого головуючий оголошує розгляд питання «Про порядок денний сесії Ради» у такій послідовності:
1.1. голосування проєкту порядку денного (перелік назв проєктів рішень) за основу - більше половини голосів від присутніх на засіданні;
1.2. внесення до порядку денного депутатського(их) запиту(ів), заяв;
1.3. внесення та обговорення пропозицій про вилучення окремих питань з розгляду – більше половини від присутніх;
1.4. внесення нерозглянутих на засіданнях постійних депутатських комісій проєктів рішень-більше половини від присутніх;
1.5. внесення та обговорення пропозицій про можливість включення до проєкту порядку денного додаткових питань, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього Регламенту – більше половини від присутніх;
1.6. затвердження порядку денного в цілому – більше половини від складу депутатів Ради;
1.7. рішення про включення питань до порядку денного чи перенесення розгляду питань порядку денного приймається більшістю голосів депутатів від загального складу Ради;
1.8. якщо порядок денний сесії не затверджений Радою в цілому, то Рада більшістю голосів депутатів від загального складу приймає рішення окремо щодо кожного питання, пропонованого до розгляду відповідного порядку денного.
2. До проєкту порядку денного не можуть бути включені питання, що підготовлені з порушенням вимог Регламенту.
3. Рішення про перенесення розгляду питань, включених до порядку денного сесії Ради, може прийматися не більше одного разу щодо одного й того ж питання.
4. Питання генерального планування, земельних відносин та земельного кадастру, будівництва та архітектури під час розгляду на пленарних засідання Ради повинні супроводжуватися графічними матеріалами на електронному табло.
Стаття 42. Розгляд питань порядку денного
1. Питання затвердженого порядку денного сесії Ради, як правило, розглядаються у тій черговості, у якій вони були затверджені.
2. У окремих випадках черговість розгляду питань може бути змінено за рішенням Ради, прийнятим більшістю голосів від складу Ради після обговорення за скороченою процедурою. При цьому заслуховується виступ ініціатора такої пропозиції з її обґрунтуванням, опонента пропозиції, а також заслуховується виступ з цього питання секретаря Ради і представника відповідної комісії.
3. Виключення питання із затвердженого порядку денного приймається Радою більшістю голосів від загального складу Ради.
4. Під час роботи сесії пропозиції про зміни її порядку денного можуть вноситись:
4.1. міським головою;
4.2. секретарем Ради;
4.3. постійною депутатською комісією;
4.4. депутатською фракцією (групою);
4.5. депутатом Ради, проєкт рішення при цьому обов’язково надається згідно з вимогами Регламенту.
5. Для внесення до порядку денного сесії питань про відміну рішення Ради, прийнятого на поточній сесії, внесення доповнень та поправок до нього, необхідна більшість голосів депутатів від загального складу Ради.
6. Інформації з питань, розглянутих у розділі «Різне», приймаються до відома.
Стаття 43. Вимоги до проєкту рішення Ради
1. Проєкти рішень Ради, що підлягають обговоренню, повинні оприлюднюватися розробником відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» у термін, не пізніше як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Оформлені проєкти рішень відповідно до вимог Регламенту подаються до департаменту забезпечення діяльності ради. Земельні, невідкладні та питання фінансового характеру можуть додатково розглядатися профільною депутатською комісією в термін менше ніж визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації» згідно з вимогами Земельного кодексу України, Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів.
2. До проєкту рішення додається пояснювальна записка, де вказується:
2.1 характеристика стану речей у ділянці, яку унормовує рішення;
2.2 потреба і мета прийняття рішення;
2.3 прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення;
2.4 прогноз щодо можливого зменшення надходжень або збільшення видатків місцевого бюджету.
3. Друкований примірник проєкту повинен мати такі реквізити: у правому верхньому куті на бланку рішення Ради – помітка «Проєкт» і прізвища авторів на звороті, герб, нижче ліворуч – назва рішення; ще нижче – текст проєкту рішення.
4. Текст проєкту рішення повинен складатися з таких частин:
4.1. мотивуючої – в якій містяться посилання на закони, інший акт або документ, обставини, якими викликана необхідність прийняття цього рішення;
4.2. вирішальної (резолютивної) – в якій конкретно і чітко формуються заходи щодо рішення, вказуються виконавці і термін виконання поставленого завдання;
4.3. заключної (завершальної) – в якій містяться загальні терміни виконання, посилання на посадову особу, профільну постійну депутатську комісію, на яких покладається контроль за виконанням рішення. Термін (строк) виконання рішення.
5. До проєкту рішення додаються передбачені текстом додатки (листи на які є посилання в мотивуючої частині, пояснювальна записка) в оригіналі.
6. До проєкту рішення, яким передбачається виділення та розподіл бюджетних коштів (за виключенням рішення про прийняття бюджету), також додається доповідна записка або висновок за підписом розпорядника-керівника відповідного підрозділу виконкому міської ради та керівника відповідного підприємства, установи, організації-отримувача бюджетних коштів, який ініціює виділення коштів. Доповідна записка (висновок) повинна містити техніко-економічне обґрунтування виділення коштів, пропозиції щодо зменшення витрат одержувача коштів, показників фінансово – господарської діяльності одержувача коштів.
Стаття 44. Узгодження проєкту рішення
1. Секретар Ради розглядає поданий проєкт згідно з вимогами Регламенту; департамент забезпечення діяльності ради реєструє його у книзі реєстрації проєктів рішень Ради.
2. Проєкти рішень візуються в наступній послідовності:
2.1. ініціатором підготовки проєкту рішення (автором проєкту)
2.2. директором юридичного департаменту;
2.3. керівниками управлінь, відділів, департаментів виконавчого комітету, які відповідають за виконання окремих пунктів рішень, до компетенції яких належить дане питання;
2.4. заступниками міського голови, на яких покладається контроль за виконанням рішення;
2.5. директором департаменту забезпечення діяльності ради;
2.6. секретарем Ради;
2.7. головами постійних депутатських комісій відповідного профілю та на яких покладається контроль за виконанням рішень Ради, у випадках, коли обов’язковість візи передбачена чинним законодавством. Голови постійних депутатських комісій (у разі відсутності – заступники голови комісії) візують проєкти рішень після розгляду на засіданнях комісій з урахуванням пропозицій та рекомендацій (якщо такі є).
3. Віза проєкту документу містить: особистий підпис, ініціали та прізвище особи, яка візує документ, дату візування, а також вказується найменування посади даної особи. Віза проставляється зі зворотного боку останньої сторінки (не на окремій сторінці) проєкту документу. Візування проєкту рішення є обов’язковим. Проєкт рішення, котрий не містить відповідних віз або містить зауваження, не підлягає винесенню та розгляду на сесії міської Ради.
4. Проєкт рішення готується в двох примірниках. Перший примірник проєкту рішення з погоджувальними підписами (візами) подається до департаменту забезпечення діяльності ради у друкованій формі. Другий примірник проєкту рішення з погоджувальними підписами залишається у автора підготовленого документу. Розробник проєкту рішення через департамент забезпечення діяльності ради оприлюднює документ відповідно до вимог діючого законодавства на офіційному вебпорталі Ради.
5. Відповідальність за зміст проєкту рішення несе автор проєкту та керівники управлінь, відділів, департаментів та інших виконавчих органів Ради, які візували проєкт рішення.
6. Особи, які готують проєкт рішення, повинні обов’язково підготувати реєстр розсилки з переліком установ, організацій, службових осіб, кому слід розіслати дане рішення для виконання.
7. Текст проєкту рішення Ради має бути стислим, суть документу повинна бути викладена чітко і виключати можливість неоднозначного тлумачення.
8. Текст проєкту рішення Ради має містити вказівку на документи, наявність яких для прийняття рішення передбачена чинним законодавством та рішеннями (положеннями) Ради.
9. Проєкт рішення у мотивуючій частині повинен передбачити законні підстави для прийняття рішення (з посиланням на конкретні норми права)
10. Проєкт рішення у вирішальній частині має обов’язково містити пункти, що передбачають:
10.1 конкретні завдання виконавцям із зазначенням остаточних термінів їх виконання;
10.2 точні назви організацій – виконавців;
10.3. доручення про контроль відповідним виконавцям (відповідним управлінням, відділам та іншим виконавчим органам Ради) із зазначенням строків надання попередньої інформації про хід виконання рішення та остаточної інформації для вирішення питання для зняття з контролю;
10.4. доведення до відома усіх зацікавлених підрозділів підприємств, установ, організацій та посадових осіб у частині, що їх стосується;
10.5. оприлюднення рішень.
11. При розробці проєкту рішення виконавець повинен за допомогою бази документів провести аналізування проєкту щодо наявності будь-яких невідповідностей чи протиріч із виданими раніше актами з даного питання.
Якщо рішення, що пропонується до прийняття, включає дію рішення, раніше прийнятого з цього питання, воно повинно містити пункт про визнання попереднього рішення таким, що втратило чинність.
12. У окремих випадках зауваження (якщо вони мають великий об’єм) та пропозиції до проєкту документу викладаються на окремій сторінці, про що на проєкті документу робиться відповідна помітка, в якій вказується посада особи, підпис, ініціали, прізвище, дата, вказівка на те, що зауваження та пропозиції додаються.
Зауваження та пропозиції постійних депутатських комісій Ради до проєкту рішень повинні бути викладені в протоколі їх засідань. Зауваження та пропозиції розглядаються за дорученням міського голови відповідними виконавчими органами Ради та іншими причетними суб’єктами, після чого зауваження та пропозиції, які не суперечать діючому законодавству, відповідають питанню, відображеному у проєкті рішення Ради та є взаємоузгодженими, узагальнюються зазначеним відділом та за узгодженням з міським головою або з секретарем Ради, як правило, включаються до проєкту рішення Ради.
Узагальнення зауважень і пропозицій до проєкту рішення, розроблення остаточного його варіанту покладається на ініціаторів проєкту. Вони можуть бути додатково розглянуті на спільних засіданнях постійних комісій Ради.
13. Якщо до проєкту рішення додаються додатки, які передбачено текстом, вони обов’язково підписуються керівником управління, відділу, департементу або іншого виконавчого органу Ради, розробником цього проєкту рішення.
Таблична форма додатка використовується у разі викладення у цифровому або словесному вигляді інформації про кілька об’єктів за рядом ознак. Заголовки граф таблиці пишуться з великої літери, підзаголовки – з малої літери. Крапки в кінці заголовків і підзаголовків граф не ставляться. На другій та наступних сторінках таблиці зазначаються номери граф, у верхньому правому кутку – слова «Продовження додатка».
Додатки до документів можуть бути таких видів:
- додатки, що затверджуються розпорядчими документами (положення, інструкції, правили, статути, порядки тощо),
- додатки, що доповнюють та /або пояснюють зміст основного документа.
У тексті проєкту рішення робиться така відмітка про наявність додатків: «що додається», «згідно з додатком», «додаток 1», «відповідно до додатка 2».
Додатки оформлюються на стандартних аркушах паперу. На другій і наступній сторінках додатка робиться така відмітка: «Продовження додатка», «Продовження додатка 1».
14. Підготовлений завізований проєкт рішення через департамент забезпечення діяльності ради направляється секретареві Ради для організації підготовки проєкту порядку денного сесії Ради.
У випадку, якщо наданий проєкт рішення передбачає необхідність фінансування, він додатково візується директором Департаменту фінансів Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
До підготовленого завізованого проєкту рішення обов’язково надаються оригінали документів (листи, заяви, звернення, пояснювальні записки, доповідні та ін.), на які посилається розробник документа при його підготовці.
15. Проєкт рішення вважається підготовленим після узгодження та візування відповідними виконавчими органами Ради та юридичним департаментом. У разі невідповідності проєкту рішення вимогам законодавства він повертається автору проєкту для доопрацювання.
16. Підготовлений і погоджений проєкт рішення не пізніше як за 10 днів до дати початку сесії Ради розглядає міський голова.
17. На пленарному засіданні Ради з підготовленого проєкту рішення доповідають завідуючі відділами (управліннями, департаментами), заступники міського голови відповідно до розподілу обов’язків, депутати, голови постійних депутатських комісій.
18. Проєкти рішень Ради, прийняті на пленарному засіданні з врахуванням зауважень та пропозицій, доопрацьовують управління, відділи, департаменти та інші виконавчі органи Ради відповідно до розподілу обов’язків. Рішення, після підписання міським головою, оприлюднюються на офіційному вебпорталі Ради.
У випадках, якщо на пленарному засіданні Ради приймається проєкт рішення до якого вносяться пропозиції (-ція) від постійних депутатських комісій, окремих депутатів, розробник проєкту рішення не згоден з прийнятим рішенням, він готує обґрунтовану пояснювальну записку і виносить документ на наступну сесію.
19. Відповідальність за підготовку витягів з рішень, прийнятих на пленарному засіданні, покладається на структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради, які готували загальне рішення.
20. Друкування та розмноження проєктів рішень та інших матеріалів сесії здійснюється з примірника, підготовленого відповідно до вимог Регламенту.
21. Відповідальність за виконання рішення покладається на управління, відділи, департаменти та інший виконавчий орган Ради який готував документ на розгляд депутатських комісій та затвердження на сесії. В інформації про виконання рішення розробник документа повинен надати повну відповідь, що є підставою для зняття його з контролю як виконаного. Рішення Ради (або окремі його пункти) може бути знято з контролю за умови його повного виконання (виконання окремих його пунктів). В разі його невиконання (у визначений термін), відповідальний виконавець повинен надати аргументований висновок, з яких причин рішення не виконано, вказати підстави для перенесення його на інший термін виконання (відповідно до законодавства). На підставі аналізу виконання рішення Ради посадова особа, орган, на який покладено контроль за виконанням рішення Ради, інформує департамент забезпечення діяльності ради в письмовому вигляді (проєкт рішення) про виконання рішення. При цьому можуть вноситися пропозиції міській Раді:
22. За необхідності внесені пропозиції можуть бути розглянуті на пленарному засіданні Ради.
23. Контроль за виконанням рішень Ради покладається на секретаря ради, заступників міського голови згідно з розподілом повноважень, відповідні постійні депутатські комісії.
Підрозділ 5
Пленарні засідання
Стаття 45. Розклад пленарних засідань сесії Ради
1. Пленарне засідання Ради починається о 10 годині і закінчується до 18 години, включаючи годину перерви на обід, як правило, з 12 до 13 годин, якщо Радою не прийняте інше рішення в порядку, визначеному цим Регламентом.
2. Якщо до вісімнадцятої години не всі питання порядку денного сесії розглянуті, а Радою не буде прийняте рішення про продовження терміну пленарного засідання, міський голова без проведення голосування оголошує перерву в пленарному засіданні Ради до десятої години ранку наступного дня.
За пропозицією головуючого пленарне засідання може бути продовжено за процедурним рішенням Ради на строк, визначений головуючим.
3. Наприкінці вечірнього засідання відводиться до 30 хвилин для проведення обговорення питань (в тому числі і заздалегідь означених), які можуть бути не пов'язані з питаннями порядку денного сесії («Різне»). Рішення з обговорюваних питань у цей час Радою не приймаються.
Стаття 46. Встановлення повноважності (кворуму) засідання
1. Пленарне засідання є повноважним за умови участі у ньому більше половини від загального складу Ради.
2. Участь депутатів визначається за їх реєстрацією.
Реєстрація депутатів, що прибули на сесію, починається за годину до початку пленарного засідання Ради. Реєстрація здійснюється департаментом забезпечення діяльності ради у холі перед залою засідань. Реєстрація здійснюється за списком депутатів Ради, складеним по партійній приналежності депутатів або в алфавітному порядку, в якому депутат, що прибув на пленарне засідання, навпроти свого прізвища ставить свій підпис з зазначенням дати і часу реєстрації.
3. Перед відкриттям кожного пленарного засідання міської Ради у залі засідань, міський голова пропонує депутатам реєструватися за допомогою електронної системи шляхом натискання кнопки «за». У разі, якщо депутат не зареєструвався за допомогою електронної системи, але протягом пленарного засідання здійснював голосування з питань порядку денного пленарного засідання за допомогою електронної системи, він вважається таким, який зареєструвався за допомогою електронної системи.
4. У разі, якщо пленарне засідання Ради продовжується більше ніж один день, реєстрація депутатів проводиться кожен день у вищевказаному порядку.
Дані щодо реєстрації оголошуються головуючим на початку засідання.
5. Депутат Ради голосує виключно власним електронним пультом. Забороняється передавати пульт для голосування іншим депутатам і відповідно голосувати декількома пультами. Контроль за здійсненням голосування покладається на лічильну комісію.
Факти голосування депутатами Ради електронним пультом інших депутатів розглядає комісія з питань Регламенту, депутатської діяльності, етики, забезпечення правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, розгляду питань конфлікту інтересів та антикорупційної діяльності. Висновки цієї комісії (витяг з протоколу засідання) оприлюднюється на офіційному вебпорталі Ради.
Стаття 47. Депутатський запит та депутатське звернення
1. Депутатський запит – це підтримана Радою вимога депутата міської Ради до посадових осіб Ради, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані в межах органу місцевого самоврядування.
2. Депутат має право на внесення депутатського запиту, депутатського запитання, проголошення заяви та оголошення в порядку, визначеному законодавством та даним Регламентом. Депутатський запит і депутатське запитання можуть вноситись в письмовій або усній формі. Депутатські запити, заяви і оголошення оголошуються депутатами на початку будь-якого пленарного засідання сесії. Кількість оголошених депутатами запитів, запитань, заяв та оголошень не обмежується, для їх проголошення депутату надається час тривалістю до 3 хвилин на кожен виступ. Депутатський запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання Ради. Після оголошення депутатського запиту, головуючий ставить такий запит на голосування. Запит вважається підтриманим у випадку, якщо за нього проголосувало більшість від загального складу Ради.
3. Депутатський запит, як правило, оголошується на пленарному засіданні і повинен містити коротку характеристику фактичного стану справи, що є предметом запиту, також проблеми, що виникає з цього стану та суть вимоги щодо дій особи, до якої звернено запит. Запити, щодо яких є подання, оголошуються в обов'язковому порядку.
4. Головуючий на засіданні Ради інформує Раду про депутатські запити, внесені і не оголошені на засіданні.
5. Секретар Ради забезпечує доведення тексту запиту до відповідного органу або посадової особи, до яких його скеровано.
6. Якщо запит оголошено на пленарному засіданні, на якому присутня особа, до якої звернено запит, вона може дати обґрунтовану відповідь на цьому ж засіданні. Якщо депутат чи Рада не задоволені усною відповіддю особи на запит, відповідь готується відповідно до частини 7 цієї статті.
7. Орган або посадова особа, до яких звернуто депутатський запит, зобов’язані у встановлений Радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього Раді і депутату місцевої Ради. Якщо запит з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений Радою строк, то орган або посадова особа зобов’язані письмово повідомити Раді та депутату Ради, який вніс запит, і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту. Відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні Ради.
8. За наполяганням депутата, який вніс запит, відповідь на нього може бути розглянута Радою на пленарному засіданні, якщо така пропозиція підтримана не менш як ¼ присутніх на засіданні.
9. Депутатське звернення – викладена в письмовій формі вимога депутата міської Ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Ради.
10. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Ради, до яких звернувся депутат, зобов’язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, у разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніше як у місячний строк.
11. Якщо депутатське звернення з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату міської Ради зобов’язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.
12. Депутат може взяти участь у розгляді свого звернення, про що міські органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Ради, повинні повідомити йому завчасно, але не пізніш як за п’ять календарних днів.
13. Якщо депутат не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо міські органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території Ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит.
Стаття 48. Депутатське запитання
1. Депутатське запитання – це засіб одержання депутатом інформації або роз’яснення з тієї чи іншої проблеми.
2. Запитання до керівних осіб Ради, її виконавчих органів можуть бути поставлені депутатом усно під час його виступу на сесії Ради, або подані письмово через секретаря Ради.
3. Відповідь на депутатське запитання може бути оголошена на пленарному засіданні Ради або дана депутатові особисто.
4. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення щодо нього не приймається.
Підрозділ 6
Ведення пленарних засідань
Стаття 49. Головуючий на пленарному засіданні Ради
1. Відкриває, веде і закриває пленарні засідання Ради міський голова.
2. За відсутності міського голови, або у випадках, передбачених законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим Регламентом, обов’язки головуючого виконує секретар Ради – за посадою, або одноразово обраний депутатами головуючий на засіданні у інших випадках, визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим Регламентом.
Стаття 50. Повноваження головуючого
1. Головуючий на засіданні Ради:
1.1. дотримується норм Конституції України, інших нормативно- правових актів та цього Регламенту і вживає заходів щодо їх дотримання всіма присутніми на пленарному засіданні;
1.2. повідомляє про результати реєстрації депутатів та про кількість депутатів, відсутніх на пленарному засіданні з поважних причин;
1.3. відкриває, веде та закриває пленарні засідання, оголошує перерви в пленарних засіданнях;
1.4. оголошує повну назву, редакцію та ініціаторів внесення проєктів, що вносяться на обговорення;
1.5. оголошує про запис через електронну систему на виступ з місця;
1.6. оголошує списки осіб, які записалися на виступ, та надає слово для виступу;
1.7. надає слово для доповіді (співдоповіді), запитань, виступу, оголошує наступного промовця;
1.8. створює рівні можливості депутатам, депутатським фракціям або групам для участі в обговоренні питань відповідно до положень цього Регламенту;
1.9. утримується від коментарів та оцінок щодо промовців та їх виступів, крім порушення норм депутатської етики;
1.10. вносить пропозиції з процедурних питань щодо ходу пленарного засідання, які ставляться на голосування першими;
1.11. об’єднує обговорення кількох пов’язаних між собою питань порядку денного пленарного засідання Ради. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, процедурне рішення про це приймається Радою без обговорення;
1.12. підсумовує обговорення питань;
1.13. надає протокольні доручення посадовим особам виконавчих органів ради, керівникам підприємств комунальної власності щодо надання інформації стосовно проблем, які виявилися в ході розгляду питань, вирішення цих проблем або пропозицій щодо їх вирішення. Про результати розгляду повідомити у строки, встановлені Радою;
1.14. ставить уточнюючі запитання промовцю на пленарному засіданні щодо фактичних помилок, допущенних у його виступі;
1.15. вживає заходів для підтримання порядку на пленарному засіданні;
1.16. організовує розгляд питань відповідно до норм цього Регламенту;
1.17. оголошує результати голосування та про прийняте рішення;
1.18. оголошує офіційні повідомлення та запити депутатів;
1.19. оголошує перерву до 30 хвилин на вимогу не менш як двох депутатських фракцій, за умови використання цього права депутатською фракцією впродовж одного пленарного засідання;
1.20. має право виправляти фактологічні помилки, допущені у виступах на пленарному засіданні;
1.21. вимикати без попередження мікрофон, якщо промовець виступає без дозволу або перевищує час відведений для виступу;
1.22. проводити рейтингове (сигнальне) голосування для прогнозування результатів голосування питання порядку денного пленарного засідання Ради;
1.23. здійснює інші повноваження, що випливають з цього Регламенту.
2. Під час засідання Ради головуючий на засіданні не коментує і не дає оцінок щодо промовців та їх виступів, за винятком випадків, зазначених в цьому Регламенті:
2.1. використовування образливих виразів, непристойних слів і закликань до незаконних дій;
2.2. перевищення часу, відведеного для доповіді, співдоповіді, виступу тощо;
2.3. висловлювання не по темі обговорюваного питання.
3. Головуючий на засіданні може доручити іншим особам озвучити письмові документи, пропозиції щодо обговорюваного питання.
З питань, підготовлених відповідною комісією Ради, озвучення документів, пропозицій від комісії здійснюється визначеним комісією доповідачем.
Стаття 51. Розгляд процедурних пропозицій
1. Для організації ходу пленарного засідання головуючий на засіданні має право ставити запитання і в першочерговому порядку вносити пропозиції з процедурних питань щодо перебігу засідання; якщо з цих питань висуваються альтернативні пропозиції, його пропозиції ставляться на голосування першими.
2. Перед розглядом питання головуючий зобов’язаний з’ясувати наявність у депутатів пропозицій щодо процедури його розгляду, а саме додаткових доповідей, повідомлень щодо цього питання.
3. Доповнення до процедури розгляду приймається після обговорення змін за скороченою процедурою: два виступи в підтримку пропозиції, два – проти. Рішення про доповнення до процедури розгляду приймається більшістю від присутніх на засіданні.
4. Для визначення критеріїв організації і прогнозування ходу пленарного засідання та розгляду питань головуючий на засіданні на свій розсуд може оголосити проведення сигнального голосування з тієї чи іншої пропозиції, щоб з’ясувати кількість депутатів, які її не підтримують або заперечують проти неї.
5. Проведення сигнального голосування не виключає можливості прийняття рішення з того ж питання чи пропозиції згідно з Регламентом.
Стаття 52. Оголошення початку розгляду питання порядку денного
1. Перехід до розгляду чергового питання порядку денного оголошується головуючим на засіданні.
2. Головуючий оголошує номер питання, що розглядається відповідно до порядку денного, повідомляє про назви і редакції проєктів документів (в тому числі й альтернативних), які підлягають розгляду, та про прогнозований порядок розгляду питання відповідно до цього Регламенту.
3. Головуючий може запропонувати об’єднати обговорення кількох пов’язаних між собою питань порядку денного засідання. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, відповідне процедурне рішення приймається Радою без обговорення більшістю голосів від присутніх на засіданні.
4. Перед розглядом питання порядку денного головуючий може робити повідомлення Раді, які вважає доцільними; в окремих випадках такі повідомлення він може робити і в ході засідання, але не перериваючи виступу промовця або процедуру голосування (за звичайних обставин). Такі повідомлення головуючий на засіданні може робити і тоді, коли пленарне засідання не можна відкрити через відсутність повноважності пленарного засідання Ради.
5. Після оголошення питання до розгляду головуючий надає слово доповідачеві з цього питання.
Підрозділ 7
Порядок надання слова
Стаття 53. Регламент розгляду питання
1. На пленарному засіданні Ради ніхто не може виступати без дозволу головуючого. Головуючий на пленарному засіданні надає слово промовцям для доповіді, співдоповіді, виступів, заключного слова, заяв, резолюцій, пояснень, зауважень, запитань, повідомлень та довідок, внесення пропозицій, поправок, оголошення депутатських запитів, обґрунтуванням відповіді на депутатський запит посадовою особою, до якої був звернений депутатський запит, обґрунтуванням пропозицій чи поправок, відповіді на запитання, репліки, виголошення окремої думки.
2. Для доповіді надається час тривалістю не менше 10 хвилин, співдоповіді – до 5 хвилин, заключного слова – до 5 хвилин.
3. Для виступів в обговоренні надається час тривалістю до 7 хвилин, для повторних виступів (але не більше двох разів з одного питання), за процедурним рішенням Ради – 2 хвилини, для виступів щодо постатейного голосування проєктів рішень – 2 хвилини, для виступів запрошених осіб, заступників міського голови, керівників структурних підрозділів виконавчого комітету міської Ради, за процедурним рішенням Ради – 2 хвилини, за процедурою скороченого обговорення, для заяв, внесення запитів, резолюцій, виступів у розділі «Різне» – 3 хвилини; для виступів щодо кандидатур, процедури та з мотивів голосування, пояснень, зауважень, запитань, пропозицій, повідомлень і довідок, внесення поправок – 2 хвилини, для проголошення репліки – 1 хвилина.
4. Головуючий може надати промовцю триваліший час прийняттям без обговорення відповідного процедурного рішення. При перевищенні встановленого Регламентом тривалості виступу мікрофон вимикається автоматично і може бути включений для завершення виступу лише за вказівкою головуючого (у випадку відсутності заперечень присутніх депутатів) або за процедурним рішенням Ради.
5. Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується на відповідний термін.
6. Розгляд питання порядку денного не може перериватися розглядом інших питань порядку денного: якщо таке відбувається, то розгляд перерваного питання починається спочатку.
7. Загальна тривалість часу розгляду питання порядку денного пленарного засідання пропонується головуючим на пленарному засіданні перед початком обговорення цього питання, залежно від кількості осіб, які записалися на виступ. Якщо є заперечення депутатів щодо пропозиції головуючого на пленарному засіданні, Рада приймає процедурне рішення щодо тривалості обговорення зазначеного питання.
Стаття 54. Загальний час на обговорення питання
1. Загальний час для обговорення питання на пленарному засіданні Ради становить не більше як 30 хвилин.
2. Якщо у ході обговорення з’ясовується, що визначеного часу недостатньо, Рада без обговорення може прийняти процедурне рішення про збільшення часу для обговорення або зняти питання з розгляду, як непідготовлене в порядку, встановленому Регламентом для виключення питання з порядку денного.
Стаття 55. Надання слова
1. Заява про надання слова на пленарному засіданні з будь-якого питання порядку денного подається в письмовій формі через секретаріат головуючому. У заяві вказується назва депутатської фракції чи постійної депутатської комісії, від якої уповноважений виступити депутат або те, що він виступає від себе особисто.
2. Після доповіді та співдоповіді з обговорюваного питання головуючим оголошується список осіб, які записалися на виступ з питання, що розглядається. Запис на виступ здійснюється за допомогою електронної системи голосування.
В окремих випадках, коли не поступило письмових заявок, а також для розгляду процедурних питань, головуючий надає слово для виступу за зверненням депутата, підтвердженого підняттям руки.
Якщо головуючий на засіданні не відрекомендував промовця під час надання йому слова, промовець відрекомендовується на початку виступу, а у разі виступу від депутатської фракції, депутатської групи чи комісії Ради - зазначає їх назву.
3. Депутат (крім міського голови, секретаря Ради, голів постійних комісій Ради, представника від фракції, групи доповідача) може виступити на засіданні Ради з одного й того ж питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, тільки один раз, не рахуючи внесення поправок у ході засідання.
4. Повторно слово депутату може надаватися тільки в разі необхідності процедурним рішенням Ради, прийнятим без обговорення.
5. Позачергово слово надається міському голові та секретарю Ради.
6. Окремі репліки чи виступи депутатів з місця, зроблені без надання слова головуючим є неприпустимими, до уваги не беруться та до протоколу і стенограми не вносяться.
7. Депутату, який не зареєструвався, слово для будь-яких виступів, крім заяви, не надається.
8. Народні депутати України, депутати обласної ради на сесії мають право дорадчого голосу.
9. Рішення про надання слова запрошеним, крім членів виконкому, керівників підрозділів виконкому, народних депутатів та депутатів обласної ради приймаються Радою за наявністю поданої записки до секретаріату (головуючого).
10. Запрошений повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися регламенту часу, наданого для виступу. Забороняється заважати виступу оратора. Промовець не повинен вживати образливі висловлювання, закликати до незаконних і насильницьких дій, використовувати у своїх виступах недостовірні або неперевірені відомості.
11. Головуючий на пленарному засіданні Ради за погодженням з Радою може визначити іншу черговість виступаючих.
12. Запис на виступ з трибуни з будь - якого питання порядку денного пленарного засідання може здійснюватися за допомогою електронної системи.
Списки депутатів для виступу висвітлюються на головному екрані в залі засідань. Без запису на виступ з місця може надаватися слово для обґрунтуванням пропозицій або поправок, якщо на цьому наполягає депутат.
13. В окремих випадках, коли не поступило письмових заявок, а також для розгляду процедурних питань, головуючий надає слово для виступу за зверненням депутата, підтвердженого підняттям руки. Якщо головуючий на засіданні не представив промовця під час надання йому слова, промовець представляється на початку виступу, а у разі виступу від депутатської фракції, депутатської групи чи комісії ради - зазначає їх назву.
Стаття 56. Гарантоване право на виступ
1. Кожна з фракцій (груп) має гарантоване право на постановку запитання доповідачу, а також на виступ одного свого представника з питання порядку денного чи пропозиції, які мають ставитися на голосування.
2. Гарантоване право виступу належить, на його прохання, депутату, автору проєкту рішення чи поправки, яка голосується.
3. Ніхто з присутніх на пленарному засіданні Ради не може виступати без дозволу головуючого.
4. Головуючий надає слово для виступу з обговорюваного питання:
- голові бюджетної комісії ради та керівнику фінансового департаменту – з питань, що стосуються можливих змін надходжень чи видатків міського бюджету;
- особам, запрошеним на засідання для розгляду конкретного питання, якщо щодо цього є процедурне рішення Ради.
5. Гарантоване право на доповідь та заключне слово належить представникові ініціативної групи, від якої було внесене на розгляд питання в порядку місцевої ініціативи.
Стаття 57. Відмова від виступу
1. Депутат, записаний на виступ, у будь-який момент може відмовитися від свого виступу, помінятися з іншим депутатом чергою, повідомивши про це головуючого.
2. У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова.
3. За зверненням депутатів, які записалися на виступ, але не мали змоги виступити у зв’язку з припиненням обговорення, тексти їх виступів повинні бути включені до протоколу пленарного засідання. Такі тексти виступів подають до департаменту забезпечення діяльності ради. Надрукований текст виступу за обсягом має бути таким, щоб при його читанні витрачалось часу не більше, ніж встановлено для виступу.
Стаття 58. Вимоги до виступу
1. Доповіді та співдоповіді, як правило, виголошуються з трибуни, тексти виступів передаються до департаменту забезпечення діяльності ради.
2. Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово та дотримуватись регламенту часу, наданого для виступу.
3. Доповідь, співдоповідь мають містити інформацію про суть проблем, що розв’язується рішенням, яке обговорюється, зміст самого рішення та можливі позитивні та негативні наслідки від його ухвалення. У разі якщо промовець під час виступу переходить на інші теми, що не мають відношення до обговорюваного проєкту рішення, головуючий вправі зупинити промовця та залишок часу на доповідь за таких умов автоматично анулюється.
4. Пропозиції щодо питання, яке розглядається, або до проєкту рішення, яке голосується, мають бути виключно письмовими та чітко сформульованими і містити визначену позицію промовця щодо цього питання. Головуючий вправі формувати пропозиції до проєкту рішення усно.
5. Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Запитання формулюються коротко і чітко. Головуючий на засіданні оголошує письмові запитання та надає слово для одного запитання депутату почергово на засадах рівності. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відповіддю. Тим, хто виступає в обговоренні, запитання не ставляться, за винятком уточнюючих запитань від головуючого на засіданні.
6. Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може у звернутися до головуючого з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень.
Стаття 59. Оголошення голосування
1. Після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування.
2. З цього моменту слово може надаватися тільки щодо процедурних питань способу чи порядку голосування і тільки до моменту заклику проголошення головуючим фрази: «ставиться на голосування...».
3. Голосування не відокремлюється в часі від оголошення головуючим на засіданні пропозицій, що ставляться на голосування.
Підрозділ 8
Обговорення питань порядку денного
Стаття 60. Загальний порядок обговорення питання
1. Обговорення питання на засіданні Ради включає:
1.1. доповідь, запитання доповідачу і відповіді на них;
1.2. співдоповіді, запитання співдоповідачам і відповіді на них (у разі необхідності);
1.3. виступи депутатів з оголошенням та обґрунтуванням окремої думки, якщо вона є додатком до висновків чи пропозицій комісій, з приводу яких виступали доповідач і співдоповідачі, за умови, що окрема думка не була поширена серед депутатів разом з висновком відповідної комісії;
1.4. виступ ініціатора внесення пропозиції;
1.5. внесення й обговорення пропозиції, а також прийняття рішення щодо відкладених питань та питань про неприйнятність, якщо такі є;
1.6. виступи по одному представнику від постійних депутатських комісій, які бажають виступити;
1.7. виступи представників від кожної зареєстрованої фракції (групи), які бажають виступити;
1.8. виступи депутатів, які записались на виступ;
1.9. оголошення головуючим на засіданні про припинення обговорення та повідомлення про тих, що виступили і записалися на виступ;
1.10. заключне слово доповідача;
1.11. уточнення і оголошення головуючим на засіданні пропозицій, які надійшли щодо обговорюваного питання і будуть ставитися на голосування;
1.12. виступ з мотивів голосування депутата – ініціатора внесення пропозицій, що розглядається, якщо він не використав права на виступ перед оголошенням припинення обговорення;
1.13. виступи з мотивів голосування по одному представнику від кожної зареєстрованої фракції, які бажають виступити;
1.14. виступи депутатів з мотивів голосування;
1.15. за пропозицією головуючого на засіданні доповідь (співдоповідь) з питань порядку денного може не заслуховуватися, якщо питання було обговорено на засіданні постійних депутатських комісій, у тому числі спільних засідань постійних депутатських комісій Ради, та за умови відсутності заперечень з боку депутатів.
2. У ході обговорення доповідач і співдоповідачі можуть давати довідки щодо своїх виступів, для цього їм позачергово надається слово.
3. Якщо список бажаючих виступити вичерпано або якщо ніхто не подав заяву про надання слова, а також у разі закінчення визначеного для обговорення часу чи прийняття процедурного рішення про скорочення обговорення, головуючий на засіданні оголошує про припинення обговорення.
4. Після розгляду основних питань порядку денного пленарного засідання Ради депутатам та запрошеним надається право виступу у розділі «Різне». У розділі «Різне» один із членів секретаріату сесії оголошує звернення, заяви, що надійшли під час пленарного засідання сесії Ради.
5. Рішення з питань, обговорених у розділі «Різне», не приймаються.
Стаття 61. Скорочена процедура
1. Рішення щодо поправок, з процедурних питань та інших прямо зазначених у Регламенті питань, приймаються Радою після скороченого обговорення, яке включає:
1.1. виступи ініціаторів з внесенням та обґрунтуванням пропозицій;
1.2. виступ голови або представника профільної комісії, якщо приймається рішення щодо питання, яке готувалося цією комісією;
1.3. виступи депутатів на підтримку та проти прийняття пропозиції;
1.4. уточнення та оголошення головуючим на засіданні пропозицій, які надійшли і будуть ставитися на голосування;
1.5. виступи з мотивів голосування по одному представнику від кожної зареєстрованої фракції (групи).
2. При застосуванні процедури скороченого обговорення головуючий на засіданні надає слово за усним або письмовим зверненням депутатів.
Стаття 62. Пропозиції, що можуть вноситися в ході обговорення
1. У ході обговорення питання на засіданні Ради можуть вноситися:
1.1. пропозиції щодо порядку ведення засідання та організації розгляду питання;
1.2. питання про неприйнятність та відкладені питання;
1.3. пропозиції щодо обговорюваного питання, які є наслідком розгляду цього питання на поточному пленарному засіданні та поправки до них;
1.4. пропозиції і поправки комісії, що визначена головною з цього питання;
1.5. пропозиції і поправки, внесені депутатськими фракціями та групами;
1.6. інші питання, пропозиції, поправки, можливість внесення яких на засіданні Ради встановлена Регламентом.
Стаття 63. Перерва перед голосуванням
1. Після обговорення питання порядку денного до початку голосування голова депутатської комісії чи керівник фракції може внести мотивовану пропозицію про перерву у засіданні для узгодження позицій щодо голосування.
2. Така пропозиція ставиться на голосування без обговорення і вважається схваленою за підтримки половини депутатів, зареєстрованих на засіданні.
3. Тривалість перерви визначається головуючим в межах до 15 хвилин.
Стаття 64. Неприйнятність питання до розгляду
1. У ході обговорення питань депутати та члени виконавчого комітету Ради у будь-який час можуть порушити питання про їх неприйнятність за таких підстав:
1.1. з урахуванням схвалених правок запропонований проєкт суперечить нормам чинного законодавства;
1.2. запропонований проєкт містить невизначеності чи суперечності нововизначеним в ході обговорення обставинам.
2. У разі порушення кількох питань про неприйнятність, їх обговорення здійснюється одночасно і на голосування вони ставляться в порядку їх надходження.
3. Рішення про неприйнятність приймається більшістю від загального складу Ради.
Стаття 65. Відкладення розгляду питання
1. До і під час обговорення питання порядку денного депутати можуть поставити стосовно нього відкладене питання, а саме: відкласти його розгляд чи прийняття остаточного рішення щодо нього до настання певних обставин чи здійснення певних дій.
2. Рішення щодо відкладених питань приймаються більшістю голосів від загального складу Ради.
Підрозділ 9
Порядок голосування пропозицій
Стаття 66. Загальні вимоги щодо голосування пропозицій
1. У разі, якщо у депутатів немає додаткових питань до доповідача та до проєкту рішення не надійшло ніяких пропозицій, зауважень, поправок, головуючий ставить питання щодо прийняття проєкту рішення за основу та в цілому.
2. У разі проведення обговорення проєкту рішення, після його завершення головуючий оголошує про перехід до голосування з даного питання порядку денного та за відсутності пропозицій, зауважень, поправок, головуючий ставить питання щодо прийняття проєкту рішення в цілому.
3. Якщо до проєкту рішення, у порядку, передбаченому цим Регламентом, надійшли пропозиції, зауваження, поправки, головуючий ставить питання щодо прийняття вказаного проєкту рішення за основу. Після цього на голосування головуючим ставляться вказані пропозиції, зауваження та поправки у порядку їх надходження. При цьому пропозиції, зауваження та поправки головуючого ставляться на голосування першими, потім – секретаря Ради, потім - голів постійних депутатських комісій, керівників депутатських фракцій, потім - інших осіб.
Прийняття однієї з попередніх пропозицій до проєкту рішення означає відхилення наступних подібних пропозицій, які на голосування не ставляться.
4. Пропозиції, зауваження та поправки до проєкту рішення (крім тих, що надійшли від міського голови та секретаря Ради) не оформлені письмово і не подані до секретаріату, а також не підписані суб’єктом, який їх запропонував, на голосування не ставляться.
5. Перед внесенням на голосування пропозицій, зауважень та поправок головуючий має право подати їх на розгляд відповідним посадовим особам, виконавчим органам Ради, для чого головуючий має право без голосування цього питання оголосити перерву у пленарному засіданні Ради терміном не більше, як на 2 години. Після цього головуючий надає право виступу зазначеним особам або самостійно доповідає про розгляд наданих пропозицій, зауважень та поправок.
6. Якщо з вказаних пропозицій, зауважень та поправок були надані негативні висновки, головуючий пропонує особі, яка їх запропонувала, зняти їх з розгляду. Якщо зазначена особа відмовляється, головуючий ставить пропозиції, зауваження та поправки на голосування.
7. Якщо пропозиція, зауваження та поправка до проєкту рішення є такою, що суперечить пропозиції, зауваженню, поправці, які вже були проголосовані та прийняті Радою, ця пропозиція, зауваження, поправка на голосування не ставиться, про що головуючий повідомляє депутатам на пленарному засіданні Ради.
8. Після того, як були проголосовані пропозиції, зауваження, поправки до проєкту рішення Ради, головуючий ставить на голосування проєкт рішення Ради в цілому з урахуванням усіх прийнятих пропозицій, зауважень та поправок до нього.
9. У разі, якщо до проєкту рішення було прийнято багато пропозицій, зауважень, поправок або таких, що є складними чи суттєво змінюють початковий текст проєкту рішення, головуючий має право без прийняття Радою окремого рішення оголосити перерву і доручити секретаріату сесії та відповідним посадовим особам доопрацювати остаточний текст проєкту рішення Ради з урахуванням всіх прийнятих до нього пропозицій, зауважень, поправок. Термін перерви встановлюється Радою за пропозицією головуючого. У цьому випадку проєкт рішення в цілому ставиться на голосування після оформлення його остаточного тексту.
10. Відхилені Радою пропозиції і поправки щодо вже прийнятого тексту при повторному їх внесенні (в ході розгляду того ж питання порядку денного) на голосування не ставляться, крім випадку, коли після скасування рішення щодо прийнятого тексту його розгляд починається знову. Пропозиції чи поправки, які не отримали необхідної кількості голосів депутатів на підтримку, вважаються відхиленими.
Стаття 67. Голосування альтернативних пропозицій
1. У разі, якщо у ході засідання постійної депутатської комісії або пленарного засідання Ради по питанню порядку денного сесії надійшли альтернативні проєкти рішень Ради, першим ставиться на голосування проєкт рішення Ради, який був підготовлений у порядку, визначеному ст. 40 цього Регламенту. Якщо вказаний проєкт рішення не був прийнятий, головуючий без проведення Радою голосування, оголошує перерву для розгляду альтернативних проєктів рішень Ради у постійних депутатських комісіях та відповідних виконавчих органах Ради у випадку, якщо він попередньо не розглядався відповідно до цього Регламенту. Термін перерви визначається головуючим самостійно без голосування з цього питання Радою. Після закінчення перерви головуючий надає слово для виступу головам постійних депутатських комісій та керівникам відповідних виконавчих органів та іншим суб’єктам, або самостійно доповідає про розгляд альтернативних проєктів рішень Ради. Якщо з альтернативних проєктів рішень Ради були надані негативні висновки, головуючий пропонує суб’єктам, які їх запропонували, зняти їх з розгляду. Якщо ці суб’єкти відмовляються, головуючий ставить альтернативні проєкти рішень Ради на голосування у порядку черговості надходження їх до секретаріату. Альтернативний проєкт рішення не підлягає розгляду на сесії за умов невідповідності п. 15 ст.44 Регламенту та повертається автору на доопрацювання.
2. Якщо до пропозиції, визнаної голосуванням прийнятною для подальшого розгляду, не надійшло жодної поправки, вона вважається прийнятою в цілому; в інших випадках її подальше обговорення і голосування щодо неї здійснюються на загальних засадах без врахування голосування про її прийнятність для розгляду.
Стаття 68. Оголошення суті голосування
1. Перед голосуванням головуючий або представник секретаріату зачитує текст пропозиції чи поправки, що будуть ставитися на голосування, при цьому називається ініціатор її внесення.
2. Перед голосуванням кількох пропозицій або поправок, які виключають одна одну, головуючий на засіданні послідовно оголошує їх зміст і, якщо немає зауважень до їх змісту, проводить голосування щодо кожної поправки чи пропозиції окремо.
3. Після голосування всіх поправок проєкт рішення голосується в цілому.
4. Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його результати і прийняте рішення.
Підрозділ 10
Прийняття рішень
Стаття 69. Прийняття рішень
1. На пленарних засіданнях Рада може приймати нормативні та інші акти у формі:
- рішення Ради, прийнятого у межах її компетенції, відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки;
- звернення – рішення Ради, спрямованого до не підпорядкованих Раді суб’єктів із закликом до певних дій та ініціатив;
- заяви – рішення Ради, що містить в собі виявлення позиції Ради з певних питань;
- процедурного рішення – рішення, прийнятого Радою з процедурних питань відповідно до цього Регламенту.
2. Рішення Ради приймається на її пленарному засіданні шляхом персонального голосування депутатів.
3. При встановленні результатів голосування до загального складу Ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні Ради, і враховується його голос.
4. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
5. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
6. Головуючий вправі поставити пропозицію про повернення до голосування до питання порядку денного у разі, якщо результат голосування викликає сумніви чи присутні депутати не зорієнтувалися під час голосування. Рішення про повернення до голосування є процедурним та приймається більшістю від присутніх депутатів.
7. Рішення міської Ради може бути прийнято в цілому по тексту його проєкту, якщо не надійшло інших пропозицій у ході розгляду питання. У випадку надходження пропозицій про поправки (зміни, доповнення) до абзацу, розділу, пункту розглянутого проєкту рішення Ради, воно може бути прийнято у таких випадках:
7.1. проєкт рішення Ради приймається за основу, після чого ставляться на голосування тільки поправки. При цьому, якщо поправки не приймаються, залишається в силі текст проєкту рішення. Після розгляду всіх поправок рішення Ради ставиться на голосування в цілому;
7.2. проєкт рішення Ради ставиться на голосування окремо по розділах, абзацах, пунктах, при цьому першим ставиться на голосування текст проєкту рішення. За прийняття рішення таким чином голосується в цілому;
7.3. проєкт рішення Ради ставиться на голосування з поправкою (поправками). При цьому, якщо рішення не прийнято з поправкою (поправками), ставиться на голосування поправка (поправки). У випадку прийняття (неприйняття) поправки (поправок) проєкт рішення ставиться на голосування, виходячи з результатів голосування по поправці (поправках).
8. У разі, якщо всі поставлені на голосування частини пропозиції чи поправки прийняті, а в результаті голосування в цілому пропозиція чи поправка відхиляється, то пропозиція чи поправка вважається відхиленою в цілому. Таке
відхилення проєкту рішення включається до протоколу пленарного засідання, як рішення Ради. Проєкт рішення або пропозиція, які не отримали необхідної кількості голосів «за» від загального складу Ради на підтримку, вважаються відхиленими. Неприйнятий проєкт рішення може виноситися розробником повторно не більше одного разу на наступну сесію у разі, якщо не набрана необхідна кількість голосів для прийняття рішення в цілому, або проєкт рішення потребує доопрацювання.
9. При прийнятті невідкладних рішень на вимогу міського голови за погодженням не менше двох третин зареєстрованих на засіданні депутатів, засідання відповідної комісії з розгляду ініційованого головою питання може бути проведене під час пленарного засідання.
10. Порядок розгляду і прийняття Радою регуляторних актів у сфері господарської діяльності регламентуються Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та цим Регламентом. Регуляторний акт не може бути прийнятий Радою, якщо відсутній аналіз регуляторного впливу та (або) якщо проєкт регуляторного акта не був оприлюднений, не пройшов процедуру обговорення.
11. Прийняті рішення підлягають обов’язковому оприлюдненню на офіційному сайті Ради не пізніше, ніж у п’ятиденний термін.
Стаття 70. Підписання прийнятих рішень
1. Рішення Ради не пізніше п’ятиденного терміну з моменту його прийняття підписується головуючим (в окремих випадках – на засіданні Ради).
2. Рішення Ради протягом 5-ти днів може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд Ради з обґрунтуванням зауважень, для чого своїм розпорядженням міський голова має скликати позачергове пленарне засідання Ради.
3. Рада зобов’язана у двотижневий термін з дня зупинення рішення повторно його розглянути.
4. Якщо Рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу Ради, воно набирає чинності.
Стаття 71. Порядок прийняття рішення
1. Рішення Ради приймається відкритим голосуванням більшістю голосів «за» від загального складу Ради за винятком випадків, зазначених у Регламенті.
2. Проєкт рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважається відхиленим. Таке відхилення проєкту рішення заноситься до протоколу пленарного засідання як рішення Ради.
3. Депутат, що був відсутній під час голосування, не може подати свій голос після завершення голосування.
4. Рішення Ради з будь-якого питання приймається після його обговорення. Рішення Ради може прийматися без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів на заперечує на пленарному засіданні проти цього.
Пакетним є одночасне голосування за два і більше проєктів рішень міської Ради при надходженні відповідної пропозиції від депутата, постійної депутатської комісії, депутатської фракції. До пакетного голосування можуть бути включені будь-які питання (проєкти рішень) порядку денного, визначені Радою. Застосування пакетного голосування проводиться шляхом прийняття Радою відповідного рішення більшістю від присутніх.
Стаття 72. Відкрите голосування
1. Відкрите голосування є поіменним.
2. Поіменне голосування здійснюється кожним депутатам Ради особисто за допомогою електронної системи голосування в такий спосіб, що унеможливлює голосування замість депутата Ради іншою особою. Результати голосування фіксуються поіменно з подальшим обов’язковим оприлюдненням на офіційному вебпорталі Ради в день проведення сесії.
3. Поіменне голосування без використання електронної системи голосування проводиться шляхом оголошення головою лічильної комісії списку депутатів; кожен депутат при оголошенні його прізвища озвучує своє рішення з варіантів, що ставляться на голосування. Члени лічильної комісії проводять підрахунок голосів, голова лічильної комісії повідомляє результат голосування за кожен варіант, який заноситься до протоколу.
4. У разі неможливості проведення голосування за допомогою електронної системи голосування, міський голова ставить на голосування розглянуте на сесії питання шляхом підняття руки у такому порядку: «за», «проти», «утрималось». Результати голосування підраховуються членами лічильної комісії по рядах у залі, оголошуються кожним членом лічильної комісії, який проводив підрахунок, та передаються голові (заступнику голови, секретарю) лічильної комісії, що фіксує кількість голосів та інформує Раду про кількість голосів депутатів «за», «проти», «утрималось» від голосування. Підрахунок голосів, поданих «за» проєкт рішення Ради, членами лічильної комісії може не проводитись, якщо волевиявлення депутатів, присутніх у сесійній залі на підтримку проєкту рішення очевидне та жоден з депутатів не наполягає на підрахунку голосів. У цьому випадку головуючий на сесії після обов’язкового оголошення питань «за», «проти», «утрималось», робить висновок: «рішення прийнято одноголосно» або «рішення прийнято більшістю голосів», «проти» - стільки депутатів, «утрималось» - стільки депутатів. В останньому випадку підрахунок голосів, поданих «проти» та голосів депутатів, які «утримались», проводять члени лічильної комісії.
Стаття 73. Таємне голосування
1. Перед голосуванням лічильна комісія оглядає скриньку для бюлетенів, опечатує її печаткою департаменту забезпечення діяльності ради із зазначенням дати проведення таємного голосування, яка ставиться на підписи голови та секретаря лічильної комісії. Місце і порядок проведення голосування визначаються лічильною комісією.
2. Таємне голосування проводиться за процедурним рішенням Ради та у випадках, передбачених Регламентом. При цьому депутат, що бере участь у голосуванні, відзначає у виданому йому бюлетені вибрані ним варіанти з тих, що виносяться на голосування.
3. Лічильна комісія встановлює і доводить до відома депутатів:
3.1. час і місце проведення голосування;
3.2. порядок заповнення бюлетеня;
3.3. критерії визнання бюлетеня недійсним;
3.4. порядок організації голосування.
4. Бюлетені для таємного голосування з питань, що поставлені на голосування, виготовляються департаментом забезпечення діяльності ради за формою, підготовленою лічильною комісією. Бюлетені для таємного голосування повинні бути однаковими за матеріалом, кольором, розміром, змістом і не повинні мати ніяких позначок. У бюлетені для таємного голосування зазначається мета голосування та у відповідному місці ставляться штамп (печатка) і підписи голови та секретаря лічильної комісії.
До бюлетеня для таємного голосування при персональних обраннях, призначеннях, наданні згоди на призначення включаються всі кандидатури на посади, які були висунуті у порядку, встановленому цим Регламентом та законодавством, і які дали згоду балотуватися. Самовідвід кандидатів приймається міською Радою без голосування. Кандидат може зняти свою кандидатуру (не балотуватися) і перед проведенням повторного голосування.
5. Перед початком таємного голосування лічильна комісія:
5.1. отримує від департаменту забезпечення діяльності ради складений за алфавітним порядком список усіх депутатів та бюлетені для таємного голосування;
5.2. опломбовує скриньку для таємного голосування і забезпечує всі умови для повного дотримання таємниці голосування.
6. На підставі посвідчення депутата Ради члени лічильної комісії видають кожному депутатові один бюлетень, за отримання якого депутат розписується. Депутат заповнює бюлетень в окремо відведеному приміщенні чи частині приміщення; умови голосування повинні забезпечувати закритість процесу заповнення бюлетеня. Заповнені бюлетені опускаються у скриньку для таємного голосування.
7. Після розкриття скриньки для бюлетенів комісія підраховує загальну кількість бюлетенів, що були у скриньці. З цих бюлетенів комісія встановлює кількість бюлетенів, які визнані нею недійсними, кількість бюлетенів «за», «проти», «утримався».
8. Недійсними визначаються бюлетені невстановленого зразка, бюлетені, на яких відсутні підписи голови та секретаря лічильної комісії, мають місце підписи інших осіб, бюлетені, у яких не зроблено жодної позначки або позначки зроблені більш ніж в одному квадраті чи за межами квадрату, бюлетені, на яких зроблені будь-які помітки, що не передбачені цим порядком, мають місце будь-які виправлення.
9. Недійсні бюлетені запаковуються лічильною комісією в окремий пакет, який маркується словами «Бюлетені, які визнані недійсними». На пакеті з бюлетенями зазначається дата проведення голосування та кількість бюлетенів в пакеті. Пакет заклеюється та підписується всіма членами лічильної комісії на лінії його склеювання.
10. Після підрахунку голосів бюлетені з відповідями «за», «проти», «утримався» пакують окремо, в залежності від відповіді у три пакети, які маркуються відповідно словами «за», «проти», «утримався». На пакетах з бюлетенями зазначається дата проведення голосування та кількість бюлетенів у кожному пакеті. Пакети заклеюються та підписуються всіма членами лічильної комісії на лінії склеювання пакета.
11. Під час підведення підсумків голосування, біля столу лічильної комісії можуть знаходитись лише члени лічильної комісії. Підсумки таємного голосування лічильна комісія заносить до Протоколу про підсумки таємного голосування, який підписується усіма членами лічильної комісії. При наявності окремої думки особи, що входить до складу лічильної комісії, вона у письмовому вигляді додається до протоколу і оголошується головою лічильної комісії на пленарному засіданні Ради, на якому здійснювалось таємне голосування.
12. Про підсумки таємного голосування голова лічильної комісії доповідає Раді на пленарному засіданні одразу після їх підведення. Рішення за результатами таємного голосування вважається прийнятим, якщо за нього подано більшість голосів депутатів від загального складу Ради. Таємне голосування вважається таким, що не відбулося, якщо бюлетенів для таємного голосування депутатами одержано менше, ніж необхідно для прийняття відповідного рішення.
13. Головуючий на пленарному засіданні Ради за підсумками таємного
голосування, на підставі доповіді голови лічильної комісії оголошує про прийняття чи неприйняття рішення Ради.
14. Пакети з бюлетенями для таємного голосування разом з протоколом про підсумки таємного голосування додаються до протоколу сесії Ради, який разом з вказаними документами зберігається в департаменті забезпечення діяльності ради.
15. У разі, якщо під час голосування, або після його закінчення, будуть виявлені порушення порядку таємного голосування, порушення або помилки при визначені підсумків голосування, за рішенням Ради проводиться повторне голосування. Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, а також бюлетені, з яких неможливо з’ясувати волевиявлення депутата.
16. Ніхто не має права переривати таємне голосування, що почалося.
Стаття 74. Обов’язковість таємного голосування
Шляхом таємного голосування виключно на пленарних засіданнях Ради приймаються рішення:
- про обрання на посаду та звільнення з посади секретаря Ради;
- про дострокове припинення повноважень міського голови у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Підрозділ 11
Спеціальні процедури прийняття рішень
Стаття 75. Обрання секретаря Ради
1. Секретар Ради обирається таємним голосуванням з числа депутатів Ради.
2. Кандидатуру секретаря пропонує Раді міський голова.
3. Пропозиція щодо кандидатури секретаря Ради може вноситися на розгляд Ради не менш як половиною депутатів від загального складу Ради у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
4. Представлена кандидатура обговорюється на засіданні Ради.
Стаття 76. Відкликання секретаря Ради
1. Секретар ради може бути в будь-який час відкликаний Радою.
2. Пропозиції про відкликання секретаря міської Ради вносяться:
2.1. міським головою;
2.2. не менш як половиною депутатів від загального складу Ради.
3. Проєкт рішення Ради про відкликання секретаря готує ініціатор подання, який і виступає з доповіддю про причини подання.
4. Секретар Ради має право гарантованого виступу до 15 хвилин при обговоренні подання про його відкликання.
5. Голосування за відкликання секретаря здійснюється таємним голосуванням.
6. Рішення Ради про відкликання секретаря повинно містити відомості про причини відкликання.
7. Якщо рішення про відкликання з посади секретаря Ради не прийняте, наступний раз подання про відкликання може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.
Стаття 77. Обрання голів постійних депутатських комісій
1. Кандидатури для обрання голів постійних комісій Ради висуваються міським головою з урахуванням пропозицій депутатських фракцій, депутатських груп та з урахуванням згоди кандидатів.
2. У разі внесення головою узгодженого з депутатськими фракціями
(групами) списку голів постійних комісій, за процедурним рішенням Ради, голосування здійснюється за списком в цілому, при цьому обговорення кандидатур на пленарному засіданні не проводиться.
3. Список для обрання голів постійних комісій Ради повинен містити:
3.1. назви всіх постійних комісій;
3.2. прізвища, імена та по батькові кандидатів на посади голів відповідних комісій;
3.3. дані про їх партійну належність;
3.4. назви фракцій (груп), які висунули відповідних кандидатів.
4. У разі, коли голосування за списком голів постійних комісій не привело до їх обрання, міський голова вносить кандидатури на посади голів комісій, яких обирають голосуванням по персональних кандидатурах.
5. Кожному кандидату на посаду голови постійної комісії надається слово для виступу та відповідей на запитання.
6. У разі вибуття голови постійної комісії міський голова за поданням фракції, від якої висувався цей голова комісії, пропонує кандидатуру на цю посаду.
Стаття 78. Відкликання голови постійної депутатської комісії
1. Голова постійної комісії може бути в будь-який час відкликаний Радою.
2. Пропозиції про відкликання голови постійної комісії Ради вносяться:
2.1. міським головою;
2.2. за рішенням відповідної постійної комісії Ради, прийнятим на її засіданні (без врахування голосу самого голови постійної комісії);
2.3. не менш як третиною депутатів від загального складу Ради.
3. Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, Рада заслуховує доповідь з цього питання одного з членів комісії, визначеного нею.
4. Голова постійної депутатської комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його відання та відповідає на запитання депутатів.
5. Голосування за відкликання голови постійної депутатської комісії здійснюється за рішенням Ради відкритим голосуванням.
6. Рішення Ради про відкликання голови постійної депутатської комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
7. Якщо рішення про відкликання з посади голови постійної депутатської комісії не прийнято, наступний раз подання про відкликання може виноситися на голосування не раніше наступної сесії.
Стаття 79. Обрання членів виконавчого комітету Ради
1. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною Радою. Персональний склад виконавчого комітету міської ради затверджується Радою за пропозицією міського голови.
До складу виконавчого комітету міської ради не можуть входити депутати відповідної Ради.
До складу виконавчого комітету міської ради входять також за посадою секретар Ради, староста.
2. Внесений на розгляд Ради персональний склад виконавчого комітету міської ради обговорюється у депутатських фракціях (групах).
3. Депутатські фракції (групи), які обговорюють кандидатури до складу виконавчого комітету, можуть отримати через департамент забезпечення діяльності ради інформаційні матеріали щодо цих кандидатур, які включають автобіографію, відомості про освіту та професійну діяльність кандидата. При необхідності депутатські фракції (групи) можуть запросити додаткову інформацію в межах своїх повноважень, визначених законодавством та цим Регламентом.
4. Розгляд персонального складу виконавчого комітету міської ради депутатськими фракціями (групами) відбувається за участі кандидатів, до яких депутати можуть ставити запитання та отримувати необхідні відповіді.
5. На вимогу депутатських фракцій (груп) кандидати до складу виконавчого комітету міської ради можуть виступати на пленарному засіданні і відповідати на запитання депутатів.
6. В обговоренні персонального складу виконавчого комітету міської ради можуть брати участь тільки депутати.
7. Якщо запропонована міським головою кандидатура до складу виконавчого комітету міської ради не дістала підтримки необхідної більшості депутатів, міський голова на наступному пленарному засіданні представляє Раді кандидатуру, щодо якої проводиться нове обговорення і голосування.
Стаття 80. Відкликання з посад за власним бажанням
1. Будь-яка посадова особа, обрання чи призначення якої передбачено цим Регламентом, у будь-який час може скласти свої повноваження за власним бажанням шляхом подання відповідної заяви на ім’я міського голови.
2. Рішення про задоволення заяви вважається прийнятим з моменту підписання її міським головою з послідуючим оголошенням цієї заяви на пленарному засіданні Ради, при цьому голосування не проводиться.
Стаття 81. Дострокове припинення повноважень міського голови
1. Повноваження міського голови вважаються достроково припиненими у разі:
1.1. його звернення з особистою заявою до Ради про складення ним повноважень голови;
1.2. припинення його громадянства;
1.3. набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
1.4. набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
1.5. набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами, або в інших, передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
1.6. відкликання з посади за народною ініціативою;
1.7. визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошеним таким, що помер;
1.8. його смерті.
2. Повноваження міського голови можуть бути достроково припинені у випадках:
2.1. коли він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень;
2.2. у випадку, передбаченому законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».
3. Повноваження міського голови з підстав, визначених підпунктами 1.2.-1.6. частини І цієї статті, вважаються припиненими з моменту оголошення на пленарному засіданні Ради юридичного акту, що підтверджує настання факту вказаної підстави. При цьому обговорення та голосування не проводиться.
4. З підстав, визначених підпунктом 1.1. частини І цієї статті, повноваження міського голови вважаються припиненими з моменту проголошення ним на пленарному засіданні Ради особистої заяви про складення ним повноважень міського голови. Обговорення та голосування з цього питання не проводиться.
Стаття 82. Особливості процедури дострокового припинення
повноважень міського голови
1. Дострокове припинення повноважень міського голови з підстав, визначених частиною 11 статті 79 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» (пп.2. 1.-2.2. ч.2 статті 82 Регламенту) здійснюється:
1.1. за рішенням міського референдуму у порядку, визначеному законодавством України;
1.2. за народною ініціативою;
1.3. за рішенням міської Ради у порядку, визначеному законодавством;
1.4. в результаті позачергових виборів, призначених Верховною Радою України.
2. До проєкту рішення Ради про дострокове припинення повноважень міського голови додаються: юридичні документи, що підтверджують настання підстав, визначених цим Регламентом, обґрунтування необхідності дострокового припинення повноважень міського голови з інших підстав, якщо це народна ініціатива.
3. Після реєстрації подання про включення питання до порядку денного воно вважається таким, що включене в порядок денний чергової сесії і не підлягає додатковому затвердженню.
4. Після оголошення питання про дострокове припинення повноважень міського голови до розгляду, головування на сесії покладається на секретаря Ради.
5. Обговорення питання відбувається у такому порядку:
5.1. головуючий інформує депутатів про суть подання, зачитує проєкт рішення Ради та юридичні документи, що підтверджують настання підстав, необхідних для дострокового припинення повноважень міського голови;
5.2 надається слово міському голові, який має право на спростування
звинувачень, надання додаткових пояснень щодо питання, яке розглядається. Загальний час виступу міського голови не може перевищувати 60 хвилин;
5.3 надається час для запитань депутатів та відповідей міського голови
на них – до 60 хвилин;
5.4 обговорення з обов'язковим наданням слова усім бажаючим взяти участь у ньому депутатів.
6. Після обговорення Рада більшістю від складу, має ухвалити рішення про доручення постійній депутатській комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності, етики, забезпечення правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, розгляду питань конфлікту інтересів та антикорупційної діяльності підготовки висновків щодо проєкту рішення про дострокове припинення повноважень міського голови для внесення його на голосування, або створити тимчасову контрольну комісію для вивчення питання про дострокове припинення повноважень міського голови та підготовки проєкту рішення.
7. Якщо ініціатива про припинення повноважень міського голови належала депутатам Ради, але рішення про доручення комісії відповідно до ч. 6 цієї статті не було проголосоване, ініціатива про припинення повноважень вважається відхиленою. Нова подібна ініціатива не може розглядатися раніше, ніж після півроку від дня цього розгляду.
8. Постійна депутатська комісія з питань Регламенту, депутатської діяльності,етики, забезпечення правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, розгляду питань конфлікту інтересів та антикорупційної діяльності або тимчасова контрольна комісія надає Раді висновки щодо проєкту рішення про припинення повноважень міського голови чи проєкт нового рішення, яке може містити такі варіанти рішення:
8.1. призначити місцевий референдум про припинення повноважень міського голови;
8.2. припинити повноваження міського голови;
8.3. звернутися до Верховної Ради України про призначення позачергових виборів міського голови.
9. Від моменту обговорення питання про дострокове припинення повноважень міського голови до голосування проєкту рішення не може бути менше 48 годин.
10. Рішення про проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень міського голови приймається Радою як за власною ініціативою, так і на вимогу не менш як однієї десятої частини громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу.
11. У випадку дострокового припинення повноважень міського голови, повноваження виконують секретар Ради та перший заступник міського голови, відповідно до положень ст.ст. 50, 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та розмежування повноважень і посадових обов'язків, що діяли на час дострокового припинення повноважень міського голови.
Стаття 83. Дострокове припинення повноважень депутата Ради
1. Дострокове припинення повноважень депутата Ради здійснюється відповідно до вимог законодавства, без прийняття рішення міською радою, з моменту оголошення на пленарному засіданні Ради міським головою, чи особою, що його в цей час замінює, у випадках, передбачених ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Виборчим кодексом України.
2. У випадку наявності підстав, передбачених Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», рішення приймається більшістю від складу Ради за висновком постійної депутатської комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності, етики, забезпечення правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, розгляду питань конфлікту інтересів та антикорупційної діяльності.
3. Після дострокового припинення повноважень депутата Ради реєстрація нового депутата відбувається відповідно до виборчого законодавства.
Стаття 84. Дострокове припинення повноважень Ради
1. Дострокове припинення повноважень міської Ради може бути здійснено відповідно до закону рішенням місцевого референдуму, Верховною Радою України через призначення дострокових виборів та власним рішенням.
2. Повноваження депутатів припиняються в день першої сесії Ради нового скликання.
Стаття 85. Розгляд проєкту бюджету
1. Підготовка проєкту бюджету є обов’язком виконавчого комітету Ради, що здійснюється ним у співпраці з постійними комісіями Ради.
2. Після затвердження звіту про виконання бюджету за попередній рік, на основі інформації про виконання поточного бюджету та прогнозів про соціально-економічний розвиток, рада приймає рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік. Проєкт рішення виноситься на засідання Ради міським головою за погодженням профільної постійної комісії з урахуванням пропозицій інших постійних комісій Ради. Проєкт бюджету має бути розроблений на основі рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік. Відхилення від неї повинні бути зазначені окремо і ґрунтовно вмотивовані.
3. Проєкт бюджету повинен бути розданий депутатам не пізніше, як за тиждень до визначеного терміну закінчення розгляду проєкту в постійних депутатських комісіях. Засідання постійних депутатських комісій відбуваються за участю представника фінансового органу і керівників відповідних структурних підрозділів виконавчих органів міської Ради. Постійні комісії передають свої поправки до проєкту бюджету у профільну постійну депутатську комісію.
4. Поправки можуть бути лише такого змісту:
4.1. скоротити статтю видатків (доходів);
4.2. виключити статтю видатків (доходів);
4.3. збільшити статтю видатків (доходів);
4.4. додати нову статтю видатків (доходів).
5. Якщо постійна депутатська комісія або депутат вносять пропозицію про збільшення видатків або скорочення доходів, вони зобов’язані запропонувати на ту ж саму суму, відповідно, збільшення доходів за рахунок інших джерел або скорочення видатків на іншу статтю. Постійні депутатські комісії і депутати подають до кожної поправки письмове обґрунтування. У разі недотримання цих вимог поправка не приймається до розгляду.
6. Протягом не більше тижня на засіданнях профільної постійної депутатської комісії розглядаються поправки, що надійшли у визначений термін. Про час цих засідань офіційно повідомляються інші постійні депутатські комісії.
7. Департамент фінансів Ради готує доповідь про бюджет, а профільна постійна депутатська комісія готує співдоповідь про підтримані поправки і перелік відхилених поправок.
8. У випадку відхилення Радою проєкту бюджету виконавчий комітет протягом двох тижнів доопрацьовує проєкт бюджету відповідно до доручення Ради і подає доопрацьований проєкт на затвердження.
Підрозділ 12
Оприлюднення рішень Ради
Стаття 86. Набрання чинності рішень Ради
1. Рішення Ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено пізніший строк введення цих рішень у дію. Рішення Ради нормативно-правового характеру, що потребують невідкладного виконання, підписуються міським головою в день прийняття, розміщуються на офіційному вебпорталі Ради.
2. Рішення Ради нормативно-правового характеру підлягають обов’язковому оприлюдненню не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документа на виконання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Дані вимоги не поширюються на рішення Ради, які містять публічну інформацію з обмеженим доступом у відповідності до ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» або інформацію, яка підпадає під дію Закону України «Про захист персональних даних».
3. Регуляторні акти, відповідно до вимог ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 № 1160-IV, оприлюднюються не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Підрозділ 13
Дисципліна та етика пленарних засідань
Стаття 87. Дотримання регламенту виступів
1. На пленарному засіданні Ради промовець не повинен вживати образливих висловлювань, непристойних слів, закликати до незаконних дій. У разі порушення промовцем такої вимоги головуючий на пленарному засіданні попереджає його про неприпустимість таких висловлювань і закликів або припиняє його виступ, а в разі повторного порушення – позбавляє права виступу на цьому пленарному засіданні.
2. Якщо головуючий на пленарному засіданні звертається до промовця, то останній повинен негайно зупинити свій виступ. Якщо промовець не зробив цього, головуючий на пленарному засіданні припиняє його виступ.
3. Головуючий на пленарному засіданні надає промовцю додатковий час для виступу такої тривалості, на яку його виступ було перервано, за винятком випадків застосування до промовця заходів впливу, встановлених цим Регламентом.
4. Якщо промовець виступає без дозволу головуючого на пленарному
засіданні, мікрофон може бути вимкнено без попередження.
5. Якщо промовець перевищує час, відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання чи виступає не з тих підстав, з яких йому надано слово, головуючий на пленарному засіданні попереджає його про це, а в разі подальшого порушення вимог цього Регламенту – позбавляє його слова. Та частина виступу промовця, яка виголошена після позбавлення його слова, не включається до протоколу пленарного засідання Ради.
Стаття 88. Дотримання дисципліни в залі засідань
1. Депутатам забороняється вносити до залу засідань та використовувати під час проведення пленарного засідання плакати, гучномовці, інші предмети, які не мають на меті забезпечення діяльності.
2. На пленарному засіданні депутати та присутні не повинні перешкоджати викладенню або сприйняттю виступу (вигуками, оплесками, вставанням, розмовами по мобільному телефону тощо), вживати образливі висловлювання та непристойні слова, закликати до незаконних дій.
Під час пленарного засідання міський голова, депутати, а також запрошені особи повинні вимкнути персональні засоби зв’язку або перевести їх у беззвучний режим. Запрошеним особам та представникам засобів масової інформації заборонено здійснювати та приймати телефонні дзвінки під час проведення пленарного засідання.
3. Якщо депутат вважає, що промовець або головуючий на пленарному засіданні неправильно тлумачить його слова або дії, він може в письмовій формі звернутися до головуючого на пленарному засіданні з проханням надати йому слово для пояснень, уточнень чи зауважень. Головуючий на пленарному засіданні надає депутату слово відразу або в кінці обговорення, але до голосування. В останньому випадку головуючий на пленарному засіданні відразу повідомляє депутатів про надходження такого звернення від депутата і визначає час, коли йому буде надано слово.
4. Якщо депутат виголошує образливі слова на адресу іншого депутата або депутатської фракції (депутатської групи), головуючий на пленарному засіданні попереджає цього депутата про неприпустимість таких висловлювань або припиняє його виступ. Депутат або представник депутатської фракції (депутатської групи), на адресу яких були виголошені образливі слова, може звернутися до головуючого на пленарному засіданні з вимогою про надання слова для репліки. Головуючий на пленарному засіданні надає слово для репліки депутату або представнику депутатської фракції (депутатської групи) відразу після звернення або після завершення обговорення питання.
5. Якщо депутат, депутатська фракція (група), на адресу яких були виголошені образливі слова, вважають, що конфлікт не вичерпано і порозуміння між депутатами не досягнуто, то вони письмово звертаються до комісії, до предмета відання якої належать питання Регламенту, яка розглядає це питання на своєму засіданні.
6. Якщо під час пленарного засідання депутат вчинив дії, що містять ознаки злочину, обговорення питань зупиняється. Головуючий на пленарному засіданні міської ради повідомляє про факт, що відбувся, і оголошує перерву в пленарному засіданні або закриває його і звертається до комісії, до предмета відання якої належать питання Регламенту, з пропозицією розглянути це питання і внести пропозиції щодо вжиття відповідних заходів. Якщо зазначені дії вчинені до відкриття пленарного засідання, під час його перерви чи після закриття, головуючий на пленарному засіданні повідомляє міську Раду про них після перерви або після відкриття найближчого пленарного засідання.
7. Якщо під час розгляду порядку денного пленарного засідання Ради виникає ситуація щодо різного розуміння депутатами застосування тієї чи іншої норми цього Регламенту, що загрожує зривом пленарного засідання, на письмове звернення двох депутатів фракції про порушення норм цього Регламенту головуючий на пленарному засіданні оголошує перерву.
8. Особам, присутнім на пленарному засіданні Ради, забороняється вносити та використовувати під час проведення пленарного засідання плакати, гучномовці, інші предмети, що можуть створювати перешкоди у проведенні засідання, заважати виступати промовцю. Такі особи повинні дотримуватися дисципліни, не порушувати порядок, утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на пленарному засіданні.
9. За пропозицією головуючого на пленарному засіданні або за пропозицією депутата, підтриманою однією третиною голосів депутатів від складу Ради, особи, які порушили вимоги частини цієї статті, зобов’язані покинути пленарне засідання.
Стаття 89. Відсутність депутата на засіданнях Ради
1. Відсутність депутата на засіданнях Ради та її органів, до яких його обрано, допускається лише з поважних причин.
2. Підставою для відсутності депутата на засіданнях Ради чи її органів, які проводяться згідно з розкладом засідань, є виконання депутатом у цей же час доручень Ради або її органів, якщо про такі доручення ними було прийнято відповідні рішення. Про відсутність депутата з зазначених підстав Раду повідомляє секретар Ради.
3. За звичайних умов поважною причиною для відсутності депутата є його відпустка, відрядження за місцем основної роботи, тимчасова відсутність від роботи у зв’язку з хворобою, та іншими обставинами, коли згідно з законодавством працівник має право на тимчасову відпустку.
4. Якщо хтось із депутатів не може прибути вчасно на засідання, то про це він має повідомити департамент забезпечення діяльності ради, секретаря Ради не пізніше як за добу до початку пленарного засідання.
5. Не допускається залишати пленарне засідання Ради без попереднього узгодження з головуючим.
6. Інформація про відсутність депутата на засіданнях Ради та її органів оголошується секретарем Ради.
Стаття 90. Санкції за порушення Регламенту
1. Порушення депутатом ст.ст. 88-89 та інших норм даного
Регламенту на пленарному засіданні Ради і загальноприйнятих норм моралі та етики може бути підставою для позбавлення Радою його права брати участь у подальшій роботі засідання. Рішення дисциплінарного характеру приймається Радою як процедурне, та приймається більшістю від присутніх, при цьому виготовлення проєкту відповідного рішення не потребується. У випадку його прийняття винний має залишити зал.
2. Якщо депутат Ради чинить опір і не підкоряється розпорядженню головуючого, то головуючий може припинити сесію на певний час і дати розпорядження, щоб депутата Ради силоміць вивели із залу, або закрити сесію.
3. Депутат Ради, до якого Рада вжила захід дисциплінарного впливу, може оскаржити відповідне рішення в порядку, визначеному законодавством.
Підрозділ 14
Протокол та запис засідання
Стаття 91. Протокол засідання Ради
1. Засідання Ради протоколюється. Ведення протоколу засідань здійснює посадова особа департаменту забезпечення діяльності ради відповідно до посадових обов’язків. Протокол засідання Ради підписується головуючим, головою секретаріату, або його заступником, та скріпляється печаткою Ради.
2. У протоколі засідання Ради зазначаються: дата, час і місце проведення засідання, порядковий номер сесії, кількість присутніх на засіданні депутатів, винесені на розгляд питання порядку денного, прізвища та ініціали головуючого на засіданні і промовців; всі винесені на голосування питання і пропозиції, спосіб їх вирішення; повні результати голосування і прийняті рішення.
3. До протоколу засідання Ради додатково включаються:
3.1. дані про реєстрацію присутніх на засіданні депутатів, які отримали пульти електронної системи голосування;
3.2. результати тестування пультів депутатів;
3.3. список депутатів, про яких відомо, що вони були відсутні на засіданні з поважних причин;
3.4. списки запрошених;
3.5. порядок денний сесії, прізвища доповідачів і співдоповідачів;
3.6. результати поіменного голосування;
3.7. повні результати голосування;
3.8. тексти не виголошених виступів депутатів;
3.9. окремі думки депутатів та їх груп щодо прийнятих Радою рішень;
3.10. протоколи лічильної комісії (при наявності);
3.11. рішення Ради;
3.12. копії запитів депутатів (як додатки до протоколу).
4. Протокол сесії Ради повинен бути оформлений не пізніше як за 30 днів з дня закриття сесії. Протокол сесії прошивається разом з усіма документами та матеріалами, що додані до нього.
Стаття 92. Запис засідання
1. Засідання Ради записуються у повному обсязі на електронний носій.
2. За процедурним рішенням Ради, запис окремих засідань може розшифровуватись та друкуватись на папері як додаток до протоколу засідання.
Стаття 93. Зберігання протоколів та записів
1. Відеозапис і протокол засідань Ради є офіційними документами, що підтверджують процес обговорення та прийняття рішення Радою.
2. Протоколи засідань зберігаються протягом усього скликання Ради у департаменті забезпечення діяльності ради і передаються до архівного відділу відповідно до норм законодавства з початком роботи Ради нового скликання.
3. Протокол закритого засідання зберігається у порядку, встановленому для документів з обмеженим доступом. До протоколу пленарного засідання залучається протокол лічильної комісії та пакет із бюлетенями для таємного голосування.
4. Відеозапис засідання зберігається на офіційному вебпорталі Ради.
5. Депутати забезпечуються витягами з протоколу чи копіями з уривків запису за їх особистими заявами на ім’я секретаря Ради.
6. Протоколи засідань Ради надаються депутатам Ради для ознайомлення за їх зверненням.
7. Матеріали засідання надаються для ознайомлення за дорученням секретаря Ради, відповідно до вимог законодавства України про інформацію.
Матеріали засідання підлягають оприлюдненню на офіційному вебпорталі Ради відповідно до ч. 3 п.п. 3.3 ст. 5 цього Регламенту та надаються для ознайомлення за дорученням секретаря Ради, відповідно до вимог законодавства України про інформацію.
Стаття 94. Конфлікт інтересів
1. Міський голова, секретар Ради, депутати Ради, заступники міського голови, члени виконавчого комітету Ради, які беруть участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень Радою, за наявності конфлікту інтересів зобов’язані повідомити про це головуючого та вжити заходи щодо утримання від вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів. Повідомлення про конфлікт інтересів подається до секретаріату в письмовій формі та заноситься до протоколу засідання. За виняткових випадків, особа, котра вважає, що має конфлікт інтересів інформує про його наявність присутніх та повідомляє про механізм врегулювання реального конфлікту інтересів.
2. Здійснення контролю за дотриманням вимог щодо наявності у зазначених вище осіб конфлікту інтересів, надання зазначеним особам консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну депутатську комісію з питань Регламенту, депутатської діяльності, етики, забезпечення правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, розгляду питань конфлікту інтересів та антикорупційної діяльності.
Стаття 95. Особливості проведення засідання постійних депутатських комісій, засідання Президії міської ради та пленарні засідання з метою вирішення невідкладних питань, в умовах надзвичайних ситуацій та або/ надзвичайного стану та/або оголошення воєнного стану на території України та/або в місті.
1. У випадках, передбачених чинним законодавством, в період надзвичайного стану та/або воєнного стану на території України та/або в місті допускається проведення пленарних засідань Ради (далі-Рада) та засідань постійних депутатських комісій в режимі відеоконференції, аудіоконференції (дистанційне засідання).
Дистанційне засідання – це форма організації роботи Ради та постійних депутатських комісій, за якої участь у засіданні здійснюється всіма або частиною депутатів/міським головою, секретарем Ради поза приміщеннями, визначеними як такі, де проводяться засідання, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (електронна система голосування «Голос») та інші програмні продукти, визначені розпорядженням міського голови про проведення дистанційного засідання.
2. Рішення про проведення пленарного засідання Ради в режимі дистанційного засідання приймається міським головою. Пленарні засідання Ради в режимі дистанційного засідання можуть бути чергові та позачергові.
Рішення про проведення засідання постійної депутатської комісії в режимі відеоконференції або аудіоконференції (дистанційне засідання), приймається головуючим постійної депутатської комісії за погодженням та пропозиціями членів комісії.
3. Ідентифікація особи, яка бере участь у дистанційному засіданні, здійснюється управлінням інформаційно-комп’ютерних технологій при наданні такій особі доступу до електронної системи голосування для дистанційних засідань. Управління інформаційно-комп’ютерних технологій забезпечує доступ міському голові, секретарю Ради та депутатам Ради до електронної системи голосування для дистанційних засідань шляхом надання особистого логіну та паролю для входу та посилання на відповідну електронну систему голосування для дистанційних засідань.
Міському голові, секретарю Ради та депутатам Ради заборонено розголошувати інформацію про персональний доступ (логін, пароль) до електронної системи голосування для дистанційних засідань. Персональний доступ до електронної системи голосування для дистанційних засідань надається один раз на період виконання повноважень депутата Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання.
4. У разі необхідності проведення пленарного засідання Ради, засідання постійних депутатських комісій в режимі дистанційного засідання, таке засідання проводиться виключно в порядку, передбаченому цією статтею.
Під час проведення пленарного засідання сесії Ради в режимі дистанційного засідання норми Регламенту застосовуються з урахуванням дистанційного характеру засідання, у разі суперечності норм Регламенту нормам цієї статті, застосовуються норми цієї статті.
5. Організаційне забезпечення проведення підготовчих заходів засідань в режимі дистанційного засідання здійснює департамент забезпечення діяльності ради виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (далі – департамент забезпечення діяльності ради).
6. Технічне забезпечення ходу проведення засідань у режимі дистанційного засідання покладається на управління інформаційно-комп’ютерних технологій виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
7. У разі проведення дистанційного засідання постійних депутатських комісій голосування здійснюється депутатами-членами постійної депутатської комісії міської Ради за допомогою електронної системи голосування для дистанційних засідань.
Після кожного голосування по питанню порядку денного головуючий комісії оголошує результат голосування, який зазначається у протоколі комісії.
До протоколу засідання постійної депутатської комісії додаються результати голосування членів комісії із зазначенням кількості голосів «за», «проти», «утримались». Департамент забезпечення діяльності ради складає протокол засідання постійної депутатської комісії, яке відбувалось в режимі дистанційного засідання. Протокол комісії підписують головуючий комісії (у разі відсутності – заступник голови комісії), секретар комісії.
8. Перед відкриттям пленарного засідання Ради в режимі дистанційного засідання проводиться реєстрація (запис) депутатів. Реєстрація депутатів які беруть участь в пленарному засідання Ради проходить в узгодженій електронній системі голосування для дистанційних засідань.
При проведенні реєстрації департамент забезпечення діяльності ради робить відмітку «присутній», а навпроти прізвища осіб, що відсутні на пленарному засіданні – «відсутній». Цей список підписується міським головою та секретарем Ради. Міський голова (головуючий) повідомляє про результати реєстрації (кількість) депутатів, які пройшли реєстрацію в узгодженій електронній системі для дистанційних засідань.
9. Після відкриття пленарного засідання Ради в режимі дистанційного засідання міський голова (головуючий) озвучує (узгоджує) повну назву проєктів рішень порядку денного, доповідачів-ініціаторів внесення проєктів рішень та наголошує на прийнятті процедурного рішення щодо обмеження часу на виступи з обговорення питань:
- для виступів – до 3 хвилин;
- для обговорення – до 1 хвилини.
10. Розгляд проєктів рішень на пленарному засіданні в режимі дистанційного засідання включає:
1) доповідь особи, визначеної доповідачем проєкту рішення;
2) доповідь співдоповідача (у разі потреби);
3) виступи та запитання депутатів;
4) можливість пакетного голосування за пропозицією голів постійних депутатських комісій, голів фракцій. Пакетним є одночасне голосування за два і більше проєктів рішень Ради. До пакетного голосування можуть бути включені будь-які питання (проєкти рішень) порядку денного, визначені Радою. Застосування пакетного голосування проводиться шляхом прийняття Радою відповідного рішення більшістю від присутніх. Коли більшість від присутніх на пленарному засіданні депутатів не підтримають пакетне голосування, то кожен із проєктів рішень, включених в пакетне голосування, голосується окремо.
Кожен з депутатів має право висловитись і внести пропозиції по кожному з проєктів рішень, що включені в пакетне голосування.
Після завершення розгляду проєкту рішення проводиться голосування депутатами щодо його прийняття за основу та в цілому.
11. Голосування на дистанційному засіданні здійснюється депутатами міської Ради за допомогою електронної системи голосування для дистанційних засідань.
Після кожного голосування по питанню порядку денного головуючий оголошує результат голосування, який зазначається у протоколі засідання.
Після завершення голосування всіма депутатами міський голова (головуючий) оголошує рішення, прийняте Радою.
12. Після завершення розгляду питань порядку денного пленарного засідання Ради, головуючий оголошує про перерву в роботі сесії або закриття пленарного засідання в режимі дистанційного засідання Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
13. Департамент забезпечення діяльності ради оформляє протокол пленарного засідання Ради, яке відбувалось в режимі дистанційного засідання за підписом міського голови (головуючого) відповідно до діючого Регламенту. Відеозапис (аудіозапис) дистанційного засідання є невід’ємною частиною протоколу засідання.
Стаття 96. Особливості проведення пленарних засідань сесії під час воєнного стану в режимі дистанційного засідання
1. Засідання сесії під час воєнного стану є відкритими, за винятком випадків розгляду питань оборонного характеру.
2. Під час проведення відкритого засідання Ради у залі або іншому приміщенні, в якому відбувається засідання, можуть перебувати особи, визначені законодавством та цим Регламентом.
3. Гласність роботи Ради під час воєнного стану забезпечується у формі, визначеній цим Регламентом, крім випадків, коли форма гласності може призвести до витоку інформації про місце проведення засідання, як про місце масового скупчення людей.
4. При розгляді питань оборонного характеру засідання сесії є закритими.
5. Рішення про віднесення питань порядку денного до питань оборонного характеру приймається (оголошується) міським головою за поданням особи, яка вносить відповідне питання на розгляд Ради.
6. На закритому пленарному засіданні мають право бути присутніми: міський голова, секретар міської ради, депутати, а також особи, присутність яких визнана Радою необхідною. Головуючий на закритому пленарному засіданні повідомляє депутатам про запрошених на це засідання осіб.
7. Особам, які беруть участь у закритому пленарному засіданні Ради, забороняється використовувати фото-, кіно-, відеотехніку, засоби зв'язку, звукозапису та обробки інформації.